kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

HÜKÜMET NE ZAMAN KURULACAK? 1 Kasım’da AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının ardından hükümetin kurulması süreci 7 Haziran’a göre daha hızlı işleyecek. 7 Haziran seçimlerinde hükümetin kurulması için Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumu beklenmişti. Bu

Haber61'in Ajandası

banner197

HÜKÜMET NE ZAMAN KURULACAK?

1 Kasım’da AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının ardından hükümetin kurulması süreci 7 Haziran’a göre daha hızlı işleyecek. 7 Haziran seçimlerinde hükümetin kurulması için Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumu beklenmişti.

Bu kez yemin törenin ardından hemen Başbakan Davutoğlu’nun hükümeti kurmakla görevlendirilmesi ve yeni hükümetin 27 Kasım’a kadar kurulması planlanıyor.Hükümetin kurulma sürecine ilişkin takvim Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin seçim sonuçlarını açıklaması ile başlayacak. YSK’nın kesin sonuçları 12 Kasım Perşembe günü açıklaması bekleniyor. Kesin sonuçların YSK tarafından ilan edilmesinin ardından 17 Kasım Salı günü Meclis kendiliğinden toplanacak ve milletvekili yemin töreni yapılacak. Yemin töreninin ardından 18 Kasım’da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunması ve aynı gün hükümeti kurmakla görevlendirilmesi bekleniyor. Öte yandan, TBMM Genel Kurulu’ndaki yemin törenin ardından Meclis Başkanlığı seçim süreci başlayacak. İlk 5 gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak, ikinci 5 günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek. Meclis Başkanlığı için adaylar başvurularını 21 Kasım Cumartesi akşamına kadar yapacaklar. 22 Kasım Pazar günü ise Meclis Başkanı seçiminin sonuçlandırılması planlanıyor. 

VATANDAŞ AK PARTİ’DEN NE İSTİYOR?

[PAGE]

VATANDAŞ AK PARTİ’DEN NE İSTİYOR?

AK Parti Genel Merkezi'nden alınan bilgiye göre, vatandaşlarla doğrudan iletişim kurulması için 2003'te kurulan Ak Parti İletişim Merkezine (AKİM), 1 Kasım seçimi sonrasında gelen mesajlarda, terörle mücadeleyle ilgili talepler öne çıktı.

Mesajlar arasında ilk sırayı terörle mücadele konusunun aldığına işaret eden . AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, terör örgütleriyle mücadelenin ara verilmeden sürdürülmesinin istendiğini, bu mücadelenin daha da etkin yapılması için idam cezasının geri getirilmesinin talep edildiğini bildirdi. Özdağ, AKİM'in 12 yıldan beri vatandaşın hizmetinde olduğunu, kurulduğu 6 Mart 2003'ten beri 2 milyon 136 bin 49 kişinin sesine kulak verdiğini anlattı. "AKİM etkin ve sonuç odaklı hizmetlerine 12 yılında da aynı heyecan ve hizmet aşkıyla etmektedir" ifadesini kullanan Özdağ, bu yılın 11 aylık döneminde 154 bin 620 başvuru aldıklarını bunun yüzde 97,34'ünü değerlendirerek, başvuru sahibine geri dönüş yaptıklarını kaydetti.

KORAY AYDIN’IN YENİ YOL HARİTASI!

[PAGE]

KORAY AYDIN’IN YENİ YOL HARİTASI!

1 Kasım seçimlerin de Trabzon’dan yeniden milletvekili seçilemeyen KorayAydın’ı, seçimlerden sonra pek çok muhalifin arayıp  kendisine “genel başkanlık” teklifinde bulunduğu belirtilirken Aydın’ın ise gelen telefonların ardından “nabız” yokladığı ileri sürüldü.

MHP'de Aydın’ın görüşmeler sonrasında teşkilatın nabzına göre tavır alacağına da dikkat çekiliyor. Öte yandan muhalif kanadın üzerinde durduğu bir başka isim olan Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’ın ise  “sonuçlardan rahatsızlık duysa da başkanlık yarışına soğuk baktığı” ifade ediliyor. A raştırmacı gazeteci Selda Güneysu'nun haberine göre, MHP’nin 2012 yılının Kasım ayında gerçekleştirdiği 10. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Devlet  Bahçeli’nin rakibi olarak karşısında yer alan ve o kurultayda, 441 oy alan eski Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın adı, parti içi muhalefette yeniden “genel başkan adayı” olarak geçiyor. uhaliflerin, genel başkanlık için en güçlü rakiplerden biri olduğuna inandığı eski TBMM Başkanvekili Meral Akşener’in “Bahçeli’ye rakip olmak istememesi” durumunda, Koray Aydın’ın en güçlü rakip  olduğu düşüncesinden hareketle, seçimlerden sonra Aydın’la da görüşmeler yaptıkları ve “genel  başkan adaylığı” için iknaya çalıştıkları iddia ediliyor. Koray Aydın’ın ise henüz muhaliflere bu yönde  “olumlu” bir yanıt vermediği vurgulanırken teşkilatın nabzına göre tavır alacağı belirtiliyor. Aydın, iddialar karşısında sessizliğini koruyor.

SABIR-ÇALIŞMA VE AZİM!

[PAGE]

SABIR-ÇALIŞMA VE AZİM!

Av.Salih Cora Türkiye’nin en genç vekili olarak 26.dönem TBMM Çatısı atında AK Parti Trabon Milletvekili olarak görev yapacak.

Cora için bu elbette önemli bir başarı.2011 Genel seçimlerinde AK Parti Trabzon 6.sıra adayı olan Salih Cora o dönem çok iyi bir performans göstermiş ve yıldızı parlamıştı.Cora’nın 7 Haziran 2015 Genel seçimlerinde ilk dört içinde olması bekleniyordu fakat yeniden 6.sıra Milletvekili adayı gösterildi.Salih Cora 2011 seçimlerinde olduğu gibi 7 Haziran seçimlerinde de sahada oldu gayret gösterdi,özellikle iman bölgesinde partisine oy kazandırdı.1 Kasım seçimleri öncesi ise listede değişiklik oldu ve beşinci sıra adayı olarak girdiği seçimlerden bu kez ülkenin en genç vekili olarak çıktı.O artık AK Parti Trabzon Milletvekili.Cora’nın başarılı olmasındaki n büyük faktörü ona en büyük desteği veren ağabeyi Av.Osman Cora’ya sorduk.Osman Cora’da kardeşinin seçilmesi noktasında toplumun her kesimi ile sıcak diyaloglar kurdu.Hele son bir hafta tek-tek teflon trafiği yaparak iki-bine yakın insandan bizzat oy istedi.Osman Cora kardeşinin başarılı olmasındaki en büyük faktörü “Sabır-gayret ve gece-gündüz olarak” çalışma olarak gösterdi.

SANDIKTAN NİYE HEZİMETLE ÇIKTIK?

[PAGE]

SANDIKTAN NİYE HEZİMETLE ÇIKTIK?

Seçimlerden yenilgiyle çıkan MHP’de, “Neden?” sorusuna yanıt aranıyor. Genel merkezde oluşturulan komisyon, bir yandan sandık sonuçlarını ve oy kaybının olası nedenlerini araştırırken, bir yandan da “sandığa sahip çıkmayan” ülkücüleri takibe aldı.

Yoğun mesai yapan komisyon, MHP il teşkilatlarından istenen raporları bekliyor. Bu raporlarda, il ve ilçe başkanlıklarının değerlendirmelerinin yanı sıra “çapraz sorgu” anlamında adaylardan alınacak teyitlerin de yer alacağı belirtiliyor.MHP Genel Merkezi’nin görevlendirdiği 30 kişilik ekip, partinin müşahitlerinin seçim günü sandık başındaki görevlerine gidip gitmediğini de tek tek araştırıyor. Partililerin deyimiyle “sandık kaçakları” tespit ediliyor. Delillendirilen “kaçak” vakaları için gerekli işlemlerin yapılacağı ifade ediliyor.Rapor ve analizlerin 14-15 Kasım’daki merkez yürütme kurulu ve il başkanları toplantısında değerlendirileceği dile getiriliyor.Öte yandan parti içi muhalefetin “kongre” çağrılarına karşılık, genel merkez yöneticileri kurultayın zamanında yapılacağı konusunda ısrarcı. Tüzük maddelerinin “olağanüstü kurultayların seçimsiz olacağını” düzenlemesi nedeniyle, kurultayın toplanmasına da ihtimal verilmiyor. Bunun yanı sıra partiden bazı kaynaklar, “muhalefet bayrağını açanların uzun süredir partinin dışında olduğunu, seçimlerde parti için çalışmadığını, hatta partiye oy bile vermediğini” iddia ediyor.

TAŞERON İŞÇİ YİNE Mİ MAĞDUR OLACAK?

[PAGE]

TAŞERON İŞÇİ YİNE Mİ MAĞDUR OLACAK?

AK Parti, “asıl iş-yardımcı iş” ayrımı ile kamudaki taşeron işçilerin sadece 3’te 1’ini kadroya alacak. Kamudaki 450 bin taşeron işçi yine taşeron kalacak.İktidarı döneminde taşeron işçi sayısı 300 binlerden 2 milyona çıkan AKP, 1 Kasım seçimleri öncesinde “kamudaki taşeron işçilere kadro” vaadi ile oy istedi.

Seçimin ardından ilk 100 gün hedefleri arasında da aynı vaat yer aldı. Daha önce eylül ayında çıkacağı açıklanan ancak seçim sonrasına bırakılan hangi işlerin “asıl iş” hangi işlerin “yardımcı iş” olduğuna ilişkin Bakanlar Kurulu kararının önümüzdeki günlerde çıkması bekleniyor. Ancak beklenilenin aksine kamuda taşeron sona ermeyecek. Bakanlar Kurulu kararının ardından da kamuda taşeron işçiler çalışmaya devam edecek. Kamuda 650 bin taşeron işçi bulunuyor. Hükümet “asıl işi” yaptıkları gerekçesiyle bu işçilerden 200 binini kadroya almaya hazırlanıyor. Ancak geriye kalan 450 bin kamu işçisi “yardımcı işlerde” çalıştıkları gerekçesiyle yine taşeron şirketlerde çalışmaya devam edecek. Ayrıca AKP’nin kadroya alacağı işçilerin büyük bir bölümü zaten açtıkları kadro davalarını kazanan taşeron işçilerden oluşuyor. Bu işçilerin açtıkları davalarda yargı “muvazaa” yani “hileli sözleşme” kararı verdi. Kadro davalarını kazanan bu işçilerin kadroya alınması zaten hukuki zorunluluk. Açtıkları davaları kazanan taşeron işçilerin başında da Karayolları işçileri geliyor. Sağlık alanında da DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası’nın kazandığı “muvazaa” davaları bulunuyor.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.