Haber61'in Ajandası

SOSYAL MEDYADA TÜRKEŞ DEPREMİ! Geçici hükümet kurulması noktasında AK Parti’den gelen bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş’e Trabzon MHP cephesinden tepkiler devam ediyor.İl Başkanı Muammer Demeli “Bu davaya inanmak,diri olmak ve vatan sevdası ile

Haber61'in Ajandası

SOSYAL MEDYADA TÜRKEŞ DEPREMİ!

Geçici hükümet kurulması noktasında AK Parti’den gelen bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş’e Trabzon MHP cephesinden tepkiler devam ediyor.İl Başkanı Muammer Demeli “Bu davaya inanmak,diri olmak ve vatan sevdası ile yola devam etmek yürek ister.Bu dava ihaneti asla af etmez. Ne rahmetli başbuğumuz Türkeş’in kemiklerini sızlatırız ne de MHP ülküsünden asla vazgeçeriz” şeklinde tepkisini koydu.Sosyal medya üzerinden yorum yapan MHP’liler ise Tuğrul Türkeş’i davaya ihanet etmekle suçlayarak tepki gösterdiler.  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in danışmalarından AK Partili Selahattin Çebi’nin sosyal medyadan  “MHP Devlet Bahçeli’ye kalsın, Başbuğ’un ülkücüleri bize yeter” paylaşımı da MHP’liler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Merhum Alparslan Türkeş’in oğlu olan Tuğrul Türkeş Devlet Bahçeli’nin Genel Başkan seçildiği 1997 kongresini kazanamayınca Aydınlık Türkiye Partisini kurdu.2002’de bu partiden ayrılan Türkeş 2007 yılında MHP’ye döndü.Tuğrul Türkeş’in kardeşi Ahmet Kutalmış Türkeş,2011’de AK Parti Milletvekili seçilmiş,ancak 7 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala istifa etmişti.Türkeş “AK Parti’de milli siyasi iklimin süratle bozulmaya yüz tuttuğunu gördükten sonra bu partide görev yapmanın büyük bir manevi,milli ve vicdani vebal yükleyeceği inancına kanaat getirdiğim için,tarihe not düşmek amacıyla istifa ediyorum” demişti.

SAADET VE BBP KİMLE İTTİFAK YAPACAK?

[PAGE]

SAADET VE BBP KİMLE İTTİFAK YAPACAK?

7 Haziran Genel seçimlerine ittifak yaparak giren Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi 1 Kasım seçimlerine de aynı ittifakla mı girecek?

Kulislere yansıyan son bilgiye göre bu ittifak 7 Haziran’da beklenen sonuç gelmediği için  gerçekleşmeyecek.Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Birol Aydın, "AK Parti ile Seçim ittifakı olur mu" sorusuna yanıt verdi. Partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Aydın soruya, "Ülkemizin sorunları var. Biz ana bakarız. Biz bugüne bakarız. Attığımız adım, uzattığımız el, tuttuğumuz el bu ülkenin sorunlarını çözecek görünüyorsa, o eli havada bırakmayız. Ama bu el AK Parti elidir, bu el CHP elidir, bu el MHP elidir, fark etmez. Yeter ki milletimiz bu cendereden çıksın. Biz çözümleyiciyiz, tıkayıcı değiliz" şeklinde yanıtladı.Trabzon cephesinde ise hem Saadet Parti’de hem de Büyük Birlik Partisinde parti içinde AK Parti ile ittifak konusu tartışılıyor

EK ZAM MÜJDESİ!

[PAGE]

EK ZAM MÜJDESİ!

Toplu sözleşmede kamu görevlileri ve emeklilerinin maaşlarında yapılacak artışlar belirlenirken; pek çok meslek grubu ayrıca ek zam elde etti. İşte tüm rakamlar; Diğer İşte bazı kamu görevlilerine yüzdelik zamlara ek olarak verilen zamlar: 4C'liye 159 lira.KİT'lerde görev yapan müdürlere 84 lira.

KİT'lerdeki mühendis, mimar ve veteriner hekimlere 100 lira.KİT'lerde grup baş mühendisi, baş mühendis, baş mimar, mühendis, mimar, şehir plancısı, jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, fizikçi, jeomorfolog, tekniker ve teknisyen pozisyonlarındaki sözleşmeliye 70-170 lira.Sivil savunma uzmanlarına 42 lira.Şeflere 59 lira.Koruma ve güvenlik görevlilerine 42 lira.Yüksek hızlı tren makinistlerine 70 lira.PTT'lerde gişelerde çalışan ve para giriş çıkışında görev yapan personele 70 lira. Zabıta ve itfaiye çalışanlarına 40 liraya varan.İcra memuruna 85 liraya varan.Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda çalışan personelin döner sermaye tavan katsayıları artırılacak ve 200 liraya varan ek ödeme yapılacak.Avukatlara ödenebilecek vekalet ücreti üst sınırı aylık 176 lira arttı.

SEÇİME KADAR ATAMALAR DEVAM EDECEK!

[PAGE]

SEÇİME KADAR ATAMALAR DEVAM EDECEK!

Hükümet  11 ayrı bakanlıkta (Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı, Dışişleri, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Milli Savunma ve Orman ve Su İşleri bakanlıkları) 44 atama ve görevden alma kararına imza attı, bu bakanlıklar arasında Adalet Bakanlığı da önemli yer tuttu.

Üçlü kararnameler ile Adalet Bakanlığı'nda ise tüm hakim savcılarla Teftiş Kurulu Başkanlığı'na tercih edilen isim, bu görevi zaten Şubat ayından bu yana yürüten Başmüfettiş Vedat Ali Tektaş oldu. .Trabzon Orman Bölge Müdürlüğüne ise Amasyalı Mümin Döngez atandı.Kararnameler ile en çok görevden alma Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda yaşandı. Bu bakanlıkta 8'i İl müdürü 10 bürokrat (Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Güner, ile Hakkari,Yozgat,Adıyaman, Bartın, Burdur, Ağrı, Samsun, Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürleri ile Bakanlık Müşaviri Süleyman Dinçer) başka görevlere atanmak üzere bu görevlerinden alındı. Aynı bakanlıkta, Sosyal Yardımlar ile Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerine ve Van, Hakkari ve Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine de yeni isimler atandı.  

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcılığına, 5. Bölge Müdürü (Ankara) Murat Acu, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğüne Mümin Döngez, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne Alpaslan Altındaş, Isparta Orman Bölge Müdürlüğüne ise İsmail Tüfekçi atandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Remzi Uslu, Milli Savunma Bakanlığına bağlı Bakanlık Müşavirliğine Sedat İlhan Güldoğan getirildi. Dışişleri Bakanlığı kararnamesiyle de Kamerun'daki Türkiye büyükelçisi Ömer Faruk Doğa merkeze alınırken yerine büyükelçi Hüsnü Murat Ülkü atandı.

SEL ÇÖPLERİ İADE ETTİ!

 

SEL ÇÖPLERİ İADE ETTİ!

Artvin Hopa’da ölümlerle sonuçlanan sel felaketi başka acı gerçekleri de ortaya çıkarttı. Belediyelerin yıllarca kaçak çöp depolama alanı olarak Çamlıköy ve Fener mevkisi arasındaki yamacın arkasını kullanması sonucunda, sel felaketi bu çöpleri Karadeniz Sahil Yolu’na geri döktü. Bir nevi doğa çöpleri iade etti

.Hopa Belediye Başkanı AK partili Nedim Cihan, bölgede yıllar önce oluşturulan depolama alanına kendilerin de ara sıra çöp döktüğünü belirterek, “Bu alana daha önceleri çöp dökülmüş. Bizde ara sıra o alana çöp döktük. Sel sırasında çöpler sularla sürüklenerek sahile indi. O alanı temizleyeceğiz” dedi.Arhavi Belediye Başkanı AK Partili Coşkun Hekimoğlu ise, o bölgede yıllar önce çöp depolama alanı oluşturulduğunu belirterek, “Benim dönemimde oraya çöp dökülmedi. O bölgeye çöp dökmeyi uygun bulmadım. Hatta, ‘Dökülen çöpler bir gün sel olursa sahile iner’ diye uyarım da olmuştu. Dediğim maalesef çıktı. Ortada kötü bir görüntü var” diye konuştu.

 Bu arada Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) 15 kişilik heyet, Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde sel ve heyelan bölgelerini inceledi. Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, yaşanan olayın doğal afet olmadığını belirterek şunları söyledi:“Takdiri ilahi hiç değil. Rant ve talan politikalarının sonucu olan çarpık kentleşme ve sağlıksız yapılaşma ile ülkemizde doğa olayları, doğal afet şeklinde yaşanmaktadır. Bölgenin coğrafi ve topoğrafik özellikleri göz önüne alınmadan yapılan altyapı çalışmaları, kesilen ağaçlar, daraltılan dere yatakları, dere yataklarına yapılan binalar ve işyerleri, doldurulan deniz sonuç olarak doğal bir olayı doğal bir afete dönüştürmüştür

ZİGANAYA İLK KAZMA VURULDU!

[PAGE]

ZİGANAYA İLK KAZMA VURULDU!

Tarihi İpek Yolu güzergahında Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu’ya ve İran’a bağlayan Trabzon- Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Zigana Tüneli’nin yapımına başlandı.

12,9 km uzunluğundaki çift tüplü Zigana Tüneli’nin ihalesini kazanan şirket Karayollarıyla yapılan sözleşmeden sonra tünel çalışmalarına başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapıldıktan sonra yapımına başlanan Zigana Tüneli, 500 milyar liraya mal olacak olup 3 yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Bitirildiğinde Türkiye’nin en uzun ikinci tüneli olacak yeni Zigana Tüneli’nin giriş ve çıkışındaki kavşak ve viyadüklere ek olarak iki adet tahliye dönüşü ve kaçış tüneli de yapılacak. Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünün girişinden başlanacak olan tünelin güzergahı da belli oldu. Köstere köyü girişindeki çeşmeden yaklaşık 500 metre aşağıdaki virajdan direk yolun karşısından bin 250 metre rakımdan girecek olan tünel, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başar köyünden yine aynı rakımdan çıkacak. Yaklaşık 500 milyara mal olacak tünelin 3 buçuk yıl içerisinde bitirilmesi planlanırken resmi temel atma töreninin de kısa bir süre içerisinde yapılacağı öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sadık yılmaz bulut - 2 yıl önce
Ek zam için sıralananların dışında kalan diğer çalışanlar cezalımı