kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

ADAY ADAYI BELİRLENMESİNDE KİLİT İSİM AK Parti'de artık herkes 7 Nisan'ı bekliyor.Aday-adaylarının gözü kulağı 7 Nisan'da yapılacak açıklamaya çevrildi.49 aday-adayı ile Trabzon'da ses getiren temayül-mülakat ve anket çalışmaları ile seçim çalışmalarına a

Haber61'in Ajandası

banner197

ADAY ADAYI BELİRLENMESİNDE KİLİT İSİM 

AK Parti'de artık herkes 7 Nisan'ı bekliyor.

Aday-adaylarının gözü kulağı 7 Nisan'da yapılacak açıklamaya çevrildi.49 aday-adayı ile Trabzon'da ses getiren temayül-mülakat ve anket çalışmaları ile seçim çalışmalarına ayrı bir heyecan ve renk katan AK Parti'de 6 vekil sıralamasının nasıl olacağı konusunda her gün ortaya yeni iddialar atılıyor.

Genel Merkezde yetkili bir isim siyaset ajandasına yaptığı açıklamada yeni büyükşehir olan illerde aday belirleme noktasına en çok sıkıntı yaşadıkları ilin Trabzon olduğunun altını çizdi.Trabzon'da güçlü adayların olmasının bunda önemli faktörü var elbette.Trabzon'da 6 adayı belirlenmesi noktasında son yapılan sivil toplum örgütleri temayülün önemli olduğunu a vurgulamak gerek.Adayların belirlenmesi noktasında Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'da belirleyici olacak.Gümrükçüoğlu'nun Trabzon'un çıkarları doğrultusunda Milletvekili görmek istediği Genel Merkez ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile paylaştığının altını çizelim

TRABZON'A İPİ KİM GÖĞÜSLER?

[PAGE]

TRABZON'A İPİ KİM GÖĞÜSLER?

29 Mart'ta CHP Trabzon Milletvekili adayları belli olacak.

17 aday-adayı inanılmaz bir tempo ile seçimlere asılmaya başladı.

Eğilim yoklamasında Merkez ve ilçe örgütlerinde kurulacak sanıklarda 5- 6 bine yakın partilinin oy kullanması bekleniyor.Yavuz Karan,Ahmet Kaya,Murat Özçilingir,Haluk Pekşen,Nuri Ayın,Ramis Uzun,İsmail Kaynar yarışın içine favori gözüküyor. Eğilim yoklamasına katılmayacak olan CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, AKP iktidarına karşı mücadelenin yükseltilmesi gereken bir dönemde Trabzon’daki tartışmaların partiye zarar verdiğini savundu. Canalioğlu, kendisinin 10 yıldır Trabzon, CHP ve ülkeye birçok hizmette bulunduğunu söyledi,  ancak bazı kesimlerin bunlar yokmuş gibi davrandığını belirterek de  sitemde bulundu.

Canalioğlu, ‘’Eğilim yoklamasına katılacak mısınız?’’ sorusuna, ‘’Hayır katılmayacağım. Neden katılayım? Başvurumu yaptım ben. Ayrıca bu bir eğilim yoklaması, hakimsiz. Siyasette her şey değişebilir’’ karşılığını verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ise yaptığı açıklamada CHP olarak Parti Meclisi kararıyla 55 seçim bölgede önseçim kararı aldıklarını hatırlattı. CHP'nin aldığı bu kararla Türkiye'de adete bir demokrasi şöleni gerçekleştiğini ifade eden Bingöl, "Şu ana kadar, 10 ilde merkez ve eğilim yoklamasıyla adaylarımızı belirledik. Bu hafta sonu da 40 il, 44 seçim bölgesinde üyelerimizin katılımıyla hakim denetiminde önseçim yaparak adaylarımızı belirleyeceğiz" dedi.Bölgemize Bayburt ve Gümüşhane adayları belli olu. Bayburt: Murat Bülbül ve Önal Aşut (Merkez Yoklaması) Gümüşhane: Barkın Altınok (Merkez Yoklaması) 

AKÇAABAT ANKETİNDEN KİM ÇIKTI?

[PAGE]

AKÇAABAT ANKETİNDEN KİM ÇIKTI?

Trabzon siyasetinde Akçaabat İlçesinin ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Akçaabat  hem seçmen profili hem de seçimlere katılımdaki duyarlılıkla seçimlerin ana merkezi konumunda.AK Parti-CHP ve MHP'nin kilit ilçe olarak baktığı Akçaabat'ta geçtiğimiz günlere AK Parti tarafından gerçekleşen bir ankette iki eski il başkanına büyük ilgi gösterildi.AK Parti Trabzon Milletvekili aday-adayı eski İl Başkanı  Dr. Adnan Günnar ile CHP Trabzon Milletvekili aday-adayı eski İl Başkanı Yavuz Karan'a Akçaabatlı seçmenden destek geldi. CHP Trabzon Milletvekili aday-adayı Yavuz Karan Akçaabat'ta siyaset yapmanın avantajını 29 Mart'ta gerçekleşecek eğilim yoklamasında göreceğinden kuşkusunun olmadığını belirterek "5 yıl Akçaabat Gençlik Kolları Başkanlığı, 4,5 yıl il gençlik kolları başkanlığı, 2 yıl Akçaabat İlçe Başkanlığı, 2 yıl il yönetim kurulu üyeliği ve 4 yıl il başkanlığı yaptım. Size göre ben kaçıncı sırada çıkmalıyım? Hedefim elbette birincilik. Tüm arkadaşlarım gibi ben de birinciliği hedefledim. Kendimizi 8 bin 706 partimiz üyesine emanet ediyoruz.Pazar günü kazanan demokrasi kazanan CHP olacaktır” dedi.

UMUDUMUZ ARTIK ARAPLARA KALDI!

[PAGE]

UMUDUMUZ ARTIK ARAPLARA KALDI!

Trabzon ve Karadeniz turizminin umudu haline gelen Arap  Turizmi Batı sermayesini ürküttü.

2015 yılının ilk 2 ayında 734 yabancı ortaklı şirket kuruldu. Kurulan şirketlerin 239'unun Suriye, 56'sının İran, 51'inin ise Irak ortaklı olması dikkati çekti. Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde 2015 Ocak-Şubat döneminde kurulan yabancı sermayeli şirketlerin ülkelere göre dağılımı tablosu yayınlandı. Buna göre 2015 yılının ilk 2 ayında 734 yabancı ortaklı şirket kuruldu. Kurulan şirketlerin 239'unun Suriye, 56'sının İran, 51'inin ise Irak ortaklı olması dikkati çekti. Bu ülkeleri 37 şirketle Almanya, 33 şirketle Libya, 30 şirketle Suudi Arabistan takip etti.Şirketin yabancı ortakları farklı uyruklardan olabildiğine dikkat çekilen tablolarda, Avrupa ve ABD sermayesinin azlığı ve Arap sermayesinin çokluğu ise dikkat çekti. Önceki yıllara bakıldığında Türkiye'de kurulan yabancı ortaklı şirketlerin ülkelere göre dağılımında batı sermayesinin giderek azalan bir trend olduğu ve batı sermayesinin çekilip, yerine az miktarda Arap ve İran sermayesinin geldiği gözlendi.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Kurulan Kapanan Şirket İstatistikleri verilerine göre, 2013 Şubat ayında İran 35, Suriye 34, Almanya 15, İngiltere, 14, Rusya 14, Fransa 9, Hollanda 9, ABD ise 3 şirketle ilk sıraları alıyordu.

2014 yılı Şubat ayı istatistiklerine göre ise Suriye 87, Almanya 23, İran 21, Rusya 20, Irak 18, Suudi Arabistan 14 şirketle ilk sıraları aldı. 2015’e gelindiğinde ise bu tablonun değiştiği ve Almanya, ABD, Fransa, Hollanda gibi batılı ülke sermayelerinin ülkeden çekilerek yeni şirket kurmadıkları gözlendi. Öte yandan son yıllarda özellikle Suriye, İran ve Rus sermayesinde ciddi artış olması dikkat çekti. 

MHP İTTİFAK'A HEM KAPALI HEM AÇIK!

[PAGE]

MHP İTTİFAK'A HEM KAPALI HEM AÇIK!

MHP, BBP ve Saadet Partisi’nin 2015 genel seçimlerine ittifak yaparak girmeleri konusunda önümüzdeki günlerde önemli adımlar atılacak.

Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin ittifak konusunu görüşmek için yarın kendi içlerinde ayrı ayrı bir araya gelecekleri öğrenildi. Her iki partide üst düzey bir toplantı yaparak ittifak konusunda nasıl bir yol izleyeceklerini belirleyecek. MHP’nin ise Başkanlık Divanı’nı belirledikten sonra ittifak konusunda nasıl bir adım atacağını görüşeceği öğrenildi. Daha önce Saadet Partisi ve BBP liderlerinden ittifak konusunda olumlu açıklamalar gelmişti. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Ağlamanın, sızlamanın faydası yok. 'Türkiye’yi bu girdaptan da çıkarmalıyız' diyoruz. Saadet Partisi’nin inşallah baraj problemi yoktur. Ama güçlü bir kadro ile girilirse bu ittifak olabilir" dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de ittifak iddialarına yeşil ışık yakarak "MHP ile aynı kökten geliyoruz, sıcak ilişkilerimiz var. Ancak şu ana kadar MHP ile bu konuda bir görüşmemiz olmadı" ifadelerini kullanmıştı. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın ise yaptıkları açıklamada “MHP herhangi bir partiyle ittifak yapmayacak.” deiler.Her iki genel başkan yardımcısı da bu kati cümlenin arkasına bir de “ama” iliştiriyor. “Ama MHP’nin kapıları herkese açık, isteyen gedip listelerimizden adaylığını koyabilir.

AK PARTİ'NİN OYLARINDA KAYMA VAR MI?

[PAGE]

AK PARTİ'NİN OYLARINDA KAYMA VAR MI?

MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, AK Parti'nin son 7 aylık dönemde yaklaşık 8 puanlık bir düşüş yaşadığını iddia etti.

AK Parti'den kayan oyların büyük bölümünün MHP'ye bir kısmının ise HDP'ye kaydığını iddia eden Sencar, AK Parti'nin oyunu ise yüzde 41 olarak açıkladı.MetroPoll Araştırma Şirketi'nin 28 ilde 2600 kişi ile yüz yüze gerçekleştirdiği kamuoyu çalışmasının sonuçlarını açıklayan Sencar, AK Parti'nin eridiğini iddia etti ve bu düşünün 8 puan civarında olduğunu söyledi. İşte Sencar'ın o açıklamaları; "Bu verilere göre, AK Parti'nin oyu yüzde 41.7 veya 41.8, CHP'de ise bir önceki aya göre değişiklik yok, 26-27 arasında. MHP'nin oyu bir önceki ay Şubat ayında 16.4 iken 17.8'e çıktı. HDP'nin oyu ise geçen ay ve bu ay 9.8'e kilitlenmiş durumda. Dolayısıyla bu veriler incelendiğinde yeni yılla birlikte CHP ve HDP'nin oyunda bir değişiklik olmadığı gözükmüyor.AK Parti ve MHP oylarında ise dikkate değer bir değişme var. Aslında AK Parti için başka bir şey söylemek lazım. AK Parti oyları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yani Eylül 2014 tarihten bu yana, öyle ki o dönemde yüzde 50 civarındaydı. Eylül 2014'ten Mart 2015'e doğru AK Parti'nin oyları düzenli ve devamlı olarak iniş gösterdi ve 41.7'ye indi. Bu da AK Parti oylarında yaklaşık 8 puanlık bir azalmaya tekabül ediyor. Dolayısıyla 8 puanlık bu akışın 4.5-5 puanı direkt MHP'ye gidiyor. Çaprazlardan da bunu görüyoruz. Özellikle AK Parti'den yaklaşık 2 puanlık bir kesim, özellikle parti içerisindeki muhafazakar Kürtler'in HDP'ye geçtiğini görüyoruz. Çok küçük bir bölümünün ise SP ve BTP'ye geçtiğini tespit ettik."

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.