enbüyük

kebir

Haber61'in Ajandası

BAHÇELİ TRABZON’DAN NEDEN VAZGEÇTİ!   MHP Trabzon’da yapacağı Bölge illeri İl Başkanları toplantısından Ankara’da yapılacak Olağanüstü toplantıdan dolayı vazgeçti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli milletvekilliği genel seçimi planlamaları doğrultusunda il

Haber61'in Ajandası

BAHÇELİ TRABZON’DAN NEDEN VAZGEÇTİ!
 
MHP Trabzon’da yapacağı Bölge illeri İl Başkanları toplantısından Ankara’da yapılacak Olağanüstü toplantıdan dolayı vazgeçti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli milletvekilliği genel seçimi planlamaları doğrultusunda il başkanlarını olağanüstü toplantıya çağırdı.Şimdiye kadar 15’i aşkın ile giderek il başkanlarıyla istişare toplantıları yapan Bahçeli, sürpriz bir karar alarak il başkanlarını Ankara’ya olağanüstü toplanmak üzere çağırdı.Yarın Genel Merkezde gerçekleşecek toplantıda MHP lideri teşkilata yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verirken, seçime yönelik de hazırlıklı olunmasını isteyecek
 
Haber61.net siyaset ajandasına konuşan MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli Türkiye’yi içinde bulunduğu kaos ortamından kurtarıp hak ettiği huzura,güvene ve mutluluğa kavuşturacak tek parti MHP’dir.Milletimiz bu karanlık günleri birlik ve beraberlik içinde aşacaktır dedi.
 
CHP TRABZON LİSTESİ DEĞİŞECEK Mİ?
 
CHP Parti Meclisi, yeniden ön seçim yapmamak için yönetmelik değişikliği kararı aldı.
 
Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan CHP Parti Meclisi, yeniden ön seçim yapmamak için yönetmelik değişikliği kararı aldı. CHP, değişiklikle ilgili olarak YSK'nın görüşünü alacak.Bu durumda ön seçim yapan illerden biri olan Trabzon’da da mevcut kadro ile  seçime girilecek.CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen erken seçimde yeniden ilk sırada yer alacak.CHP 7 Haziran Genel seçimlerine ön seçimden çıkan Haluk Pekşen,Ali Türen Öztürk, Ahmet Kaya,Murat Özçilingir, Yavuz Karan ve Mustafa Aydın ile girmiş tek milletvekili çıkarmıştı.Kısa süre içinde başarılı bir milletvekili profili çizen Av.Haluk Pekşen erken seçimde ülkenin geleceği noktasında vatandaşımı bu kez daha farklı bir tablo ortaya koyacağını belirterek “Milletimiz  koltuklarını ve iktidarlarını bırakmamak için her yol mubah anlayışını benimseyenlere bu kez gereken dersi verecek.7 Haziran mesajını anlamak istemeyen AK Parti hükümeti artık çaresiz bir şekilde sağa-sala laf yetiştirmekten öteye geçemiyor.Ama n yaparsa yapsınlar yolsuzlukların ve yoksulluğun hesabını elbette verecekler” dedi.
 
ELEKTRİK FATURASINDA YENİ OYUN!
 
Elektrik Piyasası Tarifeler yönetmeliğindeki yeni düzenlemeyle 2016 yılından itibaren elektrik fiyatlarını oluşturan maliyet kalemlerinin arasına sayaç okumanın dışında benzer giderlerle işletmelerin maruz kaldığı riskler de eklendi. Buna göre, elektrik fiyatı belirlenirken yatırım harcamaları, işletme giderleri, enerji tedarik maliyetleri ile perakende satış faaliyetinin yürütülmesi için katlanılan maliyetler (sayaç okuma ve benzeri) ve ‘maruz kalınan riskler dikkate alınacak. Yönetmelikte hangi risklerin elektrik fiyatına yansıtılacağına ise açıklık getirilmedi.Yönetmelikle ayrıca, belirli bir miktarın altında elektrik tüketenlere ucuz, üstünde tüketenlere ise daha pahalı elektrik satılmasının önü açılıyor. Buna göre EPDK, normal elektrik fiyatının dışında tüketim miktarına göre düşük ya da yüksek tarifeli fiyat belirleyebilecek. Böylece elektriği az tüketenler daha ucuz, fazla tüketenler ise daha pahalı elektrik kullanacak. Ucuz elektriğin maliyeti, fazla kullananlara yansıtılacak.
 
ERKEN SEÇİMLERDE KAYBEDEN KİM OLUYOR?
 
Son bir ayda kan gölüne dönen Türkiye’de siyaset kurumu “Koalisyon olmadı, erken seçim verelim” deyince hepimize tekrar sandık yolu gözüktü. Memleket tarihinde daha evvel 6 kez denenen erken seçimler konusunda ilginç bir istatistik var. Seçime giden birinci partiler hep oy kaybetmiş.Türkiye’nin ilk erken seçimi, siyasi tarihimizin en tartışmalı dönemlerinden biri. Demokrat Parti’nin isteğiyle seçimler normal tarihinden bir yıl önceye alındı. Fakat zor bir seçim oldu. Oy verme işlemi sürerken devlet radyosundan DP’nin kazandığının ilan edilmesiyle CHP’liler teyakkuza geçti. Sandık hilesi iddiaları günlerce bitmedi. Birçok yerde oylar tekrar sayıldı. Sonuçta, 1960 darbesinden önce DP’nin kazandığı son seçim oldu. Ama bir önceki seçime (1954) göre oy oranı yüzde 10 düşmüştü. 
 
Erken seçim 80’lerin sonu ve 90’lar boyunca hayatımızın değişmez parçası oldu. 12 Eylül darbesinden sonra 1983’te yapılan seçimlerde Turgut Özal’ın ANAP’ı yüzde 45,1’lik oy oranıyla iktidar olmuştu. 1987’deki siyasi yasakların kalkmasına ilişkin anayasa referandumunda Özal, ‘Hayır’ kampanyasının başını çekiyordu. Muhalefet partileri ise ‘Evet’te birleşmişlerdi. ‘Evet’ kararı çıktı. Özal, sonuçlar açıklanır açıklanmaz erken seçim kararı aldı. İktidarını korumayı başarsa da 9 puan kaybetti. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından ANAP’ta liderlik sorunu çıktı. Yıldırım Akbulut’un ardından Mesut Yılmaz Genel Başkan olunca taze kan olarak erken seçime gitme kararı aldı. Muhalefet partileri buna karşı çıktı.
 
Ancak normalden bir yıl önce yapılan seçimlerde ANAP iktidardan düştü, Demirel’in DYP’si birinci parti olarak çıktı. Seçim sonrası DYP-SHP koalisyonu kuruldu. Özal’ın vefatının ardından Başbakan Demirel cumhurbaşkanı seçilince ANAP’ın iki yıl önce yaşadığı kaosu DYP yaşadı. Çiller, başbakanlık görevini alsa da DYP’de liderlik sorunu bitmemişti. Çiller, Orta Asya gezisindeyken iktidar ortağı Hikmet Çetin, Mesut Yılmaz’la erken seçim için anlaştı. DYP’li Hüsamettin Cindoruk, Çiller’in dönüşünü beklemeden partide ara seçim kararı aldı. Aralık ayındaki seçimlerde DYP bir önceki seçime göre yüzde 7,3’lük bir oy kaybı yaşadı. Siyasi tarihimizde 1995-99 arası dönemi kısa süreli kaotik koalisyonlar dönemi olarak görmek mümkün. Siyasi vaziyet “Hareketler ofsayt, sözler sansasyon/bu kafayla kurulamaz koalisyon” diyen Uğur Işılak’ın şiiri kadar fenaydı. 1997’de ANAP-DSP-DTP koalisyonu kurulmuştu. CHP de dışarıdan destek veriyordu. Türkbank skandalı sonrasında CHP desteğini çekip hükümeti düşürdü. Erken seçime gidildi. DSP birinci parti çıkarken CHP Meclis’e giremedi.
 
MEMUR MASADA KAYBETTİ!
 
Hükümet’le memur sendikaları arasında 20 gün süren toplu sözleşme görüşmeleri sırasında dövizin hızla yükselmesi, memur ve memur emeklilerinin maaşlarının dolar karşısında adeta erimesine yol açtı. Dolardaki hızlı artış sonucu en düşük dereceli memur masadan 39 dolar kayıpla kalktı.Toplu sözleşme görüşmelerinin başladığı 3 Ağustos tarihinde, en düşük dereceli bir memur 2 bin 212 lira olan aylık geliriyle 795 dolar alabiliyordu. O tarihte Merkez Bankası’nın resmi efektif dolar kuru 2,7828 TL düzeyindeydi. Sözleşmenin imzalanıp masadan kalkıldığı gün, yani 22 Ağustos cumartesi günü dolar kuru 2,9253’e çıktı. Böylece aynı memurun maaşıyla alabileceği dolar tutarı 756 dolara geriledi. Böylece 20 günlük toplu sözleşme görüşmeleri sırasında en düşük dereceli memur maaşının dolar karşılığı 39 dolar eridi
 
ERKEN SEÇİM OLMAYABİLİR!
 
Prof. Özer Sencar, Metropoll’ün Ağustos ayı araştırmasıyla ilgili bazı bilgileri Twitter hesabından paylaştı.Araştırmada AKP, CHPve MHP oylarında önemli bir değişiklik olmadığını kaydeden Sencar, “Özellikle AK Parti oyları Haziran bulgularının aynısı idi. Dolayısıyla ne havuz araştırmacılarının paylaştığı rakamlar ne de karşıtların iddia ettiği gibi AKP oylarının eridiği iddiaları yanlıştır” ifadelerini kullandı.Anket sonucuna göre dikkate değer seviyede oyu artan tek partinin HDP olduğuna dikkat çeken Sencar,“Bu pazar seçim olsa Mecliste 3. parti HDP olacaktır. MHP 4. partidir. HDP’ye yeni gelen oyların %75’i protest seçmenlerden, %25’i diğer partilerden geliyor. Meclis’teki partilerin hiçbirisinin baraj sorunu kesinlikle yoktur” diye yazdı.AK Parti’nin 1 Kasım’da yapılacağı öngörülen erken seçimde tek başına iktidar olma şansının olmadığını dile getiren Sencar, “Dolayısıyla erken seçimin olmama ihtimali söz konusudur” dedi.
 
Sencar şu uyarıyı yapmayı da ihmal etmedi: “Burada paylaştığımız bilgiler Ağustos araştırmasının bulgularına göredir. Yapılacaksa, seçime iki aylık bir sürenin olduğu unutulmamalıdır
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.