kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

TÜRKİYE SANDIĞA KOŞTU!Türkiye, 25. dönem parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere, dün sandık başına gitti.53 milyon 765 bin 231 seçmen için oy verme işlemi saat 08.00'de başladı. Yurt içinde 53 milyon 765 bin 231 seçmen, tüm yurtta saat 17.00'ye kadar

Haber61'in Ajandası

banner197

TÜRKİYE SANDIĞA KOŞTU!

Türkiye, 25. dönem parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere, dün sandık başına gitti.

53 milyon 765 bin 231 seçmen için oy verme işlemi saat 08.00'de başladı. Yurt içinde 53 milyon 765 bin 231 seçmen, tüm yurtta saat 17.00'ye kadar oy kullanma hakkını kullandı. Seçimde 20 siyasi parti yarıştı. AK Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, CHP, DP, DSP, Halkın Kurtuluş Partisi, HDP, Komünist Parti, MHP, Millet Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi 85 seçim çevresinde, Hak ve Özgürlükler Partisi 75 seçim çevresinde, Merkez Parti 73 seçim çevresinde, LDP 58 seçim çevresinde, DYP ve Yurt Partisi 56 seçim çevresinde, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi 55 seçim çevresinde, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde seçime katıldı..Türkiye genelinde 165 bağımsız aday da milletvekilliği için yarıştı. 7 Haziran seçim sonuçlarında, ilk kez sandığa gidecek yeni seçmenlerin de etkisi büyük olacak. Geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, 18 yaşını doldurmuş 1 milyon 103 bin 258 genç ilk kez oy kullanma hakkına sahip oldu. İlk kez oy kullanacak seçmenlerin 56 bin 66'sı yurtdışında kayıtlı.

TRABZON’DA TABLO DEĞİŞMEDİ!

[PAGE]

TRABZON’DA TABLO DEĞİŞMEDİ!

Trabzon’da 2011 Genel seçimlerinde olduğu gibi 2015 Genel seçimlerinde de seçim sonuçlarında tablo değişmedi.

AK Parti 4 vekil çıkartırken MHP 1 CHP’de 1 milletvekilini çıkardı.Bu sonuçlarla Trabzon’un 5 yeni vekili Meclise giriyor.MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın yeniden vekil seçilirken Süleyman Soylu-Muhammet Balta-Ayşe Sula Köseoğlu-Adnan Günnar AK Parti’nin yeni Milletvekilleri oldu.CHP’nin Milletvekili ise birinci sıra adayı Av.Haluk Pekşen oldu.Trabzon’da hiçbir parti amacına ulaşamadı.Muhalefet  en 2 vekil çıkarma noktasında kararlıydı fakat başarılı olamadılar. AK Parti ise Trabzon’da 2011 genel seçimdeki 4 vekil başarısını korudu ama istediği yüzde 75 oy ile  6-0’lık hedefe ulaşamadı. Süleyman Soylu-Muhammet Balta-Ayşe Sula Köseoğlu-Adnan Günnar-Haluk Pekşen ve Koray Aydın 25.dönemde Trabzon’un Milletvekilleri olarak görev yapacaklar.2015 Genel seçimlerine bakıldığında MHP’nin Trabzon’da ciddi anlamda oylarını artırdığı AK Parti ve CHP’de ise düşüş yaşandığını söylemek mümkün.

YENİ HÜKÜMET NASIL KURULACAK?

[PAGE]

YENİ HÜKÜMET NASIL KURULACAK?

7 Haziran seçimlerine göre hükümetin nasıl kurulacağı, Meclis’e giren parti sayısıyla doğru orantılı. Oy oranlarına göre hükümeti kim kuracak? Koalisyon mu olacak? İşte senaryolar;

 Bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 550 milletvekilinin yarısından biz fazlası olan 276 vekili bulması gerekiyor. Buna göre şu senaryolar ortaya çıkabilir;HDP'nin barajı aştığı durumda, bir partinin tek başına iktidar olması için yüzde 45 oy alması gerekiyor. Bu orana en yakın parti, AK Parti olarak duruyor. Eğer AK Parti, yüzde 45 ya da üstü oy alırsa, tek başına iktidar kurabiliyor. 

Ancak bu, açılan sandıktan çıkan oylar çerçevesinde pek mümkün görünmüyor.AK Parti, 276 milletvekilinin altında kalırsa azınlık hükümeti kurar. Dışardan bir partinin desteğini alır. Bu olasılık, seçim öncesinde ulaştırma eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Binali Yıldırım tarafından dile getirilmişti.AK Parti ve MHP'nin milletvekili sayısı, koalisyon hükümeti kurup,TBMM'den güvenoyu almaya yetiyor. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, AK Parti'liler seçim kampanyası sırasında HDP ve CHP'ye çok sert yüklenirken, MHP'ye karşı daha yumuşak bir üslup sergilemişlerdi. Hatta Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniyemitinginde, mitinge katılanların Bahçeli ve MHP'yi yuhalamalarını bizzat önlemişti.Üçüncü senaryo, AK Parti'nin CHP ile büyük koalisyon kurma olasılığı. Ancak seçim kampanyaları sırasında bu soru CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na soruldu. Kılıçdaroğlu, kesin bir dille bu olasılığı reddetti.Seçim kampanyaları boyunca üzerinde en çok spekülasyon yapılan senaryo buydu. Ancak HDP EŞ Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerde yüzde 10'u geçmeleri halinde, AK Parti ile işbirliği yapmayacaklarını birkaç kez açıkladı.

 AK Parti'nin tek başına iktidar olamadığı parlamentoda, CHP, MHP ve HDP'nin matematiksel olarak koalisyon kurması söz konusu olabilir. Ancak MHP ve HDP'nin böyle bir koalisyonda birarada olmaları az bir ihtimal olarak görülüyor.CHP ve MHP'nin, mevcut oy oranları ile koalisyon kurup, TBMM'den güvenoyu almaları mümkün görünmüyor. İki partinin toplam milletvekili sayısı 220 civarında kalıyor. CHP ve MHP koalisyonu ancak azınlık hükümeti olabilir. HDP ya da AK Parti'nin dışardan desteği ile parlamentodan güvenoyu alabilir.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BU SEÇİMDE DAHA DUYARLI !

[PAGE]

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BU SEÇİMDE DAHA DUYARLI !

Seçim sandıklarının okullarda kurulması ve öğretmenlerin okullarda görevli olması sebebiyle ilk ve orta dereceli okullarda bugün tatil ilan edilmişti.Trabzon’da tatili fırsat bilen bir çok okulda öğrenciler ve veliler piknik yaparak yaklaşan karne öncesi veda düzenlemiş oldular. YÖK de 7 Haziran seçimlerinde öğrencilerin memleketlerinde oy kullanabilmelerine olanak sağlamak için 5-9 Haziran'da üniversitelerin tatil edilmesine karar vermişti..  YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yavuz Atar imzasıyla üniversite rektörlüklerine gönderilen yazıda, "öğrencilerin kendi memleketlerinde anayasal ve demokratik seçime katılma haklarını kullanabilmeleri için 5-9 Haziran 2015 günlerine ders veya sınav konulmaması, konulmuşsa sınav takviminin buna göre değiştirilmesi" istenmişti.. YÖK'ün bu kararı, özellikle öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda alınmıştı.Bu kararla birlikte 2011 Genel seçimlerinde düşük olan seçimlere katılım bu seçimlerde önemli artış gösterdi.

TARAFTAR AVNİ AKER’E KÜSTÜ!

[PAGE]

TARAFTAR AVNİ AKER’E KÜSTÜ!

 

Spor Toto Süper Lig'de 2014-2015 sezonunu Galatasaray şampiyon olarak tamamladı.

Bu sezon oynanan maçlara taraftarlar geçmiş yıllara oranla daha az ilgi gösterirken, takımların ortalama ne kadar taraftara oynadıkları da ortaya çıktı.24 bin 169 kişi kapasiteye sahip Avni-Aker stadyumunda Trabzonspor’un bu sezon maçlarını toplamda 161 bin 697 kişi takip etmiş.Bizimle aşağı-yukarı aynı kapasite sahip Mersin Arenada sezon boyunca takımı destekleyen taraftar sayısı 122 bin 552.Mersin Arena’nın kapasitesi 25 bin 534. 52 bin kapasiteye sahip şampiyon Galatasaray’ın maçlarını ise sezon boyunca 404 bin 695 bin kişi izlemiş

AHMET BAŞKANININ SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ!

[PAGE]

AHMET BAŞKANININ SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ!

Seçim gerginliği ve stresi gazeteciler cemiyetinde keyifli bir sohbetle son buldu.Seçimden bir gün önce Trabzon Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Ortahisar Belediye Başkanı Av.Ahmet Metin Genç hem seçim sürecini değerlendirdi hem de şehrin gündemi ile ilgi açıklamalarda bulundu.Genç’e göre Trabzon’da seçim süreci ve seçim kampanyası oldukça sağduylu bir ortamda geçti.Siyasi partilere bu anlamda teşekkür eden Genç barış ve huzur içinde şehrimizde seçimleri tamamladık dedi. Ahmet Metin Genç koltuğun hakkını veren mütevazi kişiliğini kaybetmeyen bir görüntü sergilemeye devam diyor.Her görüşten insanla mesafesini koruyan kapısı herkesime açan Ahmet Metin Genç’in toplumda sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri olsa gerek.Trabzon Milletvekili olmayı aslında çoktan hak eden fakat bir haksızlıklara uğrayan Genç partisine sırtını çevirmeden kendisine verilen görevi kabul ederek hakkıyla yerine getirmeye devam ediyor

MİLLİ İTTİFAK ŞOKTA!

[PAGE]

MİLLİ İTTİFAK ŞOKTA!

2015 Genel seçimlerine barajı geçme ümidiyle giren Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi ittifakı  hüsrana uğradı..

'Milli İttifak' sloganı ile 2015 seçimlerine Saadet Partisi çatısı altında giren ittifak adayları seçimlerde istedikleri sonucu alamadı ve büyük hayal kırıklığı yaşadı.İttifakın bundan sonraki ömrü ile ilgili her iki partinin Genel Başkanları Mustafa Kamalak ve Mustafa Destici’nin bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapması bekleniyor.SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak seçim sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmede büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Seçim sonuçlarının merak edilen konularından olan tutuklu polis bağımsız adayların alacağı oylardı.. Emniyet mensuplarına yönelik operasyonlarda tutuklanan polis şeflerinin bağımsız aday olarak katıldıkları seçimlerde şok sonuçlar çıktı. Ali Fuat Yılmazer ve  Yakup Saygılı % 1 bile oy alamadı. 3. Bölge'den aday olan Hakan Şükür ise % 0,09 oranında oy aldı. Bu oranlar ile İstanbul'dan vekil çıkaramadılar.Ankara 1. bölgeden aday olan bir diğer tutuklu polis şefi Nazmi Ardıç ise % 0,91 oranına ulaştı. Ankara 2. bölgeden aday olan Yurt Atayün ise % 1,20 oranında oy aldı. Bu sonuçlar ile Ankara'da da sıfır çekilmiş oldu. İzmir 1. bölgeden bağımsız adayı olan İlhan İşbilen ise % 0,73 oranında kaldı. İzmir'den de umulan sonuç çıkmadı.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.