Haber61'in Ajandası

AK PARTİ HEDEFE KİLİTLENDİ! 7 Haziran seçimlerinde büyük hayal kırıklığı yaşayan 1 Kasım seçimlerinde ise oyları geri kazanan AK Parti 2019 yılında yapılacak seçimler için şimdiden düğmeye bastı.2019 yılı Türk siyaseti açısından son derece önemli bir döne

Haber61'in Ajandası

AK PARTİ HEDEFE KİLİTLENDİ!

7 Haziran seçimlerinde büyük hayal kırıklığı yaşayan 1 Kasım seçimlerinde ise oyları geri kazanan AK Parti 2019 yılında yapılacak seçimler için şimdiden düğmeye bastı.2019 yılı Türk siyaseti açısından son derece önemli bir dönem olacak.

Hem Cumhurbaşkanlığı seçimleri hem yerel seçimler hem de genel seçimler muhtemelen aynı gün yapılacak.Vatandaşın önüne 3 sandık birden gelecek Cumhurbaşkanını,başbakanı,yeni hükümeti, milletvekillerini ve muhtarları aynı anda oylama ihtimali oldukça yüksek. AK Parti ne yeniden 7 Haziran sendromu yaşamak istemiyor.Bunun içinde toplumun her kesimiyle barışık yaşamak niyetinde. 64.hükümet 2016 eylem planını bu anlayışın üzerine kurdu. 77 milyon vatandaşı ilgilendiren müjdeleri haberleri arkasında bu gerçek var. Maaşlar,burslar ve destekler artıyor. Esnafa faizsiz kredi veriliyor. Emeklilere,dul ve yoksul ailelere sahip çıkılıyor. Taşeron sorunun çözümü,asgari ücretin artması,işsizlere iş kurması noktasında gelen yardımlar! Mevcut hükümet hayatın her alanında değişim ve katkı sağlama noktasında kararlı. Eğer eylem planı ve 1 Kasım seçim öncesi verilen vaatler hayata geçer,istikrar sağlanır,güven ve huzur ortamı sağlanırsa 2019 seçimlerinde muhalefetin işi büyük zora girer

MEMURA ZAM ORANI ARTAR MI?

 

MEMURA ZAM ORANI ARTAR MI?

Milyonlarca memur ve memur emeklisi, Ocak'ta zamlı maaş alacak. Toplu sözleşme çerçevesinde zam oranı yüzde 6 olacak.

Ocak ayı yaklaşırken, yeni maaşlar da belli oldu. Buna göre; memur maaşlarında 122 lira ile 494 lira arasında artış olacak. En düşük memur emeklisi maaşı da 90 lira yükselecek. Halen 2 bin 29 lira olan en düşük memur maaşı, 2 bin 151 liraya yükselecek.Böylece en düşük memur maaşı olan 15'inci derecenin birinci kademesindeki hizmetlinin maaşında 122 lira artış gerçekleşecek. En yüksek memur maaşı olan müsteşar maaşı da 8 bin 218 liradan 8 bin 712 liraya çıkacak. Müsteşar maaşında 494 lira artış yaşanacak.Yüzde 6 zamla; halen 2 bin 699 lira olan 3'üncü derecenin 1'inci kademesindeki öğretmen maaşı 161 lira artışla 2 bin 860 liraya, 4 bin 62 lira olan 1'inci derecenin 1'inci kademesindeki pratisyen hekim maaşı 244 lira yükselişle 4 bin 306 liraya, 3 bin 703 lira olan 2'nci derecenin 1'inci kademesindeki avukat maaşı 222 lira artışla 3 bin 925 liraya ulaşacak. Hemşire maaşları da 2 bin 479 liradan 2 bin 628 liraya çıkacak. Böylece hemşire maaşında 149 liralık artış olacak.

EMEKLİ HAKİMDEN İNSAN HAKLARI MESAJI!

 

EMEKLİ HAKİMDEN İNSAN HAKLARI MESAJI!

Trabzon Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde emekli ağır ceza hakimi Aykın Özer öğrenci ve öğretmenlerle İnsan Hakları üzerine bir söyleşi düzenledi.

Söyleşiden önce konuşan okul müdürü İdris Demirel  "İnsan haklarının vazgeçilmez ve devredilmez olduğunu" belirtti. Emekli ağır ceza hakimi Aykın Özer'in söyleşisi öğretmen ve öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi. Özer; "Herkesin haklarını bilmesi gerektiğini ve bu hakları devletten beklemeden elde etmenin mücadelesini vermesini istediğini belirterek meslek yaşamından örnekler vererek öğrencilerin konuyu daha iyi kavramalarını sağladı. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Aykın Özer, "Öğrencilerin bu konudaki hassasiyetinden ve bilinç düzeyinden çok memnun olduğunu" dile getirdi. 10 Aralık İnsan hakları günüyle ilgili hazırladıkları programda  öğrencilerde şiirler okuyarak, günün anlamıyla ilgili konuşmalar yaptılar. Trabzon'da insan hakları haftası nedeniyle düzenlenen liseler arası kompozisyon yarışmasında birinci olan Özlem Demirkır’da kompozisyonunu okudu.

 

BAKAN SOYLU EKİBİNİ KURUYOR!

 

BAKAN SOYLU EKİBİNİ KURUYOR!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu yeni yıl öncesi yoğun bir gündemin içinde buldu kendini.

Asgari ücret konusu,memur-işçi ve emekli maaş zamları ve taşeron işçilerin kadroya alınması ve diğer bir çok başlık altındaki gelişmeler Bakan Soylu’yu fena halde yoracak gözüküyor. Bakan Süleyman Soylu bu yoğunluğun içinde bir tarafta da hayırlı olsun ziyaretlerine cevap vermeye çalışıyor.Bu arada Bakan Soylu bir taraftan da Trabzon ayağını boş bırakmak istemiyor.Şu aralar 10 kişilik ekip kurma girişimleri içinde olan Soylu Trabzon’un sorunlarını, teşkilatın taleplerini  ve gelen gidenin ağırlanması noktasında hassasiyet gösteriyor.Bu 10 kişilik ekibin içinde kimlerin olacağı merak ediliyor?Teşkilatı iyi tanıyacak,Ankara ve Trabzon arasında köprü olabilecek bu 10 kişinin belirlenmesinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi belirleyici olacak.Başkanların Bakan Soylu’ya önereceği isimler arasında hem Trabzon cephesinden hem de Ankara’da partide görev yapan Trabzonlu isimlerin olması bekleniyor.Bu ekibin oluşmasında geçmişte yapılan hataların yapılmaması gerek elbette.Trabzon’un spor-iş-esnaf-sivil toplum kuruluşları kısaca her yönüyle temsil edilmesi önem arz ediyor. Ekibin oluşmasında bir başka kilit isim Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan olacak. Yıldırımhan’ın önereceği isimlerde önemli.Bakalım Trabzon’un bir anlamda Bakan Soylu ile köprü vazifesini kuracak A takımında kimler yer alacak.10 kişilik ekibin kısa sürede oluşturulması ve yeni yılla birlikte göreve başlaması bekleniyor

KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE PATLAMA!

 

KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE PATLAMA!

Bankalara ibraz edilen çek tutarı yılın ilk on bir ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 606 milyar TL oldu. Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi ise yüzde 2 artarak 20,8 milyon oldu.

İlk on bir ayda, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 42 oranında arttı.Bu dönemde, parasal tutarı 24,7 milyar TL olan 701 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 3,9 milyar TL tutarındaki 146 bin adet çek, daha sonra ödendi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Kasım 2015 ayında, adet olarak yüzde 3,6 ve tutar olarak yüzde 4,1 oldu. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak yılın ilk on bir ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 3,4 olurken, tutar olarak 0,8 puanlık artışla yüzde 4,1 oldu. 

ARTVİNLİ BAKAN’A ULAŞMAK KOLAY!

 

ARTVİNLİ BAKAN’A ULAŞMAK KOLAY!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Artvinli Faruk Çelik, çeltik üreticilerine çağrıda bulunarak telefon aramalarına bizzat yanıt vereceğini duyurdu.

Bakan Çelik, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, çeşitli vesilelerle her gün yüzlerce üreticinin soru, sorun ve önerilerine muhatap olduğunu ifade ederek, bazılarının bizzat görüşmeyi arzu ettiği kaydetti.Bakanlıkla ilgili konulara doğrudan cevap vermek amacıyla yeni bir uygulama başlatmaya karar verdikleri belirten Çelik, şu ifadelere yer verdi:“Haftada en az bir defa, belirli bir saat aralığında “0 530 104 37 80” nolu hatta yapılacak aramalara şahsen cevap vereceğim. İlk uygulamamız yarın sabah 09.00 ile 10.00 arasında olacak. Çeltik üreticilerimiz, o vakitte bana ulaşıp, soru ve önerilerini ileterek görüşlerini paylaşabilir. Bu uygulamamız aralıklarla devam edeceğinden, her defasında, konuşacağımız konunun yanında, aranacak gün ve saati önceden buradan duyuracağım. Maksadımız, el birliği içinde sorunlara birlikte çözümler üretmek ve vefakar üreticilerimizle hasbihal etmektir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.