kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

BU ACILARA YÜREK DAYANMAZ! Türkiye’yi yasa boğan en büyük terör saldırısında yaşamanı kaybeden canlar yurdun değişik illerinde toprağa verilmeye devam ediyor. Bursa’da ,Malatya’da, Adana’da ,Artvin’de, Rize’de , Trabzon’da yurdun dört bir yanında hayatını

Haber61'in Ajandası

banner197

BU ACILARA YÜREK DAYANMAZ!

Türkiye’yi yasa boğan en büyük terör saldırısında yaşamanı kaybeden canlar yurdun değişik illerinde toprağa verilmeye devam ediyor.

Bursa’da ,Malatya’da, Adana’da ,Artvin’de, Rize’de , Trabzon’da yurdun dört bir yanında hayatını kaybedenler arasında gencecik üniversite öğrencileri,emekli öğretmenler, demiryolu işçileri vardı. Ölenlerin her birinin ayrı hikayesini dinleyenler,buna tanık olanlar bu acıya yürek dayanmaz şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar. Trabzon’da 41 yaşındaki Gökmen Dalmaç’ı Artvin Arhavi’de 20 yaşındaki  Elif Kanlıoğlu’nu Rize Pazar’da ise  58 yaşındaki Osman Turan Bozacı’yı dün son yolcuklarına uğurladık.Bu arada Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'ne düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını kaybeden 97 kişi, yurdun çeşitli yerlerinde sendikalar, STK'lar ve siyasi partiler tarafından anıldı ve tepkiler dile getirildi. Bu arada Ankara'daki barış mitingine yapılan bombalı saldırı ile ilgili soruşturmada "kısıtlama" (gizlilik) kararı alındı. Ankara Başsavcılığı'nın kararına göre avukatlar dosyadan bazı istisnalar dışında bilgi, belge alamayacaklar. Benzer kısıtlama kararları Suruç veDiyarbakır'daki bombalı saldırılardan sonra da alınmıştı. Ankara Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu'nun talebi üzerine 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararına göre, avukatlar dosyadan bazı istisnalar dışında bilgi, belge alamayacakları ve benzer kısıtlama kararlarının Suruç ve Diyarbakır'daki bombalı saldırılardan sonra da alındığı belirtildi. Kararın, basına yönelik özel bir gizlilik kararı anlamına gelmediği öğrenildi.

ARTVİNLİ ELİF'TE TERÖR KURBANI

[PAGE]

ARTVİNLİ ELİF'TE TERÖR KURBANI

Ankara'daki hain saldırıda yaşamını kaybedenler arasında 20 yaşında Artvin Arhavili üniversite öğrencisi Elif Kanlıoğlu'da var ne yazık ki.

Barış-kardeşlik-demokrasi  ve insanca yaşam arzusunu haykırmak için gittiği Ankara'daki eylemde yaşamını kaybeden Elif Kanlıoğlu Mersin'de okuyordu.İşadamı Ümit Kanlıoğlu'nun kızı Elif Kanlıoğlu dün Arhavi’de gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı .Ankara’da KESK, DİSK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği’nin düzenlediği "Emek, Barış, Demokrasi" mitingi için Aydın ve ilçelerinden yaklaşık 235 kişi Ankara’ya gitmişti.Elif bu kafile arasında yerini almıştı ama geri dönemedi.20 Temmuz-10 Ekim tarihleri arasındaki 82 günlük sürede 80 asker, 62 polis, 3 korucu şehit oldu. TSK’den yapılan açıklamalarda 341 PKK’linin  öldürüldüğü bildirildi. Bölgede 20’si bebek ve çocuk 113 sivil yaşamını yitirdi. Dün ise bu sayıya Ankara’da 95 kişi eklendi.Ankara'daki ölü sayısının ağır yaralılarında göz önüne alınarak 150'yi bulacağı şeklinde ne yazık ki korkunç iddialar var. Ankara’daki hain saldırının intihar eylemcilerinin kimlikleri tespit edildi. Güneydoğu nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenilen iki canlı bombanın Türkiye ve Suriye bağlantılarının deşifre edilmesi için kimliklerinin gizli tutulduğu bildirildi.

SEDAT PEKER BİZİ BAĞLAMAZ!

[PAGE]

SEDAT PEKER BİZİ BAĞLAMAZ!

AK Parti bugün Trabzon’da yapacağı mitingi iptal etti.AK Parti’den yapılan açıklamada “Cuma gününe kadar mitinglerimizi askıya aldık.

Cuma günü ve sonrasındaki bir kaç mitingimizi teröre karşı birlik, dirlik ve kardeşlik mitingi olarak yapacağız” görüşlerine yer verildi.Yer altı dünyasının isimlerinden Sedat Peker’in Rize’de geçtiğimiz günlerde yaptığı miting ve açıklamalara AK Parti cephesinden ilk açıklama ve tepki dün geldi. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada “Bizi bağlayan bir faaliyet değildir. Biz bu organizasyona destek vermediğimiz sürece bizi bağlamaz. Bu faaliyetin sorumlusu değiliz. Bunlarla organik bir ilişkimiz olamaz” dedi. Çelik MHP lideri Bahçeli’yi de eleştirerek “Sayın Bahçeli'nin tutumunu yadırgıyorum. Şimdi de seçimden sonra iktidar olacağını söylüyor. Tabi MHP tabanının söylediği bir şey vardır MHP siyaseti demek ülkücü siyaseti demektir. MHP'li kardeşlerimizin terörle ilgili hassasiyetleri var. Terörle ilgili konularda Bahçeli bir adım önde olmalı. Sayın Bahçeli geleneksel ülkücü siyasetine ipotek koymuştur. Herkesten önce Bahçeli'nin destek vermesi gerekirdi” açıklamalarında bulundu

TRABZON GÜNLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

[PAGE]

TRABZON GÜNLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

İstanbul’da faaliyet gösteren Trabzon Dernekler  Federasyonu (TDF) Ankara’da yaşanan terör olayları sonrası 22-25 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Feshane’de gerçekleştirilecek olan Trabzon’un Fethi’nin 554.yıl dönümü Kutlamaları ve Tanıtım Günleri programını ertelediğini açıklamıştı.

TDF Başkan Vekili Hüseyin Ayaz erteleme kararı noktasında Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ,  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile birlikte Trabzon Milletvekilleri, siyasetçiler ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin  alındığını belirterek “Böylesine hassas bir süreçte en doğru kararı aldık.Ülkemizin birlik ve beraberliği noktasında hepimiz üzerine düşeni yapmalı,teröre karşı tek ses olmalıyız. Trabzon’un Fethi’nin 554.yıl dönümü Kutlamaları ve Tanıtım Günleri programı büyük bir ihtimalle  Aralık ayı içinde   gerçekleşecek. Henüz net bir tarih belirlemedik. Etkinliklerimizi aynı yerde yani Feshane’de gerçekleştireceğiz” dedi. Bursa ve  Antalya’da bu yıl ilk kez düzenlenecek Trabzon günlerinde ise tarihler değişmedi. 17-20 Aralık 2015 tarihleri arasında ise Antalya’da(Cam Piramit) , 18-21 Şubat 2016 tarihinde ise Trabzon’un Kurtuluşu’nun 98.Yılı Kutlamaları ve Tanıtım Günleri Bursa’da(Merinos Atatürk Kültür Merkezi) gerçekleşecek. 

EKONOMİDE HEM FIRSAT HEM DE RİSK DÖNEMİ !

[PAGE]

EKONOMİDE HEM FIRSAT HEM DE RİSK DÖNEMİ !

Ankara'daki katliam sonrası piyasalardaki tedirginlik sürerken, iş dünyası seçim sonrası iki senaryoya odaklanmış durumda.. İş yapmanın giderek zorlaştığı bu ortamda şirketler için mevcut konumlarını korumak, yeni pazarlara açılmak büyük önem taşıyor.

Seçim sonrasında güçlü bir hükümet kurulması beklentisi FED’den gelecek baskıyı azaltacağına yönelik umut veriyor. FIRSATLAR: 82 milyonluk nüfusu ve 500 milyar dolarlık ekonomisiyle uzun süredir ambargo altında kalmış olan İran pazarının açılması, ihracatçılar için pozitif fırsat yaratıyor. Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkması hedefleniyor. Ekonominin belli başlı bazı göstergeleri olumsuz bir tablo ortaya koysa da olumlu gelişmeler de var. Örneğin, kamu borcunun GSMH’ye oranı yüzde 40’ın altında. Ayrıca, bütçe açığı da yüzde 2’den düşük. Cari açık/GSMH oranı da yüzde 5,5 seviyesinde.Çin ekonomisindeki yavaşlama emtia üreticisi ülkeleri (Avustralya, Rusya, Brezilya, Kanada vb.) etkiliyor. Çin ile ticaret bağımlılığı yüksek ülkeler de bundan payını alıyor. Türkiye, bu iki kategoriye de girmiyor. Düşen emtia fiyatları Türkiye lehine, ayrıca Çin’e ihracat az. Ancak, bu durumdan siyasi belirsizlik nedeniyle faydalanılamıyor. Başta Avrupa Birliği “çıpa”sı olmak üzere, kadınların işgücüne katılımını artıracak, yeni yatırımları ve katma değeri yüksek üretimi teşvik edecek, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak birtakım yapısal reformların hayata geçirilmesi Türkiye’yi gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrıştırır. Türkiye’nin ihracat kompozisyonunu değiştirici ve ithal girdi bağımlılığını azaltıcı yapısal düzenlemeler yapılması küresel ekonomideki yavaşlamadan olumsuz etkilenen ve pazar sıkıntısı çeken ihracatçılara yeni kapıları aralar. RİSKLER…Düşen emtia fiyatları, enerjide yurtdışına bağımlı Türkiye’nin maliyetlerini azaltabilirdi. Petroldeki her 10 dolarlık düşüşün cari açığa 4 milyar dolara varan miktarda olumlu etki yapacağı hesaplanıyordu. Cari açıktaki iyileşme beklentiyi karşılamadı. Kurlardaki artış dizginlenemezse, enflasyon hedeflerini tutturmak zorlaşacak. Yapılan hesaplamalar, Türk Lirası’nda yüzde 1’lik değer kaybının enflasyonu 15 baz puan yükselttiğini gösteriyor. Ayrıca, dolar cinsinden yapılan ithalat ürünlerinin de fiyatları artıyor. TL’nin zayıf olması döviz cinsinden gelirleri sınırlı olan şirketlerin döviz borçlarını ödemesini zorlaştırabilir. Bu durum bankacılık sistemine de yansıyabilir .TİM’in “İhracatçı Eğilim Anketi 2014” verilerine göre, ihracatçı şirketlerin yüzde 43’ünün kur kaynaklı risklerden korunmak için hiçbir araç kullanmıyor. Yüzde 20,7’si ise söz konusu korunma araçları hakkında yeterince bilgiye sahip değil .Politik belirsizliğin devam etmesi yabancı fonları satışa geçirebilir. Ayrıca, doğrudan yatırımlarda da yabancılar daha seçici davranabilir.

CHP TRABZON’DA MİTİNG YAPACAK MI?

[PAGE]

CHP TRABZON’DA MİTİNG YAPACAK MI?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında 23 Ekim’de Trabzon’a gelecek.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında 23 Ekim Cuma günü saat 16.30’da Atatürk Alanı’nda Trabzonlulara hitap edecek. CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun yaşanan terör olayları ve ülkede ilan edilen üç-günlük yas nedeniyle seçim çalışması yapmakta çok zorlandıklarını belirterek “İnanın vatandaşa ne söyleyeceğimiz bile bilmiyoruz. Çünkü yaşananlar ortada. Türkiye  terör-yolsuzluk ve yoksulluk batağına saplanmış durumda. Bu güzel ülke bunları hak etmiyor, ama kimse umutsuz olmasın. CHP iktidarında bütün bu sorunların üstesinden geleceğiz” dedi. CHP’nin Trabzon’da birlik ve beraberlik içinde kenetlendiğini belirten Uzun “Şimdi hepimize büyük görev düşüyor. Barış-demokrasi ve insanca yaşam taleplerimizi daha yüksekten seslendirmeli, tepkimizi ortaya koymalıyız. Tepkinin adresi  de 1 kasımdır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.