kebir reklamı
banner303

Haber61'in Ajandası

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası

banner197
ÖZTÜRK AİLESİNİN VEFASI!

Ortahisar AK Parti Belediye Meclis Üyesi mimar Hatice Öztürk ile işadamı eşi Hasan Öztürk eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın gelinin cenazesine katılarak acısını paylaştı. Trabzon’dan apar topar Üsküdar Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii'nde gerçekleşen cenaze törenine katılan Öztürk çiftinin bu vefası Mehmet Ağar’ı da oldukça duygulandırdı.

Bir dönem birlikte siyaset yaptıkları Mehmet Ağar’ın ülke siyaseti ve devlet adamlığı noktasında çok önemli bir değer olduğunu belirte AK Parti Ortahisar Belediye Meclis Üyesi mimar n Hatice Öztürk “Biz ailece her zaman onun yanında yer almaya devam edeceğiz. Çünkü onun ülke sevdasına her zaman güvendik, hizmetlerine hep inandık” açıklamasında bulundu. Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar'ın gelini, Tolga Ağar'ın eşi Badısabah Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmişti.

**
EMEKLİYE MÜJDE!


Emlak vergisinde ikinci taksit dönemi başlarken; uzmanlardan `Muafiyetlere dikkat` uyarısı gelirken, bu hak bilinmeyip ödenmişse de son 5 yıllık dönemde yatırılan paraların geri alınabildiğini belirtildi. Emekliler için banka promosyonu döneminin başlamasına kısa bir süre kaldı. 2016 yılı bitmeden imzanın atılması ve emeklilerin banka promosyonuna kavuşması planlanıyor.

11.6 milyon emekli için Çalışma Bakanlığı'nın bankalarla yaptığı pazarlıklarda, ortaya 3 yıllık dönem için 450 liraya varan tutar çıktı. Çalışma, Başbakan Binali Yıldırım'a sunulacak. Promosyon için kararı Başbakan Yıldırım verecek. Başbakan'ın devreye girmesiyle promosyon tutarında artış bekleniyor. Emlak vergisinde ikinci taksit dönemi başlarken; uzmanlardan 'Muafiyetlere dikkat' uyarısı geldi. Emlak vergisinde başta emekliler olmak üzere pek çok kesime muafiyet tanınıyor. Ancak pek çok kişi bu haklarını tam bilmediği için ödemeye devam ediyor.

Emekliler, dullar, yetimler, ev hanımları, işsizler ve gaziler; eğer tek evleri varsa ve büyüklüğü 200 metrekareyi geçmiyorsa emlak vergisi ödemiyor. Uzmanlar, bu hak bilinmeyip ödenmişse de son 5 yıllık dönemde yatırılan paraların geri alınabildiğini belirterek, "Bu durumda olan emlak sahipleri, ilgili belediyeye muaf olduklarını yazılı bir dilekçe ile bildirmelidir. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için yapılabilecektir. 2011 yılından bugüne ödenen vergiler iade edilir" diyor.

**
DERİN İNTERNETTE BÜYÜK TEHLİKE!


Sadece 2015 yılında 113 milyondan fazla tıbbi kayıt ihlali yaşandı. Karaborsadaki değeri milyonlarca dolar olan bu bilgileri kimler ne amaçla kullanıyor? İşte 'derin internette' satılan çalıntı sağlık bilgilerinin piyasadaki çarpıcı değeri; öyle ki kredi kartı bilgilerinizin çalınmasından daha tehlikeli.

Fortinet Bölge Direktörü Derya Aksoy, olayın artık sağlık kurumlarının hacklenip hacklenmeyecekleri değil ne zaman hackleneceklerine dönüştüğünü belirterek çarpıcı bilgiler paylaştı İster uluslararası olsun ister olmasın, siber suçluların saldırılarının her zaman finansal sorunlara da neden olduğunu belirten Aksoy sözlerine şu şekilde devam etti: “Hatta sadece bu yıl sağlık kurumlarında yaşanan tek bir veri ihlalinin maliyeti 3,79 milyon dolardan 4 milyon dolara yükseldi. Ayrıca her bir ihlal sonrasında kurumlar daha fazla güvenlik elemanı alıyor, tehlikeler konusunda farkındalık yapmak için çalışanlarına yönelik eğitimler uyguluyor, ticari açıdan sürdürülebilir bir strateji geliştiriyor ve yeni güvenlik sistemleri kuruyor.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde hem sermaye giderleri hem de işletme maliyetleri üzerinde ciddi bir yük yaratıyor. Ayrıca bu tarz ihlallere izin veren kurumlara yönelik yasal cezalar uygulanabiliyor, dava ve avukat ücretleri de bunun üzerine eklenebiliyor. Tabii tüm bunlar, bir hasta kaybının yarattığı zararın yanında da hiç kalıyor. Sonuç olarak sağlık kurumlarının; kendilerini, hastalarını ve çalışanlarını derin interneti altın bulmak için kazan siber suçlulara karşı korumak için veri güvenlik çözümlerine yatırım yapmaları artık hayati bir öneme sahip hale gelmiştir.”

**
TRABZON GÜNLERİ BAŞLIYOR!


İstanbul’da 250 Trabzon Derneğini temsil eden Trabzon  Dernekler Federasyonu (TDF) tarafından  İstanbul’da her yıl Feshane'de gerçekleşen Trabzon'un Fethi'nin 555. yıldönümü Kutlamaları ve Her Yönüyle Trabzon Tanıtım Günleri'nin adresi bu yıl Maltepe olacak.

TDF Genel Başkanı Mustafa Demir, "15 Temmuz sonrası oluşan birlik ve beraberlik anlayışına uygun bir şekilde bu yıl  etkinliklerimizi  demokrasi şöleni havasında gerçekleştireceğiz. Her türlü teröre inat Edirne’den Kars’a Trabzon’dan Diyarbakır’a birlik ve beraberliğimizi dosta-düşmana duyuracağız" dedi.10-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklerin resmi açılış töreni 11 Kasım Cuma günü saat 15.00’te Maltepe Orhangazi Parkındaki alanda gerçekleşecek.Maltepe’de gerçekleşecek Trabzon Tanıtım Günleri etkinliğine İstanbul’da yaşayan tüm hemşerilerini davet eden TDF Genel Başkanı “Trabzon Fırtınası bu sene Maltepe’de esecek.Bu anlamlı organizasyona hep beraber destek olalım sahip çıkalım” çağrısında bulundu.

**
AKYÜREK’E ŞOK SUÇLAMA!


AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı 2'si tutuklu 35 sanıklı davada, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler savunmasını yaptı. Sanık Güler, Trabzon Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün kendilerine "Bir kişi öldürülecek, tedbir alınsın, korunsun" şeklinde yazı yazmadığını, F4 isimli yardımcı istihbarat elemanı görüşme formunda yer alan "hrant dink'in öldürüleceği bilgisinin gizlendiğini" söyledi.

"Kanunla bize verilen görevlerden hiçbirini ihmal etmedim" diyen Güler, "Fail değil, mağdurum" dedi.İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada, tutuklu sanık eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hazır bulundu. Ayrıca başka suçtan hükümlü sanık Ogün Samast ile tutuksuz sanıklardan dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da duruşma salonunda yer aldı. Duruşmaya bir kısım sanıklar da SEGBİS aracılığıyla görüntülü ve sesli olarak katıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı 2'si tutuklu 35 sanıklı davada, dönemin eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, "Benden talep edilen tek bir şey oldu. Celalettin Cerrah, 17 Şubat tarihli yazıyı (Trabzon'dan İstanbul'a gönderilen ses getirecek eylem yazısı) imha etmemi istedi" dedi.Bunun üzerine söz alan Celalettin Cerrah, "45 yıldır devlet memuruyum. İlk defa böyle bir suçlamayla karşılaşıyorum. Ağabeyi olarak beni üzmüştür. İki senedir cezaevindedir psikolojisi bozulduğunu düşünüyorum. Hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" dedi.

**
MHP ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİN YOLUNU AÇACAK!


AK Parti başkanlık sistemi ve idamın yeniden getirilmesine ilişkin anayasa değişikliği  çalışmalarını sürdürüyor. Anayasa değişikliği gündemde tutulacak ancak hemen Meclis gündemine gelmeyecek. Milletvekilleri rastgele anayasa değişikliği  ile ilgili kamuoyuna takvim vermeyecek. Bu konuda Başbakan gerekli açıklamaları yapacak.AKP’nin anayasa değişikliği yol takvimi şimdilik gündemde tutularak yürüyecek. Gazeteci Besti Karalar’ın haberine göre,  AK Parti anayasa değişikliği ile ilgili yol takvimi konusunda bazı kararlar aldı.Buna göre bu hafta Başbakan Binali Yıldırım CHP ve MHP liderlerinden randevu isteyecek.

Ardından iki siyasi partinin görüşlerini, ne düşündüklerini bekleyecek. Başkanlık sistemi ve idamın yeniden getirilmesine ilişkin anayasa değişikliği üzerinde çalışmalar sürecek ama hemen Meclis gündemine taşınmayacak. Ancak, anayasa değişikliği gündemde tutulacak.AKP kulislerine göre; Meclis takvimi yoğun. Ocak ayına kadar bütçe çalışmaları olduğu için anayasa değişikliğinin yeni yıldan önce Meclis gündemine gelmesi beklenmiyor. Anayasa değişikliği konusunda siyasi partilerle müzakereler sürebilir. Bir kere görüşmeyle sonuçlanmaz. Başbakan Yıldırım’ın liderlerle birkaç kez de görüşebileceği vurgulanıyor.

MHP her ne kadar anayasa değişikliğine destek veriyor görüntüsü çizse de hazırlanan anayasa metnine karşı çıkma ihtimalini değerlendiren AKP’liler, anayasa değişikliği metnin birkaç kez değişebileceği, revizyon yapılabileceğini de  konuşuyor. Liderlerle ve özellikle MHP lideri ile yapılacak görüşmenin anayasa yol takvimini belirleyeceği görüşünde.AK Parti’li kurmaylar CHP’nin ise değişiklik konusunda baştan tavrını ortaya koyduğunu düşünüyor. Dolayısıyla AK Parti’lilere göre; anayasa değişikliği MHP’nin desteği ile olacak.

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.