enbüyük

kebir

Haber61'in Ajandası

AK PARTİ’DE ÜÇ DÖNEM SIKINTISI! AK Parti’de üç dönem kuralına ilişkin tüzük değişikliği konusundaki çalışmada üç olasılık üzerinde duruluyor. Birinci seçenek, “Tüzükteki üç dönem kuralının tümüyle kaldırılması.” Ancak kuralı tüzüğe koyduran partinin kuruc

Haber61'in Ajandası

AK PARTİ’DE ÜÇ DÖNEM SIKINTISI!

AK Parti’de üç dönem kuralına ilişkin tüzük değişikliği konusundaki çalışmada üç olasılık üzerinde duruluyor.

Birinci seçenek, “Tüzükteki üç dönem kuralının tümüyle kaldırılması.” Ancak kuralı tüzüğe koyduran partinin kurucu genel başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel başkanlığı döneminde kendisine bu konuda gelen değişiklik taleplerine sıcak bakmamış ve kuralın korunması konusunda katı bir tutum sergilemişti. Şimdi planlanan değişiklik yapılırken de Cumhurbaşkanı’nın görüşünün dikkate alınacağı bir düzenleme üzerinde durulacağı belirtiliyor. Dolayısıyla bu kuralın korunabileceği ancak geçici bir düzenlemeyle 7 Haziran’da 3 dönemine girmiş olan isimlerin önünün açılabileceği ifade ediliyor.AK Parti’de oluşturulan tüzük komisyonunun üzerinde durduğu ikinci seçenek, tüzüğün ilgili maddesinde belirtilen kuralın, bu seçimler için işletilmeyeceği konusunda geçici bir madde konulması. Bu şekilde bir formül işletilmesi halinde üç dönem kuralı esas olarak korunmuş olacak, ancak sadece bu dönem 3 döneme takılacak olan 26 ismin yeniden milletvekili olabilmesinin önü açılacak.

Üçüncü seçenek de tüzüğün ilgili maddesine belirli bir sürenin altında kalan (Örneğin 1 yıl ya da 6 ay) sürelerin “seçim dönemi” olarak kabul edilmeyeceğine ilişkin bir ekleme yapılması. Bu durumda ise yine üç dönem kuralı işletilmeye devam edilecek. Ancak 7 Haziran sonrası yaşanan durum gibi kısa sürede bir seçimin yenilenmesi durumlarına karşı bu sürelerin bir seçim dönemi olarak dikkate alınmaması sağlanmış olacak. 

SAADET AK PARTİYE EVET DİYECEK!

[PAGE]

SAADET AK PARTİYE EVET DİYECEK!

7 Haziran seçimlerine Büyük Birlik Partisi ile ittifak yaparak giren Saadet Partisi 1 Kasım seçimlerine AK Parti ile ittifak yapmaya hazırlanıyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak yaptığı bu açıklama ile AK Parti’ye kapıları açık bıraktı: “Türkiye’nin durumu ortada. Bir kısım illerimizde sokak çatışmaları  var. Siyasi partiler,ülkede barışı ve huzuru tesis için vardır. O manada biz, hangi parti olursa olsun ittifak edip faydalı hizmetler yapabilirsek orada varız. Biz çünkü bu ülke için varız. Geriye dönüp bakarsak, 1974 yılında Türkiye’de hükümet kurulamıyordu. En sağdaki parti olarak Milli Selamet, en soldaki partiyle bir araya geldik. CHP-MSP hükümetini kurduk. Ve 300 yıllık tarihimiz içerisinde en şanlı olay gerçekleşti: Kıbrıs Barış Harekatı. Sonra 1996’da 128 milletvekili ile meclise girdik ve Refah Yol hükümetini kurduk. Kanaatimizce o 11 aylık dönem, Cumhuriyet dönemimizin hükümetler bakımından en başarılı dönemidir. Adeta çölün ortasında yeşil vaha gibidir. Biz, bu milletin Milli Görüş fikirlerine ihtiyacının olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla hangi partiyle olursa olsun, ülkemize hizmet edeceksek ittifak kurarız.Ak Parti ile de ittifak yaparız, fakat balıklama atlayacak da değiliz. Şartlarımız var. Temel şartımız, bu millete faydalı olabileceğimize inanmaktır. Yoksa koltuk değneği olmak gibi bir düşüncemiz katiyen olamaz”

VEKİL  ADAYI OLACAKLARA  EN AZ 250 BİN LAZIM!

[PAGE]

VEKİL  ADAYI OLACAKLARA  EN AZ 250 BİN LAZIM!

Seçimler, hem devlet, hem partiler, hem de adaylar için pahalı bir iş. YSK 81 ilde sandık görevlilerinden pusulalara, sandıklara ödenen ücretler nedeniyle ağır bir masraf altına girer.

Devlet, partilere seçim yardımı yapar. Partiler, genel kampanyanın giderlerini karşılamakla yetinmez, il ve ilçelere gönderdiği kaynak ile adayların yükünü paylaşmaya çalışır. Adaylar, afiş bastırır, araç kiralar, o araçları seçimde kullanacak hale getirir, köy köy dolaşmak için bu araçların depolarını doldurur, ilçelerde seçim bürosu kiralar ve her an açık kalması için çaba gösterir, bu bürolara gelen insanların ihtiyaçlarını karşılar. Geçen hafta bir aday adayı, ortalama bir şehirde seçim kampanyasının ne kadara mal olacağını hesapladı. En az 250 bin TL. Bu rakam bazı bölgelerde 500 bin TL’ye kadar çıkabilir. Türkiye son seçimini 7 Haziran 2015 günü yapmıştı. Milletvekili adayları, partiler ve devlet ciddi harcamalar yaptı. Aradan 5 ay geçtikten sonra 1 Kasım’da yeni bir seçim daha yapılacak ve büyük ihtimalle 7 Haziran’da o harcamaları yapan adaylar bir kez daha aynı masrafın altına girecekler. 1 Kasım seçimi, 7 Haziran seçiminden daha olumsuz bir tabloda gerçekleşiyor, çünkü bu kez partilere seçim yardımı yapılamayacak ve bütün masraflar partilerin ve adayların kasasından gidecek.

DERSHANELER TARİH OLUYOR!

[PAGE]

DERSHANELER TARİH OLUYOR!

Bugünkü statüleriyle son 50 yıldır eğitim hayatında varlığını sürdüren ve 2008-2009 eğitim öğretim yılında 4 bini geçen dershaneler, bugün  itibarıyla "tarihe" karışacak.Dershanelerin varlığı Cumhuriyet öncesine kadar uzanıyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarında daha çok yetişkinlere yönelik kısa süreli destek niteliğindeki kurslar olarak faaliyet gösteren dershanelerin hedef kitlesi, ilköğretim ve ortaöğretimin yaygınlaşmasıyla, notları düşük, bütünlemeye kalan, dışarıdan okul bitirmek isteyen ve lise bitirme veya devlet olgunluk sınavlarına hazırlanan öğrencilere hitap etmeye başladı. Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesinde de değişiklik yapan MEB, özel öğretim kurslarında ve temel liselerin hafta sonu mezun öğrencilere vereceği kurslar için sınıflardaki öğrenci sayısının en fazla 16 olacağını hükme bağladı. Lise ve dengi okul öğrencilerinin öğrenim gördüğü bilim derslikleri ile mezun kursiyerlerin öğrenim gördüğü bilim derslikleri, kursun ayrı katlarında oluşturulacak.Yönergenin ardından, özel öğretim kurslarının çerçeve programını da açıklayan MEB, özel öğretim kursu için başvuruları 19 Ağustos'tan itibaren almaya başladı. Başvurular için herhangi bir sınırlayıcı takvim bulunmuyor. Süreç içerisinde gerekli prosedürleri tamamlayan özel öğretim kursları faaliyetlerine başlayacak.

HOPA'DA ÖLENLER ŞEHİTTİR!

[PAGE]

HOPA'DA ÖLENLER ŞEHİTTİR!

 Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü Artvin Hopa'daki sel felaketinde boğulanların "şehit" olduğunu söyledi.

Cüppeli hoca düşüncelerini şu şekilde paylaştı:"Artvin’de, Hopa’da yaşayanlar hep Müslüman insanlar. Ben onların arasında büyüdüm, orada okudum. Tabii ki boğulmuş olduklarına göre şehittirler. Allah gani gani rahmet eylesin.Anladığım kadarıyla Lazlar. Karadenizlilerin hepsine Laz derler ama öyle değil. Benim okuduğum yer olan Pazar’dan ilerisi Laz’dır. Çayeli bile bilmez Lazcayı. Pazar ve Pazar’dan ilerisi bilir. Hopa falan bilir. Oralar ekseriyetle Laz’dırlar. Lazca konuşurlar yani. Ben onların arasında büyüdüm, orada okudum. Hep Müslüman insanlar yani. Tabi ki boğulmuş olduklarına göre şehittirler. Allah gani gani rahmet eylesin. Kabirlerini nur eylesin. Herhalde hala bulunamayanlar da var. Tabi ki şehitlik büyük mertebedir, fazilettir ama insan da en azından ölüsünü bari bulayım istiyor. Çünkü mezar yapayım, ziyaret edeyim istiyor. Bu çok meşru bir istektir. Onun için Allah-u Teâlâ acilen kayıplarını buldursun. Artık ümit kesilmiş diyorlar ama  en azından mezarını yaparlar, defnederler."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.