kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

MEMUR ATAMASINDA YENİLİK! Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun atamalarla ilgili genelgesi geçen hafta yayınlandı. Genelgeye göre Cumhurbaşkanlığı, TBMM, yüksek mahkemeler, HSYK, YSK, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, MİT, belediyeler ve TSK hariç olmak üzere bu

Haber61'in Ajandası

banner197

MEMUR ATAMASINDA YENİLİK!

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun atamalarla ilgili genelgesi geçen hafta yayınlandı.

Genelgeye göre Cumhurbaşkanlığı, TBMM, yüksek mahkemeler, HSYK, YSK, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, MİT, belediyeler ve TSK hariç olmak üzere bundan sonra tüm memur atamalarında Başbakanlık yetkili olacak. Müşterek kararla atama gerektirmeyen; müstakil birim amiri ve üstü kadrolara yapılacak atamalar, il müdürü ve daire başkanı, eşiti ve üstü idari kadrolara kurumlar arası nakil yoluyla yapılacak atamalar ve sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapılan atamalarda da Başbakanlıktan izin alınacak .Atamalarla ilgili tek sınırlama bu da olmayacak. Artık müşterek kararla (üçlü kararnameyle) atama gerektiren boş kadrolara yapılacak vekalet, yürütme ve tedvir dahil tüm görevlendirmeler, 3 ayı geçemeyecek. Bu görevlendirmeler ivedilikle Başbakanlığa bildirilecek. 3 aylık sürenin sonunda görevlendirmeler başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erecek.Aynı kadroya 3 aylık sürenin sonunda yapılacak yeni görevlendirmelerde de Başbakanlıktan izin alınacak. 3 aydan fazla sürecek görevlendirme için de Başbakanlıktan yine onay alınacak. Genelgeden önce yapılan tüm vekalet, yürütme ve tedvir dahil tüm görevlendirmeler de genelgenin yayınlanmasından sonra 3 ay içinde kaldırılacak. Bu da Şubat ayı itibariyle tüm vekaleten görevlendirmelerin sona ermesi anlamına geliyor. Vekaleten görevlendirmeler için 3 ay sınırının getirilmesi tüm bürokrasiyi yakından ilgilendiriyor. Kamuda neredeyse her kurumda vekaleten görevlendirmeler uzun süredir kullanılıyor. Hazine Müsteşar Vekili Cavit Dağdaş, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Tarım Bakanlığı Müsteşar Vekili Nihat Pakdil, SGK Başkan Vekili Cevdet Ceylan akla gelen ilk isimler olarak dikkat çekiyor. 

MİLYONLARCA KİŞİ OCAK AYINI BEKLİYOR

[PAGE]

MİLYONLARCA KİŞİ OCAK AYINI BEKLİYOR

Milyonların zam ayına sayılı gün kaldı.

Ocak'ta işçilerden memurlara, emeklilerden işsizlere kadar hemen her kesim maaşını farklı alacak. İşte milyonları bekleyen gelişmeler:

ASGARİ ÜCRETLİLER: Net asgari ücret Ocak'ta bin liradan bin 300 liraya çıkacak. Net asgari ücret bekar çalışana göre hesaplandığı için, evli ve çocuklu asgari ücretliler daha yüksek gelir elde edecek. Ayrıca işin tehlikesine göre ücret farklılaşacak. Tehlikeli işlerde çalışanlar daha yüksek maaş alacak. İŞSİZLER:İşsizlik maaşı, asgari ücret zammıyla yükselecek. Ödenen işsizlik maaşı, son 4 ayda alınan brüt ücretin ortalamasının yüzde 40'ı oluyor. Ancak işsizlik maaşı, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Halen işsizlik maaşı, damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 505 lira 53 kuruş, en yüksek ise bin 11 lira 7 kuruş olarak uygulanıyor. Brüt asgari ücretin bin 647 lira olmasıyla en düşük işsizlik maaşı 653, en yükseği bin 307 lira civarına yükselecek. SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ:Ocak'ta SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı, 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artırılacak. Bunun 5 aylık dönemindeki enflasyon belli oldu. Temmuz-Kasım enflasyonu yüzde 3.65 olarak gerçekleşti. Yani 5 aylık enflasyona göre emeklilerin zammı yüzde 3.65 olarak görünüyor. Aralık ayı enflasyonuna göre zam oranı azalacak ya da artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu zamma ek olarak ekstra bir artıştan daha yararlanacak. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı, yasa çıkarılır çıkarılmaz 100 lira artırılacak. Emekliler, bu yasanın Ocak'ta yürürlüğe girmesini bekliyor.MEMUR EMEKLİLERİ: 2 milyona yakın memur emeklisi, Ocak'ta toplu sözleşme kapsamında yüzde 6 zam alacak. Ayrıca 2015 yılından enflasyon farkı doğarsa, bu da maaşlara yansıtılacak. Şimdiye kadar gerçekleşen enflasyon, memur emeklilerinin fark alacağını ortaya koydu. Ancak kesin sonuç Aralık enflasyonunun açıklanmasıyla belli olacak.

MHP’DE MUHALEFETİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR!

[PAGE]

MHP’DE MUHALEFETİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR!

Tüzük değişikliği ve Olağanüstü Kongre için düğmeye basan parti içi muhalifler çalışmalarını sürdürüyor.

MHP Trabzon eski Milletvekili Koray Aydın, Sinan Oğan ve Meral Akşener’in başını çektiği partililer tüzük değişikliği için başlattıkları imza kampanyasını sürdürüyor.Haber61.net siyaset ajandasına konuşan Koray Aydın “Telefonlarımız susmuyor, partililerimiz değişim için artık gün sayıyor. MHP’yi artık bu saatten sonra kimse geriye çekemez ve sıradanlaştıramaz” dedi. Meral Akşener’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:” Bir tüzük kurultayı yapmak üzere yola çıktık. O nedenle delegelerimizden imza topluyoruz. 539 kişiye ulaştım, tek tek arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Şimdi bu noter onaylı evrakları topladıktan sonra, tüzüğü de değiştirdikten sonra bu isteği seçimli kongre talebine çevireceğiz. Aktif olarak imza toplayan 3 kişiyiz. Biz 3 arkadaş bir toplantı yaptık, Koray Aydın ve Sinan Oğan'la. Ayrı ayrı konuştuk. Tüzük kurultayı engelini aştıktan sonra adayım.” MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ise dün  partisinin TBMM'de düzenlenen grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Bu can bu tende olduğu müddetçe Türk düşmanlarına ve MHP üzerinde hesap yapan çevrelere asla ama asla izin vermeyecek, imkan tanımayacağım" dedi.

TRABZONLU BAŞKANDA ŞOK OLDU!

[PAGE]

TRABZONLU BAŞKANDA ŞOK OLDU!

CHP Beylikdüzü ilçe kongresine katılan Grup Başkanvekili Engin Altay partisi hakkında çok tartışılacak sözler sarfetti.

"Biz bu kafayla bin yıl daha iktidar olamayız" özeleştirisini yapan Altay, "Sen başını kapa sen aç söylemleriyle sosyal demokratlık olur mu?" diye sordu.Konuşmasının tamamında partisini eleştiren Altay, CHP'nin bir türlü devletin direksiyonuna geçemediğini, Türkiye çok partili hayata geçtikten sonra ise tek başına iktidar olamadığını hatırlattı. Ahmet gitsin Mehmet gelsin mantığının CHP'ye hiçbir fayda sağlamayacağını savunan Altay, “Önemli olan birbirimizi kırmadan, incitmeden, hakaret etmeden özeleştiri yapmaktır” ifadelerini kullandı.Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde gerçekleşen CHP 3’üncü Olağan İlçe Kongresi'ne Engin Altay'ın konuşması damga vururken, tek aday olarak yarışan Av. Turan Taşkın Özer’in, kullanılan 338 oyun, 318’ini alarak İlçe Başkanı seçildi. Kongrede 80 delege sandık başına gitmezken, 20 oy da geçersiz sayıldı. Kongreye Altay'ın yanısıra CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İstanbul milletvekilleri; Ali Şeker, Eren Erdem, İlhan Cihaner, Bihlun Tamaylıgil, Zeynel Emre, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İlçe eski Başkanı Yaşar Genç ve çok sayıda partili katılım gösterdi.Engin Atalay’ın açıklamalarını dikkatle dinleyen Beylidüzükü  Belediye Başkanı Trabzonlu Ekrem İmamoğlu’da şaşkınlığını gizleyemedi

BAKAN YARDIMCISI OLMAK İÇİN DERİN KULİS!

[PAGE]

BAKAN YARDIMCISI OLMAK İÇİN DERİN KULİS!

 Kasım seçimlerinde listelerde yer bulamayan eski AK Parti milletvekilleri, 20 bakanlıktaki bakan yardımcılıkları için kıyasıya kulis yapmaya başladılar.

Eski milletvekilleri, Saray, Başbakanlık ve parti yöneticileri arasında mekik dokuyorlar. Bazıları ise partinin hatırı sayılır isimlerini aracı olarak kullanıyorlar .Bakan yardımcılıkları konusunda ilgili bakanların etkisi, Cumhurbaşkanı ve Başbakandan daha az olacak. Bakan yardımcılıkları konusunda İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı için isimler netleşirken, diğer bakanlıklardaki tercihler önümüzdeki günlerde açıklanacak. Seçim hükümetinin bakanı olan Selami Altınok’un vekaleten getirildiği İçişleri Bakan Yardımcılığı’na asaleten atanması bekleniyor. Dışişleri Bakan Yardımcılığında ise Naci Koru’nun yerini koruyacağı belirtiliyor. Bakan yardımcılıklarıyla ilgili yasal düzenleme yapılırken, maaşlar bakandan az, müsteşardan fazla olarak belirlenmişti. İmza yetkisi olan bakan yardımcılarının aldığı kararların siyasi sorumluluğunu ilgili bakan üstleniyor. Ancak bakan yardımcıları, cezai sorumluluk açısından devlet memurlarına uygulanan kurallara tabi oluyor. Bakan yardımcıları, parti yönetimi, örgüt ve milletvekillerinden gelen taleplerin takip edilmesinde de rol oynuyor. Dışarıdan atanacak bakan yardımcıları, eski milletvekili, eski bürokrat veya özel sektörde görev yapan kişilerden seçilebiliyor. Bu kişilerin üniversite mezunu olma zorunluluğu da bulunmuyor. Hükümetin görevi sona erdiğinde, bakan yardımcılarının da görevi sona eriyor. Bakan değişikliklerinde ise takdir yeni göreve gelen bakana bırakılıyor. Bakan yardımcıları, gerektiğinde hükümetin görev süresi dolmadan da görevden alınabiliyor. Bakan yardımcılarına en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan ödemelerin yüzde 150’si oranında aynı usul ve esaslar çerçevesinde aylık ücret ödeniyor.

Haberlerinizi Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.