Haber61'in Ajandası

TDF’DE GENÇLER TAKDİR TOPLUYOR Başkanlığını Mustafa Demir’in Yaptığı Trabzon Dernekler Federasyonu hemşerileri ile her alanda dayanışmaya devam ediyor. İstanbul Fatih’te hizmet veren 250 Trabzon derneğinin bir-araya gelmesi oluşan Trabzon Dernekler Federa

Haber61'in Ajandası

TDF’DE GENÇLER TAKDİR TOPLUYOR

Başkanlığını Mustafa Demir’in Yaptığı Trabzon Dernekler Federasyonu hemşerileri ile her alanda dayanışmaya devam ediyor.

İstanbul Fatih’te hizmet veren 250 Trabzon derneğinin bir-araya gelmesi oluşan Trabzon Dernekler Federasyonu (TDF)Trabzon ve Trabzonspor sevdasını yaşatma adına bir-birinden önemli etkinliklere imza atıyor. “Trabzon Tanıtım Günleri” ile şehrin tanıtılmasında  büyük rol oynayan ve TDF zaman-zaman dernek binasında da siyaset-spor-kültür-sanat alanlarında buluşmalar da gerçekleştiriyor. Trabzon’un ortak değerlerini yaşatma-koruma ve tanıtma noktasında oldukça anlamlı etkinliklere damgasını vuran TDF’de gençlerin başarılı çalışmaları da öne çıkıyor. TDF Gençlik Kolları Başkanı Ali Cihan Akgül ve ekibi federasyonu diri tutma noktasında önemli katkı veriyorlar. Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Kollarının geçen hafta düzenlediği “Trabzon’un Efsaneleri Gençlerle Buluşuyor” etkinliğinde büyük ilgi gördü. Trabzonspor’da 8 yıl oynayan ve taraftarın sevdalısı haline gelen İbrahima YATTARA, Trabzonspor’u yakından tanıyan Editör Emre Vural ile yöremizin sevilen sanatçılarından Apolas Lermi’ TDF Genel Merkezinde ağırlandı, oldukça güzel bir ortamda sohbet gerçekleşti.

BİZDEKİ İŞSİZLER NE OLACAK?

[PAGE]

BİZDEKİ İŞSİZLER NE OLACAK?

Türkiye'de çalışma izni verilen Suriyeli mültecilere en düşük maaş 1300 lira verilecek.

Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, geçici koruma altındaki yabancıların istihdamının yasal zemine oturtulduğunu bildirdi. Bakanlar Kurulu’nca imzalanarak yürürlüğe giren yönetmelikle Türkiye’deki Suriye vatandaşlarına  çalışma izni verildi. Suriyeliler, geçici koruma kimlik belgesi aldıktan 6 ay sonra bakanlığa çalışma izni için başvuru yapabilecekler. İşsizlik oranın yüzde 10’u bulduğu Türkiye’de bizim vatandaşların aş-iş-ekmek sorunun nasıl çözülecek sorusuna kim cevap verecek?

ÜNİVERSİTELERDE REKTÖR SEÇİMİ OLMAYACAK MI?

[PAGE]

ÜNİVERSİTELERDE REKTÖR SEÇİMİ OLMAYACAK MI?

Seçimle gelen rektörleri yönlendirememe korkusu yaşayan YÖK, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın kararname ile atayıp görevden alabileceği ‘müdürler’ için yasa değişikliği planlıyor.

YÖK’ün üzerinde çalıştığı sistemin ayrıntıları şöyle: Yükseköğretim Yasası’nın rektörlük seçimlerine ilişkin maddesinde değişiklik yapılarak üç aşamalı “aday belirleme seçimi ve adaylar arasından atama” sistemine son verilecek. Üniversitelerde rektörlük seçimleri için artık sandık kurulmayacak. Yasanın rektör tanımında değişiklik yapılacak. Profesörler arasında rektör olabileceklere ilişkin ölçütler belirlenecek. Kriterlere uygun olan profesörler arasından belli sayıda isim Cumhurbaşkanlığı’na bildirilecek. Cumhurbaşkanı da YÖK’ün bildirdiği isimler arasından bir ismi rektör olarak belirleyecek.Üniversite demokrasisine son verecek düzenleme ile üniversite rektörleri, müsteşar, genel müdür gibi bürokratik atama kriterlerine tabi tutulacak. Kararname ile göreve başlayacak rektörler, büroratik çark içinde yine kararname ile görevinden alınabilecek. Böylece rektörlerin adli soruşturma geçirse bile görevden alınamaması, üniversitede zamanında kurulacak sandık sonuçlarının beklenmesi sorunu gündemden kalkmış olacak. Düzenleme ile ayrıca üniversitelerde kurulan sandık sonuçlarına uymayan bir atama yapılması üzerinden başlatılan tartışmalara da son verilmiş olacak. Söz konusu düzenlemenin haziran-temmuz aylarındaki rektörlük seçiminden önce Meclis’ten çıkarılması planlanıyor.

GEÇİM SIKINTISI ÇEKENLERE FIRSAT!

[PAGE]

GEÇİM SIKINTISI ÇEKENLERE FIRSAT!

Türkiye'de emekli olduktan sonra düşen maaşlar nedeniyle yaşlılıkta geçim sıkıntısı çekenlere devlet önemli bir düzenleme ile fırsat getirdi. Hükümet 10'uncu Kalkınma Planı'na eklediği bir madde ile emeklilikte yüksek maaşın önünü açtı. Bunun için sadece emekliliği yaş ve süre yönünden dolduran kişilerin, emekli olmadan çalışmaya devam etmesini sağlamak yeterli olacak. 

Uzmanlar, emeklilik hakkını elde ettiği halde emekli olmayarak çalışan kişilerin sisteme hem prim desteği hem de emekli maaşı almayarak katkı verdiğini ifade ediyor. Böyle bir uygulamanın 26 milyon civarında çalışanın 10,5 milyon civarında da emeklinin bulunduğu sistemdeki aktüeryal dengeye de önemli katkısının olacağını söyleyen uzmanlar, "Türkiye'de her 2 kişinin 1 emekliye baktığı sistem daha bir dengeye girer. Avrupa'da bu oran 4 çalışanın 1 kişiye baktığı şekilde. Yine kişi emekli olmayarak çalışmaya devam ettiğinde, emekliye ayrıldıktan sonra benim emekli aylığım düşük diye de sıkıntıya girmemiş olur. Sistemin üzerindeki yük azaltılmış olacak" diyor.

BU MODEL MİYONLARCA ÇALIŞANI İLGİLENDİRİYOR!

[PAGE]

BU MODEL MİYONLARCA ÇALIŞANI İLGİLENDİRİYOR!

Çalışma yaşamında köklü değişiklikler yapmak için kolları sıvayan hükümet, milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı modelini somutlaştırdı. Bireysel Kıdem Fonu sistemiyle milyonlarca işçiyi kapsayan, kazanılan hakların korunduğu, yeni işe girenin katılımının zorunlu olduğu kıdem hesabına geçiliyor.

Çalışanlar kıdem primini tahvil, döviz, hisse senedi, altın başta olmak üzere istediği yatırım araçlarında değerlendirebilecek. Bireysel kıdem tazminatı hesabına primi düzenli yatırmayan işverene teşvik kapısı kapanacak. Model şöyle çalışacak: Her çalışanın bireysel hesabı olacak. İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak.  DOKUNMA SÜRESİ VAR: Bireysel Emeklilik Hesabı gibi Kıdem Fonu'na da belli bir süre dokunulamayacak. Ancak sınırlı özel durumlarda erken çekme imkânı olacak. FON'A ÇİFTE YÖNETİM: Tazminat birikiminin bir kısmını fon, bir kısmını ise hesap sahibi yönetebilecek. BES şirketleri de kıdem tazminatı hesaplarını yönetmek için Hazine'den yetki alacak. Emeklilik şirketini işveren seçecek.  SEÇİMİ YAPACAK: Çalışan birikimini tahvil, döviz, altın, hisse senedi, katılım bankası gibi istediği araçlarda değerlendirebilecek. Tercih yapmazsa bir bölümü kamu borçlanma araçlarına yatırılacak. TAKİP EDEBİLECEK: Her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğu ve neması takip edilebilecek.  HAKLAR KORUNUYOR: Fon sistemiyle hem kazanılan hem de gelecek hakları korunacak. Yeni işe girenlerde fona katılım zorunlu, eski çalışanlarda isteğe bağlı olacak. Çalışanla işveren uzlaşırsa yeni sisteme geçiş de mümkün olacak. İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem hakkı sürecek. STİFA EDEN DE ALACAK: İşten çıkarılan gibi istifa eden de kıdemini alabilecek. Yeni sistemle bir gün çalışanın bile kıdem hakkı olacak. DEVLET GÜVENCESİ: 

Sendikaların "devlet garantisi" talebine karşılık çözüm ortaya konulacak. 

O BARAJ DAĞCILARA EMANET!

[PAGE]

O BARAJ DAĞCILARA EMANET!

Artvin Yusufeli İlçesi'nde yapımı devam eden ve gövde yüksekliği açısından Türkiye'nin en yüksek, dünyanın üçüncü en yüksek barajı özelliğini taşıyacak olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatında profesyonel dağcılar görev yapıyor.

İşçilerin güvenliği için görev alan dağcılar, kayalık arazide gerilen teller üzerinde iplerle geziniyor, düşme olasılığı olan kaya parçalarını önceden düşürerek olası tehlikeyi önlüyor. Dağcılar, sarp kayalık arazide taş düşmelerini önlemek için de bölgeyi çelik ağlarla kaplıyor. DSİ Genel Müdürlüğü'nün Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştireceği 10 projeden biri olan Yusufeli Barajı HES projesi, 270 metre yüksekliğiyle, 'İnce Beton Kemer' tipinde Türkiye'nin en yüksek barajı özelliğini taşıyor. Dünyanın da en yüksek 3. barajı olan Yusufeli barajının, yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin ihtiyacını karşılayabileceği ve milli ekonomiye yılda 400 milyon TL katkı sağlayacağı belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.