kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

BUGÜN SANDIK BAŞINDAYIZ! Türkiye, 26. Dönem Parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor. Yurt dışındaki seçmenlerin 54 ülke, 113 temsilcilikte kullandıkları oy pusulaları uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirildi. Gü

Haber61'in Ajandası

banner197

BUGÜN SANDIK BAŞINDAYIZ!

Türkiye, 26. Dönem Parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor. Yurt dışındaki seçmenlerin 54 ülke, 113 temsilcilikte kullandıkları oy pusulaları uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirildi.

Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise yarın saat 17.00'ye kadar sürecek .Seçimde, 54 milyon 49 bin 940 seçmen, cezaevlerinde kurulacak 358 sandıkla birlikte toplam 175 bin 6 sandıkta oy kullanacak. Seçimde 16 siyasi parti yarışacak. AK Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, Komünist Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve Halkın Kurtuluş Partisi 85, Hak ve Özgürlükler Partisi 78, Doğru Yol Partisi 67 ve Liberal Demokrat Parti 61 seçim çevresinde seçime katılacak. Seçimde, Türkiye genelinde 21 bağımsız milletvekili adayı yarışacak. 1 Kasım Pazar günü oy verme için saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zaman oy verme süresi olacak. Ancak YSK'nın kararı uyarınca Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işleminin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. 

OY VE ÖTESİ GRUBUNA ŞOK İTİRAZ!

[PAGE]

OY VE ÖTESİ GRUBUNA ŞOK İTİRAZ!

Yüksek Seçim Kurulu,  Oy ve Ötesi Sivil İnsiyatif Grubu üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda iki vatandaşın yaptığı başvuruyu reddetti. Olay, sosyal medyada geniş yankı buldu.

İki vatandaşın YSK'ya yaptığı başvuruda, Oy ve Ötesi Grup üyelerinin siyasi partilerden aldıkları müşahit kartları ile sandık alanı ve çevresine girişlerinin Seçim Yasası'na aykırı olduğu savunuldu. Başvuruda, bu kartları veren siyasi partilerin de suç işlediği iddia edildi. Ancak, YSK bu itirazları soyut görerek, reddetti. Tartışmaların odağındaki Oy ve Ötesi de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:"Tarafsız ve tamamen gönüllü bireylerin oluşturduğu Oy ve Ötesi Derneği, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden beri, dördüncü defa, seçim gününün şeffaflığı için, katılımcı demokrasi gereklerine uygun olarak, seçmenlerin süreçlere tarafsız ve uzlaşmacı katılımı amacı ile çalışmalarını sürdürüyor.Demokratik seçim süreci hakkında bilgilenmek ve bu seçim sürecine siyasi partiler ve bağımsız milletvekili adayları adına müşahit olarak katılmak isteyenlerin gönüllü başvuruları 30 Ekim 2015 akşamı sonlandı.Oy ve Ötesi'ne başvuran 66,275 seçmenden 57,143'ü, siyasi partilere ve bağımsız milletvekili adaylarına yönlendirildi. Sandık müşahidi olarak görev alanlar ile gerçekleştirilen toplantılar ve sosyal medya yoluyla mevzuata dair bilgilendirmeler paylaşıldı. Siyasi partilerin görevlendirme belgesine sahip müşahitlerin hepsi 298 sayılı Seçim Kanunu ve 135 sayılı Genelge'ye göre sandık çevresinde bulunma ve seçim işlemlerinin tamamını gözlemleme hakkına sahiptir. Müşahitlerin bu hakkının engellenmesi seçim kanunun doğrudan ihlali anlamına gelir

31 EKİM TARİHE GEÇTİ!

[PAGE]

31 EKİM TARİHE GEÇTİ!

Dün yaşanan yolcu uçağı kazasında 224 kişi hayatını kaybetti. 31 Ekim uçak kazasının en çok yaşandığı gün olarak tarihe geçti.

Mısır'dan Rusya'ya giden Rus Metrojet Havayolları'na ait yolcu uçağı bugün havalandıktan 23 dakika sonra 214 yolcu ve 7 mürettebatla Sina Yarımadası'nda düştü. 224 kişi acı olayda hayatını kaybederken, 31 Ekim uçak kazasının en fazla yaşandığı gün olarak tarihe geçti.Kayıtlara geçen verilere göre 31 Ekim’de bugünkü kaza ile birlikte tam 6 uçak kazası gerçekleşti. Bu uçak kazalarında ise toplam 740 kişi hayatını kaybetti. Bugünkü kazadan önce şimdiye kadar 5 uçak kazasının yaşandığı 20 Nisan ‘lanetli gün’ olarak anılıyordu.İşte 31 Ekim’de meydana gelen uçak kazaları:*31 Ekim 1994’te Amerikan yolcu uçağı Indiana eyaletinde düştü: 68 kişi öldü.*31 Ekim 1996’da Brezilya yolcu uçağı Sao Paulo'da düştü: 98 kişi öldü.*31 Ekim 1999’da Mısır yolcu uçağı Massachusetts'te düştü: 217 kişi öldü.*31 Ekim 2000’de Singapur yolcu uçağı kalkış sırasında düştü: 83 kişi öldü.*31 Ekim 2000’de Rus yolcu uçağı Angola'da infilak etti: 50 kişi öldü.*31 Ekim 2015’te Rus yolcu uçağı Mısır'da düştü: 224 kişi öldü.

 

ARAPLARI TRABZON’DAN KAÇIRIYORUZ!

[PAGE]

ARAPLARI TRABZON’DAN KAÇIRIYORUZ!

Birleşik Arap Emirlikleri , Katar, İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerin vatandaşlarının Türkiye'de konut ve arsa satın almak için yoğun şekilde tercih ettiği kentler arasında yer alan Yalova'da fiyat artışlarının yanı sıra Türkçe'nin yanı sıra Arapça ilan ve tabelalardaki artış dikkati çekiyor.

Termal ilçesindeki kaplıcaları, doğası ve deniziyle turistlere farklı alternatifler sunan Yalova'da Arap turistlerin ilgisinin etkisiyle kent merkezindeki sahil manzaralı konutların fiyatları büyük oranda arttı. Yalova Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayrettin Yılmaz, yaptığı açıklamada, Arapların son yıllarda Yalova'da büyük yatırımlar yaptığını söyledi. Yılmaz, Yalova'nın turizm memleketi olduğu için tercih edildiğini dile getirerek, "Yalova'ya Katar, Dubai, İran, Irak ve Suriye'den talep çok. Katar ve Dubaili Araplar zengin ve üst tabaka olduğu için daha çok Yalova'nın merkezi, Çiftlikköy, Koruköy, Çınarcık ve Armutlu'daki sahil kısımlarını tercih ediyorlar. Şu ana kadar tahminlerimde yanılmıyorsam, Araplar sahil kısımlarının yüzde 20'sinin daire ve arsalarının alımını yapmıştır" diye konuştu. Turizmde büyük kazanç ve katkı sağlayan Arap Turizmin son dönemde Karadeniz Bölgesinden uzaklaştığını belirten yetkililer ise Araplar yen arayış içindeler herkes ona göre tedbirini alsın şeklinde uyarıda bulundular

SEÇİME KATILIMDA REKOR BEKLENİYOR!

[PAGE]

SEÇİME KATILIMDA REKOR BEKLENİYOR!

Araştırma şirketi KONDA’nın genel müdürü Bekir Ağırdır, 7 Haziran’da sandığa gitmeyen yüzde 13 oranındaki seçmenin üçte birinden fazlasının, “Bu kez sandığa gideceğim” dediğini belirterek, “AKP, CHP, HDP seçmeninin yüzde 97’si 'Kesinlikle sandığa gideceğim ve partime oy vereceğim' diyor.  Bekir Ağırdır, “Kesinlikle sandığa gideceğim ve oy kullanacağım” diyenlerin oranı MHP’lilerde yüzde 90’a doğru düşüyor” dedi.

Ellerindeki bulgulara göre seçime yüzde 91 oranında bir katılım olacağını belirten Ağırdır şunları söyledi: “Bütün partilerin seçmenleri kararlı biçimde sandığa gider ve seçime katılım artarsa, 1 Kasım için özel bir durum ortaya çıkmaz. Ama seçime katılım yüksek olur fakat bir partinin seçmeninde katılım eksik kalırsa sonuç sayısal olarak değişir. MHP seçmeninde katılım azalırsa, bu sadece AKP’nin değil diğer üç partinin de lehine bir durum yaratabilir. AK Parti’nin seçmeni sandığa 7 Haziran’dakinden eksik giderse bu yine diğer üç partinin lehine çalışır. AKP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmemiş veya 17 Aralık’ın ertesinde MHP’ye doğru kayma eğilimi gösteren seçmeninin bir kısmını geri kazanmış görünüyor. AK partiye, 7 Haziran’daki 18 milyon çekirdek oyunun üzerine, 2 milyona yakın yeni oy ekliyor. Ancak tek başına iktidar olma sonucu oluşmuyor. Çünkü diğer partilerin seçmeni de kendi partilerine sahip çıkma konusunda kararlı davranıyor.”

SAHTE İÇKİ PANİĞİ!

[PAGE]

SAHTE İÇKİ PANİĞİ!

İstanbul’da 18  Ekim'den bu yana sahte içkiden dolayı 89 kişi farklı hastanelere müracaat etti.

Tedavi sürecinde elde edilen numunelerden, bu kişilerin alkolden  zehirlendiği anlaşıldı.

Rahatsızlanarak hastanelere başvuranlardan 18'i alkol zehirlenmesinden  yaşamını yitirirken, 15 kişinin yoğun bakım servislerinde, 11 kişinin ise acil  servislerde tedavileri devam ediyor.Sahte içki paniği yurdun dört bir tarafını sarmış durumda bazı işletmeler büyük bir müşteri kaybına uğradıklarını dile getirdiler

ŞİKAYELER ARTINCA DÜZENLEME YAPTILAR!

[PAGE]

ŞİKAYELER ARTINCA DÜZENLEME YAPTILAR!

Şikayetler artınca .BDDK’nın kredi alırken bankanın kredi kullanana, sadece kendi sigorta şirketi değil 3 ayrı sigorta şirketinden kredi hayat sigortası teklifi alıp önermesini zorunlu kılacak bir çalışma yaptığı öğrenildi.
 
Düzenlemenin seçim sonrası hayata geçebileceği ifade ediliyor.Vatandaşların özellikle, konut, otomobil ve tüketici kredisi alırken yaptığı ve sigorta tutarının yüksekliği yüzünden sorun haline gelen hayat sigortası konusunda gelen şikâyetlerin çokluğunu göz önüne alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) yeni bir çalışma daha yaptığı öğrenildi. BDDK’nın bankalara kredi verirken 3 ayrı sigorta şirketinden teklif alıp 3 ayrı öneriyi krediyi alacak olan kişiye sunması yönünde düzenlemeye gittiği belirtildi. Düzenlemenin seçim sonrası hayata geçmesi bekleniyor. Böylece kredi sigortasında rekabetin sağlanması ve fiyatın düşürülmesinin amaçlandığı öğrenildi. Ancak bankalar için bu konu kredinin geri ödenmesinde bir garanti olduğu için banka sigorta yaptırmadan kredi vermeyi reddetme hakkına sahip.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.