kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

MALKOÇ HEM SEÇİM TARİHİNİ HEM ADAYLIĞINI DEĞERLENDİRDİ! Eski Trabzon Milletvekili AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Av.Şeref Malkoç erken seçimin 25 Ekim yada 1 Kasım’da yapılabileceğini açıkladı. Malkoç seçim takvimi ile ilgili yaptığı değerlendirm

Haber61'in Ajandası

banner197

MALKOÇ HEM SEÇİM TARİHİNİ HEM ADAYLIĞINI DEĞERLENDİRDİ!

Eski Trabzon Milletvekili AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Av.Şeref Malkoç erken seçimin 25 Ekim yada 1 Kasım’da yapılabileceğini açıkladı.

Malkoç seçim takvimi ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi: ”YSK’da alternatif tarihler masaya yatırıldı.YSK buna orada bulunan siyasi partilerin temsilcilerini de dinleyerek karar verecek.Ama çok sıkışıldığında YSK Ekim 18’de,Ekim 25’te,1 Kasım’da 8 Kasım’da da 15 Kasım’da da bu seçimi yapabilecek durumda.Programın çokta sıkıştırılmaması gerekir.Çünkü bazı partilerin ön seçimleri var,seçmen listeleri askıya çıkacak bunlara itiraz olacak.Bu nedenle makul sürede yapmak gerek seçimi.60 gün içinde seçim yapılabilir.Makul tarih benim kanaatimce 25 Ekim veya 1 Kasım.Çünkü kasım ayının ileriki günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kar etkili oluyor.30 Mart seçimlerinde de bu yerlere seçim malzemelerinin ulaştırılması için helikopter kullanıldı” Bu arada Yüksek Seçim Kurulu,  1 Kasım'da seçim yapılmasına ilişkin taslağı siyasi partilerin görüşüne sürdü. Yüksek Seçim Kurulu,  1 Kasım'da seçim yapılmasına ilişkin taslağı siyasi partilerin görüşüne sürdü. 

7 Haziran Genel seçimleri öncesi AK Parti Trabzon Milletvekili aday-adayı olan temayül-anket ve kamuoyunun önemli desteğini almasına rağmen eniştesi Abdülhamit Gül’ün Gaziantep Milletvekili olması yüzünden “akraba yasağına” takılan Av.Şeref Malkoç’un adı erken seçimde yeniden gündemde.Malkoç adaylığı ile ilgili haber61.net siyaset ajandasına yaptığı değerlendirmede “Ülkenin bu kadar hassas bir süreçten geçtiği dönemde elbette hepimize düşen birlik ve beraberliği korumaktır.Şimdi hepimizin her şeyi iyi hesaplama ve görevini yerine getirme zamanıdır.Şahsımla ilgili takdir partimizindir” dedi.

HANGİ PARTİ’NİN OYLARINDA DÜŞÜŞ VAR!

[PAGE]

HANGİ PARTİ’NİN OYLARINDA DÜŞÜŞ VAR!

CHP Ge­nel Baş­kan Baş­da­nış­ma­nı Er­do­ğan Top­rak, er­ken se­çim­de par­ti­si­nin yüz­de 30 ban­dı­nı ge­çe­ce­ği­ni söy­le­di.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun masasındaki ankete göre; AK Parti yüzde 39’a geriledi, MHP de 7 Haziran’dan bu yana 2 puan kaybederek yüzde 14’e düştü. Oyları yükselen tek parti ise yüzde 28’i aşan CHP… An­ke­te gö­re; AK Parti’nin oy­la­rı yüz­de 39’a, MHP oy­la­rı yüz­de 14’e dü­şer­ken, CHP oy­la­rı yüz­de 28’i aş­tı. CHP’­nin HDP’­ye kap­tır­dı­ğı ema­net oy­la­rın bü­yük bö­lü­mü­nü ge­ri al­dı­ğı be­lir­ti­li­yor. AK­ Parti’­nin mil­let­ve­ki­li sa­yı­sı­nın 258’den 238’e düş­tü­ğü­nü de be­lir­ten Top­rak, CHP’­nin mil­let­ve­ki­li sa­yı­sı­nın da 131’den 149’a ulaş­tı­ğı­nı ifa­de et­ti. MHP’­nin 7 Ha­zi­ran se­çim­le­ri­ne gö­re yak­la­şık 2 pu­an kay­be­de­rek yüz­de 14’e kadar ge­ri­le­di­ği, HDP’­nin ise yüz­de 13’ler dü­ze­yin­de ol­du­ğu vur­gu­lan­dı. Top­rak, HDP’­nin ve­kil sa­yı­sı­nın 73 ile 87; MHP’­nin ise 70-85 ara­sın­da de­ği­şe­bi­le­ce­ği­ni söy­le­di. 

VATANDAŞIN SEÇİM MALİYETİ TEPKİSİ!

[PAGE]

VATANDAŞIN SEÇİM MALİYETİ TEPKİSİ!

Türkiye Ekim yada Kasım ayı içinde sandığa gidiyor.Koalisyon kurma noktasındaki tüm kapılar kapandı.
 
7 Haziran seçimleri sonrası siyasi partilerin uzlaşmasını ve güçlü bir koalisyon kurmasını bekleyen vatandaşlar büyük hayal kırıklığı yaşadı.Erken seçimin bu koşullarda ülke ekonomisine büyük yük getireceğini belirten vatandaşlar tepkilerini haber61.net siyaset ajandası ile paylaştı: Kerim Korkmaz:”Doğrusu olup-bitene anlam veremiyorum.Uzlaşmak ve bir araya gelmek varken ülkeyi yeniden seçime götürmek doğru değil.Bütçede açılma olur diye memura-işçiye zam yapamayanlar seçim için kesenin sonuna kadar ağzını açıyorlar.Bu nasıl iş” Fatih Kerimcan:”En azından 2 sene seçim olmamalıydı.Ülke yangın yerine dönmüş siyaset iktidar peşinde” Halime Adıgüzel:”AK Parti üzerine düşeni yapmalı ve son bir kez daha CHP ile masaya oturmalı.Koalisyon kurulmalı” Ferhat Koçak:”Erken seçim kaçınılmaz hale geldi bunu anlamak ve kabul etmek gerek.Ama ne olursa olsun bu kadar kısa süre içinde olmamalıydı” . 

ERKEN SEÇİMİN FATURASI AĞIR OLACAK!

[PAGE

ERKEN SEÇİMİN FATURASI AĞIR OLACAK!

7 Haziran seçimlerinde 58 milyon 608 bin 817 kayıtlı seçmen bulunuyordu.Olası erken seçimde 18 yaşını dolduran yeni seçmende gündeme gelecek.

Bu nedenle kayıtlı seçmen sayısının 59 milyona yaklaşacağı öngörülüyor.YSK 7 Haziran’da 189 milyon 851 bin 107 TL harcama yaptı.Artan seçmen sayısı nedeniyle bu rakamın,olası erken seçimde 190-200 milyon TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Kurdaki artış, yediden yetmişe hemen her kesimi yakından ilgilendiriyor. Doğalgazdan, ulaşıma, giyimden, gıdaya kur nedeni ile yaşanan fiyat artışları tüketicileri etkilerken, işveren kesimi de kurdan nasibini olumsuz yönü ile alacak gibi görünüyor Prof. Dr. Cem Kılıç ise  bu süreçten en çok zarar görecek kesimin gençler olduğuna işaret ederek okulu bitiren 913 bin gençten 259 bininin iş bulamadığına dikkat çekti.Kılıç "Dolar arttı diye işyerleri personel azaltıyor" diyen Kılıç "İstihdam artıracak reformlar ise rafta bekliyor" dedi. 259 bin genç iş aradığı halde bulamamış. Genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki yıla göre 1.4 puan; bir önceki aya göre ise 0.8 puan artmış ve yüzde 18.8 düzeyinde gerçekleşmiş. Hal böyleyken, yani Türkiye ekonomisi gençlerine yeterince iş yaratamıyorken, demografik fırsat penceresinden ya da genç nüfus avantajından söz etmeden önce iki kez düşünmemiz gerekiyor” dedi.

 

CHP YENİDEN ÖN SEÇİM YAPACAK MI?

[PAGE]

CHP YENİDEN ÖN SEÇİM YAPACAK MI?

Erken seçimin gündeme gelmesi üzerine CHP, tüzükteki milletvekili adaylarının yüzde 85’inin önseçimle belirlenmesine ilişkin hükmünün erken seçimde uygulanmaması için formül arıyor.

Hükümet 23 Ağustos tarihine kadar kurulamazsa Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verecek ve seçim hükümeti kurulacak. Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.CHP, tüzüğündeki hüküm nedeniyle milletvekili adaylarının yüzde 85’ini önseçimle belirlemesi gerekiyor.CHP 7 Haziran seçimlerde milletvekili adaylarının yüzde 85’i önseçimle belirledi. Ancak erken seçimde tekrar bir önseçim yapılacak olması hem milletvekillerini hem de parti yönetimini düşündürüyor. Önseçim maddesinin erken seçimde uygulanmaması için parti yönetimi bir formül arıyor. Olağanüstü tüzük kurultayının toplanarak önseçim maddesinde değişiklik yapılması mümkün, ancak bu seçeneğe de pek sıcak bakılmıyor.

Bu arada iddia o ki; erken seçim tarihinin netleşmesi halinde CHP, kurultay takvimini de durdurmayı planlıyor. CHP Grubu, milletvekillerinden Meclis’te basın toplantısı düzenlemeden ve televizyonlara açıklama yapmadan önce nöbetçi grup başkanvekiline bilgi verilmesini istedi.CHP Grubu milletvekillerinin cep telefonlarına çektiği mesajla basına yapılan açıklamalar konusunda uyarıda bulundu. Mesajda, “Meclis’te basın toplantısı düzenlemeden ve televizyonlara açıklama yapmadan önce nöbetçi grup başkanvekilimize bilgi verilmesi gerektiğini tekrar hatırlatırız” denildi. 

 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.