kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

KARADENİZ FIRTINASI KOPACAK! 2005 yılından bu yana İstanbul’da hizmet veren Trabzon Dernekler Federasyonu son dört yıldır  Trabzon’un Fethini’nin Kutlamaları ve Tanıtım Günleri  organizasyonunu başarıyla yürütüyor. Bu yıl ise daha renkli ve daha geniş kap

Haber61'in Ajandası

banner197

KARADENİZ FIRTINASI KOPACAK!

2005 yılından bu yana İstanbul’da hizmet veren Trabzon Dernekler Federasyonu son dört yıldır  Trabzon’un Fethini’nin Kutlamaları ve Tanıtım Günleri  organizasyonunu başarıyla yürütüyor.

Bu yıl ise daha renkli ve daha geniş kapsamlı bir program gerçekleşecek.Trabzon Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri dün Trabzon’a gelerek  Trabzon Vali Vekili Şükrü Kara,Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i makamında ziyaret ederek program hakkında bilgi verdiler.  Trabzon’un Fethi’nin 554.yıldönümü Kutlamaları ve Tanıtım Günleri bu sene 22-25 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Feshane’de gerçekleşecek.

19-22 Kasım tarihleri arasında ise Antalya’da Trabzon Tanıtım Günleri düzenlenecek.18-21 Şubat 2016 tarihinde ise Trabzon’un Kurtuluşu’nun 98.Yılı Kutlamaları ve Tanıtım Günleri Bursa’da gerçekleşecek.Trabzon’un Kurtuluşu’nun 98.Yıldönümü Kutlamaları ve Sivil Toplum Kuruluşları Tanıtım Günleri ise 25-28 Şubat 2016 tarihinde İstanbul Feshane Kültür Merkezinde gerçekleşecek. Trabzon Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile organizasyonu gerçekleştirecek olan RuAn Ajans yetkileri 3 gün boyunca Trabzon’un 18 ilçe belediye başkanları ve sivil toplum örgütlerini ziyaret edecek

FELEKATLERDEN DERS ÇIKARMIYORUZ!

[PAGE]

FELEKATLERDEN DERS ÇIKARMIYORUZ!

Karadeniz’de doğanın tahrip edilmesinin felaketlere neden olacağını uzmanlar uzun zamandır söylüyordu.

Ne yazık ki uyarılara kimse aldırmadı başta yerel yönetimler olmak üzere herkes bildiğini okudu. Derelere yapılan hidroelektrik santraller,dere yataklarındaki yapılaşma,yeşil yol gibi projeler için ağaçların kesilmesi faciaya yol açtı.Hopa,Arhavi ve Borçka’da felakete neden olan dört nedeni şöyle sıralamak mümkün:*Dere yatakları beton doldu:Karadeniz’deki derelere yapılan ve bölge halkının tepki gösterdiği hidroelektrik santraller(HES) ile bölgedeki maden ocakları facianın nedenleri arasında gösteriliyor*Binlerce ağaç kesilmiş:Hopa ve Borçka ilçelerinde kızılağaç ve kestane ağaçlarının kesimi serbest bırakılmıştı.Çevre örgütleri heyelanlarda bu ağaçların kesilmesinin büyük etkisi olduğunu söylüyor*Tehlikeli Yapılaşma:Dere yataklarının imara açılması,yapılaşma Karadeniz’deki facianın başlıca nedenlerinden.Bu ranta belediyeler ve bakanlıklar ne yazık ki göz yumuyor.*Karadeniz Sahil Yolu:Sinop’tan Sarp Sınır Kapısına kadar uzanan 1427 kilometrelik Karadeniz Sahil Yolu 2007’de açıldı.Pek çok noktada heyelanlar dalga nedeniyle  hasar gördü.

DERE YATAKLARINA HASTANE BİLE YAPILDI!

[PAGE]

DERE YATAKLARINA HASTANE BİLE YAPILDI!

Doğu ve Orta Karadeniz’de 1929’dan bugüne dek gelen 51 sel,taşkın ve heyelanda 655 kişi hayatını kaybetti.

Bölgede en çok can kaybı 1929 yılında Trabzon’un Of ilçesi Bölümlü Beldesinde 146 kişinin hayatını kaybetmesi ile meydana geldi. 86 yıl içinde can ve mal kayıplarına rağmen ne yazık ki önlem alma noktasında hep konuştuk konuşmakla yetindik.Oysa gerekli alt yapı ve önlemler noktasında çok daha iyi noktalara gelebilirdik. Dere yatakları üzerine TOKİ konutları hatta hastane bile yapıldığı bir anlayışın nasıl önlem alacağı yorumunu da sizlere bırakmak gerek. KTÜ Orman Fakültesi’nden  Artvinli hemşerimiz Doç.Dr.Oğuz Kurtoğlu “İstinat duvarları,dere yataklarına yapılan sanayi siteleri,evler nedeniyle su akacak yer bulamıyor” diyerek başka bir ihmali gözler önüne serdi.TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güvenç ise  Karadeniz Sahil Yoluna dikkat çekerek “Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesinde yapılan yolda derelerin denize döküleceği noktalar kapatıldı.Bu nedenle sel felaketi yaşıyoruz.Bu sorunları dile getirdiğimizde bize vatan haini diyorlar” şeklinde tepkisini ifade etti.

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HOPA’DA!

[PAGE]

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HOPA’DA!

Hopa,Arhavi ve Borçka’da yaşanan sel felaketi sonrası bütün teknik araçları birlikte sel bölgesine giden Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Artvin’den gelen bütün talepleri yerine getirme noktasında seferberlik ilan ettik,ne gerekiyorsa nasıl bir ihtiyaç varsa ekiplerimiz orada kalacak ve gereken ne varsa yapılacak. Afet yaşanan yerlere  Trabzon’dan temiz su da gönderildi.Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Trabzon’dan bir çok vatandaşın Hopa’da yaşanan acıları paylaşma ve yardım noktasında çok önemli bir hassasiyet gösterildiğini belirten Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi “Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın.Hopa’da durum gerçekten çok vahim.Böylesine acılı günlerde duyarlılık gösteren ve acımızı paylaşan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

1 KASIM’DA FARKLI BİR SONUÇ ÇIKAR MI?

[PAGE]

1 KASIM’DA FARKLI BİR SONUÇ ÇIKAR MI?

ANAR, Gezici ve Metropoll araştırma şirketlerinin yaptığı 3 ayrı ankete göre, 1 Kasım'daki seçimlerde, 7 Haziran Seçimleri'nin sonuçlarından çok da farklı bir sonuç beklenmiyor.

AK Parti'ye yakınlığıyla tanınan Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ANAR) sahibi İbrahim Uslu, Türkiye'de uzun yıllar bir daha 'tek parti iktidarı' yaşanmayacağını ve koalisyonların Türkiye'yi yöneteceğini öngördü. “Güneydoğu'da yaşanan terör HDP'yi tehdit etmiyor.” Diyen Uslu, AKP'nin yüzde 30 olan Diyarbakır'daki oyunun bomba patladıktan sonra yüzde 14'lere düştüğünü açıkladı. 1 Kasım'daki seçimde tablonun çok fazla değişmeyeceğini açıklayan şirketlerden biri de Gezici Araştırma Şirketi. Şirketin sahibi Murat Gezici, yaptıkları son anketten çıkan sonuçları açıkladı. Gezici Araştırma'nın anketine göre, AKP yüzde 39.2, CHP yüzde 26.4, MHP yüzde 16.2 ve HDP yüzde 14.1 oy aldı. HDP oy verenlerin yüzde 97'si tekrar HDP'ye oy vereceğini söylüyor. MHP oy verenlerin de yüzde 75  tekrar MHP'ye vereceğini söylüyor.

 7 Haziran Seçimlerini en doğru bilen Metropoll Araştırma Şirketi'nin sahibi Özer Sencar da, AKP'nin tek başına iktidar olabilecek oyu alamayacağını açıkladı. Sencar, CHP ve HDP'nin oyunda artış olduğunu belirtti, MHP'nin ise oy kaybettiğini vurguladı. Sencar'ın verdiği bilgiye göre, HDP'nin artışı partiler arasında sıralamayı değiştirmese de milletvekili sayısı bakımından HDP'yi üçüncü parti yapıyor. Metropoll'ün araştırmasına göre, oy oranları ve çıkarabilecekleri milletvekilleri sayısı şöyle: AKP yüzde 41,7'lik oyla 259 milletvekili. CHP yüzde 25,5'lik oyuyla 133 milletvekili çıkarıyor. Yüzde 15,7'lik oy diliminde görülen MHP, 74 milletvekili çıkarabilirken, yüzde 14,7'lik oy alacağı öngörülen HDP'nin Meclis'te 84 sandalyeye ulaşacağı belirtiliyor.

CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU KIRILDI!

[PAGE]

CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU KIRILDI!

Sezona günler kala rekolte ve fiyat tartışmaları yaşanan fındık pazara indi.

12 liralık sezon açılış fiyatı ile Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. En kaliteli üretildiği Giresun’da 17 Ağustos’ta pazara inen sezonun ilk 50 randıman ürünü 12 lira 16 kuruş, levant kalite 11 liradan, en çok fındığın üretildiği Ordu Ticaret Borsası’nda ise 11 lira 30 kuruş – 11 lira 50 kuruştan işlem gördü. Fındık, serbest piyasada ise 11 lira 50 kuruş ila 12 liradan alıcı buluyor. Son yıllarda düşük rekolte nedeniyle fiyat artışları yaşanan fındık piyasası geçen sezon 10 liradan açılmış 22 liraya kadar yükselmişti. Fiyatlar yeni sezonun yaklaşmasına doğru ise 14-15 lira bandına oturmuştu. Toptancı piyasalarında 22 liraya kadar yükselen fındığın fiyatı tüketici rafl arında ise 50 liraya kadar yükselmişti. Fiyatların serbest piyasa koşullarında oluştuğunu belirten ve fındığın henüz pazara yeni yeni geldiğini kaydeden sektör temsilcilerinin ortak görüşü ise fiyatı arzın belirleyeceği. 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.