banner192

Haber61'in Ajandası

 VE ARTIK AK PARTİ’DE KARAR ZAMANIBaşbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirilen, milletvekili adaylarının tespitine ilişkin Üst Kurul Toplantılarında artık sona gelindi.AK Parti Genel Merkezi'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki, Ge

Haber61'in Ajandası

 

VE ARTIK AK PARTİ’DE KARAR ZAMANI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirilen, milletvekili adaylarının tespitine ilişkin Üst Kurul Toplantılarında artık sona gelindi.

AK Parti Genel Merkezi'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki, Genel Başkan YardımcılarıMehmet Ali Şahin, Mustafa Şentop, Süleyman Soylu, Genel Sekreter Haluk İpek, Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Ataş, Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın, Kadın Kolları Başkanı Azize Sibel Gönül, Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Belma Satır ve Mahir Ünal'dan oluşan üst komisyon, önceki gün gerçekleştirdiği ilk toplantıda, illeri tek tek görüşmeye başladı. Üst komisyonda iller, alfabetik sıraya göre görüşülüyor. Her ilde aday adaylarının durumları, hem il başkanlarından alınan raporlar, hem de mülakat ve ara komisyonların değerlendirmeleri üzerinden yürütülüyor.49 aday-adayına sahip Trabzon ilinin dosyası da bu komisyonun önüne geldi.Trabzon’da aday-adayları noktasında nasıl bir karar verileceği kriterlerin son aşamada bir değişikliğe uğrayıp-uğramayacağı merak ediliyor.

AK Parti Genel Merkezinden gelen son bilgiye göre karar verme noktasında en çok zorlanacak illerin başını Trabzon çekiyor.Trabzon’da hedefini 6-0 olarak belirleyen AK Parti’nin aday sıralaması büyük önem arz ediyor.Şunu da belirtelim dün bize ulaşan altı milletvekili listesi doğruysa AK Parti 7 Haziran’da Trabzon’da sıkıntı yaşar!

TRABZON SİYASETİ MESAJINI VERİYOR

[PAGE]

TRABZON SİYASETİ MESAJINI VERİYOR

Genel seçimler öncesi milletvekili adayların belirlenmesi noktasında siyasi partilerin kendilerine göre temayül-anket-mülakat ve bu anlamda diğer çalışmaları oluyor elbette.

Fakat partililer başta olmak üzere vatandaş bu sürecin ne kadar sağlıklı olup-olmadığı noktasında bir takım kaygılar yaşıyor.Ve bu anlamda siyasete yeni bir dizayn veriyor.Trabzon cephesinden baktığımızda ise vatandaş artık yeni yüzler yeni siyasetçiler ve yeni hedefler peşinde.Parti teşkilatlarının çalışmalarını yetersiz bulanların sayısı çok.

Bugün ne AK Parti’de ne muhalefette teşkilatlar arasında çok sağlıklı bir iletişim ve ortak paylaşımlar yok.Doğu-batı ayrımı ve buralardaki lobiler siyasete yön verdikçe de bu durum aynen devam edecek. Sonuçta Trabzon’da vatandaş heyecanı olan-samimi-üretken ve gerçek anlamda bu işin hakkını verecek siyasetçileri vitrin yapmak istiyor.Bunu başarmakta öyle kolay değil.Çünkü siyasi partilerde bu anlamda çaba gösterecek ve duyarlılık ortaya koyacak kitle kalmadı.Bakın Trabzon’da partililerin “aktif üye sayısına” ne demek istediğimizi anlayacaksınız.7 Haziran Genel seçimleri sonrası Trabzon siyasetindeki değişime herkes şimdiden hazır olsun.

Bu arada CHP Genel başkan Kılıçdaroğlu, partisinin seçim hedefini yüzde 35’lik oy oranı olarak açıkladı ve pek net olmayan kelimelerle, buna ulaşılamaması halinde görevi bırakacağını söyledi.Yüzde 35 oy oranı demek, oy kullanan her üç seçmenden birinin oyunu almak demek. CHP’nin son yıllardaki seçim performanslarına bakıldığında bu oran bir hayli yüksek bir çıtayı ifade ediyor. Fakat bu hedef şu aşamada mümkün görülmüyor. Bu iddianın üzerinde ısrarcı olmak 7 Haziran sonrası CHP’nin gündemi yine genel başkan ve yönetim değişeceğinin anlamını taşımakta

 

MHP KORAY AYDIN’A BAĞLI

[PAGE]

MHP KORAY AYDIN’A BAĞLI

MHP’de 7 Haziran seçimleri öncesi Trabzon’da nasıl bir sıralama olacağı noktasında MHP Trabzon Miletvekili Koray Aydın’ın konumu önemli.

Aday-adayları çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor.Koray Aydın cephesinde henüz net bir karar yok.Aydın’ın Trabzon noktasında ısrarcı olmadığı genel Merkezin vereceği karar doğrultusunda hareket edeceği belirtiliyor.Koray Aydın Trabzon’dan aday gösterilmezse Hüseyin Örs,Şener Pul,Nurcan Yazıcı,Hüseyin Kıran  gibi isimler yarışta avantajlı bir noktaya taşınacak.Aday-adayları arasında yoğun bir çalışma temposu içinde olan işadamı Hüseyin Kıran’a göre MHP Trabzon’da bütün tahminleri alt-üst edecek başarılı bir sonuç alacak.Anketler ve baskılarla AK Parti’nin algı operasyonu yaptığını öne süren MHP Trabzon Milletvekili aday-adayı Hüseyin Kıran “MHP bütün bunların üstesinden gelecektir" dedi.

GİRESUN’DA SÜRPİZ ORDU’DA BEKLENEN SONUÇ

[PAGE]

GİRESUN’DA SÜRPİZ ORDU’DA BEKLENEN SONUÇ

CHP’de Parti Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim bölgesinde hakim denetiminde gerçekleşen ön seçimlerde Giresun ve Ordu’da vekil adayları beli oldu.

Giresun’da açılan sandık sonuçlarına göre Bülent Bektaşoğlu 2 bin 535 oy ile ilk sırada yer alırken, CHP’nin mevcut milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu 2 bin 135 oyla ikinci, İbrahim Akgün bin 668 oyla üçüncü, Basri Gülsoy bin 608 oyla dördüncü sırada aday oldu.Aday adaylarından Nilay Pınar bin 588, Rüştü Kurt bin 98, Eşref Karaibrahim bin 36, Sevgi Umut Güngör 795, Dursun Karahasan 668, Eyüp Çiftçi 667 ve Niyazi Hotmanoğlu ise 664 oy aldı. Ordu’da eski belediye başkanı Seyit Torun ön seçimden birinci çıkarken diğer sıralama şu şekilde oldu. Mustafa Adıgüzel, İdris Yıldız- İsa Yazıcı

EĞER BU İDDİA DOĞRUYSA ÇOK VAHİM!

[PAGE]

EĞER BU İDDİA DOĞRUYSA ÇOK VAHİM!

Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2006 yılından itibaren 28 bin kişi, KPSS’ye girmeden kamuda görev aldı.

KPSS şartı aranmadan yapılan atamalarda kurumların kendileri sınav yapıyor. KPSS şartı aramayan kadrolar için yazılı sınavla yetinilmiyor. Sözlü sınav da yapılarak işe alınması istenen kişiler garantiye alınıyor. Yazılıda düşük alsa bile sözlüde yüksek puan verilip memuriyete alınmaları sağlanıyor. Halen pek çok kurumda KPSS şartı aramadan memur alımı yapılıyor. KPSS dışı alımlarda zaman zaman hiç ilana çıkılmadan alım yapılıyor. Bu alımlarda usulen, kâğıt üzerinde şartlar öne sürülürken kimlerin alınacağı önceden tespit edilip kendilerine haber veriliyor. Böylece yazılıya giren kişilerin rekabet edeceği kişi sayısı da olabildiğinde sınırlı tutuluyor.  Mülakat aşamasında istenmeyen kişiler elenip torpilli isimler devlete kapağı atıyor. 

MHP-BBP-SP İTTİFAKI İÇİN YENİ ADIM

[PAGE]

MHP-BBP-SP İTTİFAKI İÇİN YENİ ADIM

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den randevu istedi.

Destici, MHP'nin geçen hafta yapılan 11. Olağan Büyük Kurultayı'nda yeniden genel başkan seçilmesi nedeniyle Devlet Bahçeli'yi tebrik etmek istediğini belirtti. Ancak ziyaretin asıl içeriğinin "iki parti arasında kurulması" planlanan seçim ittifakı olacağı öğrenildi. MHP lideri Devlet Bahçeli, seçimde hiçbir partiyle ittifak yapmayacaklarını söylemiş ancak "İsteyen herkese kapımız açık" ifadelerini de kullanmıştı.Mustafa Destici, Devlet Bahçeli ile görüşmesinde olası "MHP-BBP ittifakı" konusunda nabız yoklayacak.Destici'nin, kamuoyu araştırma şirketlerinin olası MHP-BBP ittifakında alınacak oy oranını yüzde 22 olarak gösterdiğine dikkat çekeceği, ülkenin geldiği noktada iki partinin ittifak yapmasının tarihî bir sorumluluk olduğu yönündeki düşüncesini Bahçeli ile paylaşacağı belirtildi

ÖN SEÇİMDEN ÇIKAMAYAN VEKİLER!

[PAGE]

ÖN SEÇİMDEN ÇIKAMAYAN VEKİLER!

CHP’de gerçekleşen ön seçimlerde 15 milletvekili saf dışı kaldı.

CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu ise yurt genelinde ön seçime katılmayan  vekiller arasında yerini aldı.  Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Balıkesir milletvekilleri Ayşe Nedret Akova ve Haluk Ahmet Gümüş, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Denizli Milletvekili Adnan Keskin, EdirneMilletvekili Kemal Değirmendereli,Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek,Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Bursa Milletvekili İlhan Demiröz,İzmir milletvekilleri Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu ile Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz vekil listesine girebilecek bir oy alamadı.Amasya Milletvekili Ramis Topal, Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş,Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Manisa milletvekilleri Sakine Öz ve Hasan Ören, Ordu Milletvekili İdris Yıldız ise milletvekili listelerine girseler de 2011 seçim sonuçları değerlendirildiğinde listeye girebilecek bir sıraya yerleşemediler. Oy sayımı devam eden Antalya’da Yıldıray Sapan ve gürkut acar’ın, Ankara’dan ön seçime giren Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, İstanbul’da ise Nur Serter, Süleyman Çelebi, Haluk Eyidoğan, Osman Korutürk ve Celal Dinçer’in seçilebilir sırada olmasının zor olasılık olduğu belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.