kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

TRABZON’DA SİYASETİN NABZI! Seçimlere artık bir ay akldı.30 gün içinde hem partiler hem milletvekili adayları için yoğun bir mesai başladı. Seçmeni ikna etmek için yollar düşen vekil adayları siyasete olan kırılganlıktan nasibini alıyor. Trabzon’da ilçe v

Haber61'in Ajandası

banner197

TRABZON’DA SİYASETİN NABZI!

Seçimlere artık bir ay akldı.30 gün içinde hem partiler hem milletvekili adayları için yoğun bir mesai başladı.

Seçmeni ikna etmek için yollar düşen vekil adayları siyasete olan kırılganlıktan nasibini alıyor. Trabzon’da ilçe ve mahalle gezilerine ağırlık veren vekil adaylarına ilgi yok denecek kadar az. Bu durum vekil adaylarını da sıkıntıya sokuyor. CHP Trabzon Milletvekili ve birinci sıra Milletvekili adayı Av.Haluk Pekşen mevcut hükümetin uyguladığı akıl-almaz yanlış politikalar yüzünden vatandaşın siyaset kurumuna ve siyasetçiye olan güvenin azaldığını, karamsarlığın arttığını belirterek “Halkımız bir taraftan yoksullukla, diğer taraftan baskı ve tehditlerle karşı-karşıya. İnsanları çaresiz bırakmak için her yolu mubah sayanlar ülkeyi ne hale getirdiler. Ama kimse merak etmesin, kaygı duymasın. CHP iktidarında bu zülüm sona erecek” dedi.1 Kasım seçimlerin sonuçlarını gençlerin ve kadınların belirleyeceğini belirten Haluk Pekşen “Sandıklara sahip çıkalım ve oy vermek için bir-birimizi ikna edelim yeter. Şimdi hepimize büyük görev düşüyor, terörden, yoksulluktan ve yolsuzluktan kurtulmak için 1 Kasım seçimlerinde gereğini yapalım” dedi.

OKULLAR SORUNLU AÇILDI

[PAGE]

OKULLAR SORUNLU AÇILDI

İki haftalık gecikmenin ardından 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen için yeni ders yılı sorunlarla başladı.

Bir ülkenin en temel sorunu eğitimdir. Eğitim sorunlarını çözen bu noktada istikrar-başarı ve güven kazanan ülkelerin sırtı kolay-kolay yere gelmez. Gelişmiş ülkelerin en büyük sırrı eğitimi en temel ihtiyaç sıralamasında birinci sıraya koymuş olmalarıdır. Ne yazık ki ülkemizde eğitim sorunu hala çözüm bekleyen alt yapısını bir türlü sağlama alamamış pozisyonda beklemekte. Zaman-zaman bir dizi uygulamalar hayata geçmiş, reformlar yapılmış  olsa da hala çok ciddi sorunlar ivedi olarak çözüm beklemeye devam etmekte. Trabzon cephesinden baktığımız da durum aynı.. Önceki gün okullar açıldı ama bir çok okulda ihtiyaçlar giderilmemiş, eksikler tamamlanmamış ,ulaşım ve teknik konularda ciddi sıkıntıların yaşandığını gördük. Veliler bu duruma isyan ediyor. Sayın Trabzon Valimiz Abdil Celil Öz’ün bütün okulları tek-tek gezmesi gerek. O da bu eksiklere bizzat şahit olacaktır .Çünkü çok ciddi bir başı-boşluk var.

SEÇİM YARIŞINA SLOGAN DAMGASI

[PAGE]

SEÇİM YARIŞINA SLOGAN DAMGASI

Türkiye beş ay arayla ikinci kez sandık başına gitmeye hazırlanırken, istikrar vurgusu yapan AK Parti seçmene “ilk günkü aşkla” “haydi bismillah” sloganlarını ile mesaj verecek. CHP ise alkışlı protesto yerine birlik ve beraberlik vurgusu yapacak. CHP’nin sloganı “Önce Türkiye”. MHP ise ülke geleceğine işaret ederek “Ülkenin geleceğine oy ver” sloganı ile seçmenin karşısına çıkacak. HDP’nin seçimlerdeki sloganı ise “barış kazanacak” şeklinde.. Dört partinin 7 Haziran’daki seçim sloganları farklıydı. AK Parti “istikrara oy verin”, CHP ”Milletçe alkışlıyoruz”, MHP “Bizimle Yürü Türkiye” ve HDP “Yeni Yaşam” sloganları ile seçmenin karşısına çıkmıştı

Sloganları Trabzon’da il başkanları şu şekilde değerlendirdi: AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi belirledikleri solganın teşkilatların her zaman diri ve ayakta olduğu anlamını taşıdığını belirterek “AK Parti’de vatan ve hizmet aşkı, insan sevdası bitmez” dedi. CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun birlik ve beraberlik vurgusu mesajı veren “Önce Türkiye” sloganı ile ülkeyi barış ve kardeşçe yöneteceklerini dile getirdi. MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli en anlamlı slogana MHP’nin sahip olduğunu belirterek “hep beraber ülkeyi güzel yarınlara taşıyacağız” dedi.

ŞİMDİ KARADENİZ’İN AYŞESİ

[PAGE]

ŞİMDİ KARADENİZ’İN AYŞESİ

Trabzon’un seçilebilecek yerden milletvekili adayı olan ve 7 Haziran’da seçilerek meclise giden AK Parti 4. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Ayşe Sula Köseoğlu, 1 Kasım’da da AK Parti’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tek kadın milletvekili adayı oldu .

AK Parti geçen dönem Giresun ev Ordu’da kadın milletvekili adayı gösterirken 1 Kasım seçimleri için bunu yapmadı. Sadece Samsun’da ikinci sıradan Çiğdem Karaaslan’ı gösteren AK Parti, Artvin, Rize, Gümüşhane, Giresun, Ordu ve Bayburt’ta kadın aday göstermedi.7 Haziran’da Giresun’da 4. Sıradan milletvekili adayı olan Hatice Kocaoğlu ile Ordu’da 4. Sıradan milletvekili adayı olan ancak kazanamayan Ayşe Nilgün Tomakin 1 Kasım’da aday gösterilmedi. Böylece Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tek kadın milletvekili adayı AK Parti Trabzon Milletvekili olan Avukat Ayşe Sula Köseoğlu kaldı. Köseoğlu, seçim çalışmalarına da hızlı başladı. Tıpkı 7 Haziran’da olduğu gibi dağ bayır dolaşıyor.7’den 70’e herkesi ziyaret ediyor. Kah hastaların yanında kah yaşlıların yanında. Kah 7 yaşındaki öğrenciyle konuşuyor kah 70 yaşındaki büyükleriyle sohbet ediyor. Köseoğlu, Vakfıkebir’de de anlamlı bir ziyaret gerçekleşti. Köseoğlu, Tarlacık mahallesindeki 101 yaşındaki Gülizar Gürdal nineyi ziyaret ederek duasını aldı. Köseoğlu bu ziyaretiyle hem duygulandı hem de duygulandırdı.

O EMEKLİ TRABZONLU!

[PAGE]

O EMEKLİ TRABZONLU!

47 yıl çalıştıktan sonra emekli olan ve sadece 30 yıl için ikramiye alan bir emekli açtığı dava sonucunda kalan 17 yıl için de ikramiye aldı.

Anayasa Mahkemesi’nin memur emeklilerine 30 yılın üzerindeki hizmetler için de emekli ikramiyesi ödenmesi yönünde verdiği kararın ardından, ilk nakit ödeme gerçekleşti. 30 yılın üzerindeki 17 yıla ikramiye ödemeyen SGK’ya dava açan bir memur emeklisi, mahkeme kararıyla 19 bin 200 lira ilave emekli ikramiyesi almayı başardı. Emekliye ayrıca 900 lira da gecikme faizi ödendi. Devlet memuru R.Ş, bir kamu kurumunda çalıştığı 47 yılın ardından 2004 yılında emekliye ayrıldı. O dönemki adıyla Emekli Sandığı, yasa gereği  Trabzonlu hemşerimiz R.Ş’ye 47 yıl yerine 30 yıllık hizmet süresinin karşılığı olarak 33 bin 882 lira emekli ikramiyesi ödedi. R.Ş’nin 30 yılın üzerindeki 17 yıllık hizmet süresi ise bütün memur emeklilerinde olduğu gibi “yok” sayıldı. Ancak, Anayasa Mahkemesi 2015’ te aldığı kararla, memur emeklilerine 30 yılın üstündeki çalışmaları için de ikramiye ödenmesi gerektiğini hükme bağladı. Bu kararı gerekçe gösteren R.Ş, geri kalan 17 yıllık çalışma süresi için de emekli ikramiyesi ödenmesi talebiyle SGK’ya başvurdu. Mahkeme, ilave ikramiye tutarının, “emekli olunan tarihteki değerler dikkate alınarak hesaplanması” yönünde karar verdi. Bu nedenle emekli R.Ş’nin ikramiyesi 2004 yılı değerleriyle hesaplandı, tutar 19 bin 200 lirada kaldı. Oysa, o tarihte bu parayla örneğin orta sınıf sıfır bir otomobil satın alınabiliyordu. Davayı kazanan Avukat Sait Elveren, ikramiyelerin bugüne güncellenmesi için çeşitli başvurular yapıldığını, ancak, yasal hükmü gerekçe gösteren SGK’nın bu başvuruları geri çevirdiğini söyledi. Elveren, yeni haktan tüm memur emeklileri yararlanmakla birlikte özellikle 2001 sonrasında emekli olanların 10 bin ila 60 bin lira arasında değişen yüksek tutarlarda ikramiye alacağını söyledi.

CHP’DE HEDEF YİNE EKONOMİ

[PAGE]

CHP’DE HEDEF YİNE EKONOMİ

CHP yeni seçim beyannamesinde ekonomik vaat yelpazesini genişletiyor. Öğrenci kredisine faiz affı, işsizlik sigortasında prim şartının kaldırılması ve tüm öğretmenlere öğle yemeği verilmesi vaatler arasında.

7 Haziran seçimi öncesi hazırladığı bildirgedeki vaatlerle dikkat çeken CHP, 1 Kasım seçimleri için revize ettiği bildirgesine ekonomik temelli bir dizi yeni vaat ekledi. Vaatlerden en dikkat çekenleri er ve erbaşlara maaşlı, sigortalı askerlik ve aylık 354 TL’ye varan harçlık verilmesi ve lise son sınıf öğrencilerine 100 TL limitli “lise kart” dağıtılması.Bugün yapılacak aday tanıtım toplantısında seçim bildirgesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kamuoyuna açıklanacak.7 Haziran için hazırlanan bildirgede en çok dikkat çeken başlıklar emekliye yılda iki kez ikramiye ödenmesi, asgari ücretin 1500 TL’ye çıkartılması ve çiftçiye mazotun 1.5 TL’den satılması gibi başlıklar olmuştu. Bu başlıklar yeni bildirgede de korunacak.

Ancak ekonomik dengelerdeki değişim nedeniyle mazot vaadi 1.5 TL’den 1.8 TL’ye çıkartıldı.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.