kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

AK PARTİ VE CHP OYLARINI ARTIRIYOR! Seçime iki hafta kala kamuoyu araştırma şirketlerinin Ekim ayının ilk haftasında elde ettiği sonuçlar netleşmeye başladı. Ancak araştırma şirketlerinin uzmanları, Ankara Katliamı sonrasında seçmenin tercihlerinde bazı d

Haber61'in Ajandası

banner197

AK PARTİ VE CHP OYLARINI ARTIRIYOR!

Seçime iki hafta kala kamuoyu araştırma şirketlerinin Ekim ayının ilk haftasında elde ettiği sonuçlar netleşmeye başladı.

Ancak araştırma şirketlerinin uzmanları, Ankara Katliamı sonrasında seçmenin tercihlerinde bazı değişimler yaşanabileceğini öngörüyor.GENAR araştırma şirketinin sahibi İhsan Aktaş da şimdiye kadar yaptıkları araştırmalara göre, 1 Kasım'da, 7 Haziran'dakiyle kıyaslandığında çok büyük oy değişimlerinin olmayacağını belirtiyor. Konda ve Andy-Ar'da seçime 13 gün kala ellerindeki son verileri açıkladı. 3 seçim anketinin ortak sonucu ise MHP 1 Kasım'da oy kaybedecek.7 Haziran seçimlerinden bu güne parti oylarında çok köklü bir değişiklik olmadı. İki seçim arasında toplamda 5-6 puanlık bir oy hareketliliği yaşanacak gibi duruyor. 7 Haziran seçimlerinde ülkenin büyük partilerinden ziyade milliyetçi iki partisi konuşuldu ve oy hareketliliği HDP ve MHP'ye doğru idi.Bu seçimde merkez partileri, AK Parti ve CHP, oy artırma eğiliminde gözüküyor. Seçimlerde muhalefet partileri sözünü söylemiş, muhalefetini yapmış, gereken etkiyi oluşturmuştu.

PARTİLER SEÇİME NASIL GİRİYOR!

[PAGE]

PARTİLER SEÇİME NASIL GİRİYOR!

1 Kasım seçimlerinde sadece AK Parti'nin kendini değiştirme şansı vardı ki, adaylarda ve seçim beyannamesinde bu değişiklikleri yaptığını hissettirdi.

Ve yapılan araştırmalarda aday değişiklikleri ile ekonomik vaatlerin olumlu karşılandığı gözükmekte.CHP yine bu seçimde olumlu kampanya geleneğini sürdürmekte. CHP'yi çerçeveleyen sosyolojik sınır sebebiyle oylarında çok köklü bir değişiklik gözükmemekte. CHP bu olumlu siyaset ve kampanya kültürünü bir kaç seçim daha devam ettirirse, sosyolojisini aşan bir sonuca ulaşabilir. MHP bu seçimin belirgin bir şekilde düşüş yaşayan partisi olarak görünüyor. Koalisyon ve çözümden yana olmayan tutumunu telafi etmek için seçimden sonra "HDP hariç herkesle koalisyon yaparım" söylemiyle bu dezavantajını ortadan kaldırmaya çalışıyor.HDP bir önceki seçimde almış olduğu %13 oyu korumak için amansız bir bilgilendirme kampanyası yürütmektedir. Bu çabası zaman zaman 'kara propagandaya' kadar varmaktadır. Büyük oranda çözüm sürecine destek olarak verilen oylar sonrasında PKK'nın terörü şehir içlerine kadar sokması bölgede ciddi iç tartışmalar ve gerilimler oluşturmaktadır. Halka anlamsız gelen ve ne için olduğu anlaşılmayan çatışma durumunu kapatmak için HDP sürekli iktidarı ve devleti töhmet altında tutarak bir kampanya yürütmektedir. Bugüne kadar bu kampanya stratejisinde başarılı da oldular.

1 KASIMLA 7 HAZİRANIN FARKI NE?

[PAGE]

1 KASIMLA 7 HAZİRANIN FARKI NE?

Seçim analisti istatistik uzmanı Filiz Aydın Koç, 1 Kasım'a giderken 7 Haziran seçim sonuçları verileri üzerinden istatistiklerin dilini tercüme etti. Koç, 1 Kasım ile 7 Haziran seçimleri arasındaki en kritik farkı şu şşekilde açıkladı:

" 7'Haziran'daki geçersiz oylar ile yeni seçmenlerin 1 Kasım'ın kaderini değiştirebilir. Teknik olarak, 1 Kasım’da yurtiçinde 310 bin 620, yurtdışında da 28 bin 227 seçmen artışı olacak. 7 Haziran’da partilerin ülke genelinde aldıkları oy oranları çok önemliydi, özellikle HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı tartışılıyordu. 1 Kasım’da ise ülke geneli oy oranları tahminleri, bu oy oranlarında keskin değişimler yaşanmayacağından hareketle, daha az anlamlı. Partilerin çıkaracakları milletvekili sayısı, AK Parti’nin tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde edip edemeyeceği bu seçimlerin ana gündemi.  Yani, 85 seçim çevresinin her birinde partilerin alacağı oy, 1 Kasım seçim sonucunda belirleyici olacak.

AK Parti’nin seçim çevresi bazında yaptığı çalışmalar, en az tek başına iktidar çoğunluğu olan 276’yı bulma hedefiyle, 7 Haziran sonuçları üzerinden ve gösterilen aday özellikleri ile markaj altında yapılıyor

AK PARTİ’NİN İNCE HESAPLARI TUTAR MI?

[PAGE]

AK PARTİ’NİN İNCE HESAPLARI TUTAR MI?

7 Haziran seçim sonuçlarına göre yüzde 1’lik bir seçmen oyunun, yani, yaklaşık 500 bin oyun yer değişimi ile toplam 69 seçim çevresinde, son sıralardaki birer vekil parti değiştirebiliyor.

AK Parti 18 vekili, 18 seçim çevresinde (İstanbul 3. Bölge, Aydın, İstanbul 2.Bölge, Ankara 1. Bölge, Balıkesir, Artvin, Kayseri,  Van, Giresun, Konya, Antalya, Sivas, Erzincan, Eskişehir, Ordu, Gaziantep, Samsun, Burdur) toplam yaklaşık 62 bin oy ile kaybetmiş görünüyor ama bu durum, 62 bin oy artırdığında o illerde kaybettiği milletvekillerini tekrar kazanabileceği anlamına gelmiyor. AK Parti’nin küçük oylarla son vekili kaybettiği 32 seçim çevresi söz konusu. Bu 32 çevrede, 11 milletvekilini MHP, 17 milletvekilini CHP, 4 milletvekilini HDP kazanmış. AK Parti 7 Haziran’da sınırda kazandığı vekilleri kaybetmeyip, milletvekili sayısını aynen koruyup, MHP’ye kaybettiği 11 vekili geri çevirse bile 269 vekile ulaşıyor, 276’ya ulaşamıyor.

SAĞLIKTA BU NEYİN ZAMMI?

[PAGE]

SAĞLIKTA BU NEYİN ZAMMI?

Türk Sağlık-Sen tarafından TÜİK verilerine göre derlenen sağlık fiyatları piyasa araştırmasına göre, sağlık hizmetleri 2015 yılının ilk 9 ayında ortalama yüzde 4,68 zamlandı.Araştırmaya göre; sağlık madde fiyatlarında en dikkat çeken artışlar yüzde 8,08 artışla 'Normal Doğum' ücretlerinde oldu.

2015 yılı Ocak ayında 914,17 TL olan 'Normal Doğum' ücretleri 2015 yılı Eylül ayında 988,10 TL'ye çıkarak yüzde 8,08 arttı. Sezaryen Doğum ücretleri 2015 yılı Ocak ayında 1131,85 TL iken 2015 yılı Eylül ayında 1203,55 TL'ye yükselerek yüzde 6,33 arttı.Diş çekme ücreti 2015 yılı Ocak ayında 61,89 TL iken bu rakam 2015 yılı Eylül ayında 65,74 TL'ye yükselerek yüzde 6,22 arttı. Diş dolgu ücreti 2015 yılı Ocak ayında 97,08 TL iken bu rakam 2015 yılı Eylül ayında 102,38 TL'ye yükselerek yüzde 5,46 arttı.Türk Sağlık-Sen'in araştırmasına göre; sağlıkta fiyatların arttığı bu dönemde en az artış Numaralı Gözlük Cam ve Çerçevesi ile Ultrason Ücretlerinde yaşandı. Numaralı Gözlük Cam ve Çerçevesi 2015 yılı Ocak ayında 119,94 TL iken bu rakam 2015 yılı Eylül ayında 121,64 TL'ye yükselerek yüzde 1,41 arttı. Ultrason ücreti 2015 yılı Ocak ayında 120,70 TL iken bu rakam 2015 yılı Eylül ayında 123,33 TL'ye yükselerek yüzde 2,18 arttı.

TERÖRİSTLERİN SON ÇIRPINIŞLARI FAYDA ETMEYECEK!

[PAGE]

TERÖRİSTLERİN SON ÇIRPINIŞLARI FAYDA ETMEYECEK!

İstanbul’da hizmet veren Trabzon Dernekler Federasyonu(TDF) Başkanı Mustafa Demir Dağlıca’daki hain saldırıda şehit olan 4 askerimizden biri olan Trabzonlu şehit astsubay Samet Çakır’ın akan kanının hesabının mutlaka sorulması gerektiğini belirterek “Terör odakları ve şer güçler şunu anlasın artık.Bu ülke bölünmeyecek,bu ülke her zaman başı dik bir şekilde 80 milyon kardeş ve barış içinde yaşayacak. Alçakça ve haince yapılan saldırılar teröristlerin son çırpınışı anlamını taşıyor.Dağlar temizlenene kadar asker ve polisimiz teröristlerin ensesinden ayrılmayacak,bunu herkes böyle bilsin” dedi.TDF Başkanı Mustafa Demir Trabzon ve Karadeniz halkının hiçbir zaman teröre prim vermeyeceğini belirterek “Ne PKK ne İŞID eline silah alan bütün terör örgütlerini nefrete kınıyor,adalete teslim olmaları noktasında buradan çağrı yapıyorum” şeklinde mesaj verdi.

TRABZONLU İŞADAMINDAN ABD’YE YATIRIM!

[PAGE]

TRABZONLU İŞADAMINDAN ABD’YE YATIRIM!

Varlıbaştan ABD’ye yeni bir yatırım. Soho Green’s cafe-bistro zincirlerini Trabzon ve İstanbul’dan sonra New York’a taşımayı amaçlıyor.

Atapark Varlıbaş’ta hizmet veren Trabzon Soho Green’s cafe-bistro işletmecisi Serkan Keleş  10 günlük Amerika ziyaretinde bulunarak gerekli çalışmaların başladığını ifade etti.Soho Geen’s in isminin  doğduğu yer olan New York’ta 2016 yılında açılması planlanan işletme Türk-İtalyan ve Meksika mutfağı ile birlikte aradığınız her türlü içeceğin bulunduğu cafe-bistro konseptine sahip farklı bir mekan olmayı hedeflemekte. İnşaat sektöründe Türkiye’nin lider firmalarından VAR-YAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Trabzonlu hemşerimiz Süleyman Varlıbaş’ın Amerika’da kazandıracağı Soho Greens’in New York’tan sonraki hedefi ise İngiltere’nin başkenti Londra olacak

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birisi - 2 yıl önce
Var yap once insaatlarini bitirde sonra cafe acarsin