kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası

banner197
KALKAVAN’A BÜYÜK TEPKİ

Beşiktaş karşılaşmasında büyük tepki toplayan hakem Mete Kalkavan’a tepkiler dinmek bilmiyor.Sosyal medya hesaplarından hakeme tepkisini gösteren taraftarlar “bu hakemlerle bu lig nasıl bitecek” görüşünde  birleştiler.

İşte taraftarların mesajı:Akın Hunutlu:”Yazıklar olsun hakemler bu sezon Beşiktaş’ı koruma altına almışlar. Lig bitmiş oynamaya gerek yok”.

Muzaffer Dilber: “Trabzonspor çok iyi oynadı ama hakem maçı kazanmasını bildi”

Ferhat Topçu: “Trabzonspor yeter ki böyle oynasın.Hakemlere suç bulalım ama sezon başından buya kötü oynuyoruz bunu da kabul edelim”

Ali Turan: “Hakem Mete Kalkavan’a bu sezon maç verecekler mi çok merak ediyorum”

Spor Toto Süper Lig'de Beşiktaş'a deplasmanda 2-1 mağlup olan Trabzonspor'da kulüp başkanı Muharrem Usta, karşılaşmanın ardından maçın hakem yönetimine tepki göstermişsosyal medya hesabı "twitter"dan yaptığı açıklamada hakemleri kastederek "Milyonların ahını alarak mı yaşayacaksın, sokağa çıkacaksın? Çoluk çocuğuna bırakacağın bu mirasla nasıl insanların yüzüne bakacaksın?" ifadesini kullanmıştı.

**
CHP VE MHP’YE ÇİRKİN TEKLİF!


15 Temmuz darbe girişiminde o geceye ilişkin detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Genelkurmay'ı ele geçiren FETÖ'cüler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, darbenin emirkomuta zinciri içerisinde gerçekleştiği ve darbeye destek vermeleri istediği ortaya çıktı.

Muhalefet liderlerinin o gece ne yaşadıklarına ilişkin detayı 15 Temmuz Darbe girişimi araştırma komisyonu toplantısında MHP'li üye Mehmet Erdoğan ile CHP'li üye Aykut Erdoğan anlattı.İşte vekillerin ağzından gece yaşananlar: MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan: Genel Başkanımız geç saatlere kadar Genel Merkez'de çalıştı. Tam evinin kapısına geldiği zaman saat 21.30 sıralarında özel kalem müdürü arayıp darbe olduğunu haber vermiş. Genel Başkanımız evin kapısından geri dönmüş. Hemen Başkanlık Divanı'nı toplantıya çağırdı. Saat 22.00 gibi herkes partideydi.

Sabah 06.00'ya kadar çalıştık. Bu sırada özel kaleme bir telefon geldi. Genelkurmay'daki FETÖ'cüler özel kalemi arayarak, "Darbenin emir-komuta zinciri içinde olduğunu söylemişler. Eğer yanımızda olmayacaklarsa MHP bu işe karışmasın demişler'. Sayın Genel Başkanımız ise 'O kadar güçlülerse gelip bizi buradan alsınlar diye' meydan okudu.CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu: Genelkurmay'dan (FETÖ'cüler) Genel Başkanımızın özel kalemi aranıyor. Darbenin emir-komuta zinciri içinde olduğunu söylüyorlar. Sayın Genel Başkanımız ise hiçbir şekilde darbeye destek vermeyeceğini söylüyor. Sonra Genel Başkan bizi aradı genel merkez vurulabilir hemen orayı terk edin" dedi.

**
KÜÇÜK ESNAFA DESTEK!


Maliye Bakanlığı, sıkıntılı günler geçiren esnafı, küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri (KOBÎ) ilgilendiren önemli değişlikler yaptı. Düzenlemer, esnaf mükellefi koruyan ve kollayan yeni haklar tanıyor. Maliye müfettişleri artık vergi incelemelerini oldu bittiye getiremeyecek. Müfettişler mükellefe telefon açıp 'Yarın defterlerini getir' diyemeyecek. Esnafa en az 15 gün hazırlık süresi tanıyacak.

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliklere göre; vergi inceleme tutanakları imzalanmadan önce mükellefe taslak olarak verilecek ve 2 gün müsaade edilecek. Mükellef bu tutanağı müşaviri ile birlikte enine boyuna değerlendirecek. Esnaf, tutanakları önceden göreceğinden haksız vergi ve cezalarla karışmayacak. Böylece dava açmanın mali külfetinden kurtulacak. Önceden böyle bir uygulama yoktu. Mükellef lehine tespit İncelemelerde genellikle eksik ödenen vergi istenirdi. Yanlışlıkla ödenen vergi mükellef lehine dikkate alınmazdı. Artık dikkate alınacak. Ayrıca bir mükellef naylon fatura düzenledi diye sadece o raporu ek yaparak, 'ilgili firmanın fatura düzenlediği tüm firmalar naylon fatura kullanmıştır' diye haksız rapor yazılıyordu.

Şimdi ilgili firmadan yapılan alışveriş enine boyuna incelenecek yanlış anlama önlenecek. Hakkında vergi incelemesi yapılan vatandaşların kendisini daha iyi savunabilmesini sağlayacak düzenleme hayata geçti.Bundan sonra vergi incelemesi yapan müfettiş, mükellef esnaftan inceleme yetkisi verilen konu dışmda bilgi ve belge isteyemeyecek. Vergi inceleme süreci mükellefle işbirliği içinde yürütülecek. Bugüne kadar vergi incelemesinde esnafın eli, vergi müfettişi karşısında kuvvetli değildi. Bürokratik ve keyfi engeller kalktı.

Maliye, mükellefin haklı şikâyetlerini artık dikkate almak zorunda kalacak.Vergi denetiminin mükellef için her zaman endişe kaynağı olduğuna dikkat çeken 'Denetim Turkey' Başkanı Dr. Hayrullah Doğan, "İnceleme aşamasında mükellefler bazen uğradıklarını düşündüklerinden şikâyetçi oluyor. Ancak her zaman bu şikâyetlerini anlatabilecek yetkili makam bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle ' yapılan düzenlemeler bugüne kadar haklar mı kullanmakta zorluk çeken tüm mükellefin elini güçlendirecek" diye konuştu.

**
DİYANET O FİLME TEPKİ GÖSTERDİ!


Diyanet İşleri Başkanlığından, İranlı yönetmen Mecid Mecidi'nin 28 Ekim'de vizyona giren "Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi" filminin kimi bölüm ve sahnelerinde tarihsel gerçeklikten ciddi biçimde uzaklaşıldığı ve hayali unsurlara yer verildiği eleştirisi yapıldı.Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Hz. Muhammed'in doğumu ve çocukluğunu konu alan filmle ilgili gündeme gelen dini ve toplumsal hassasiyetler dikkate alınarak değerlendirme yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Tarih boyunca bütün peygamberlerin dini, edebi ve sanatsal eserlere konu edildiğine, hem Batı'da hem de Doğu'da bu sanatsal eserlerin dinen meşru görülüp görülemeyeceğinin öteden beri gündemde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, özellikle Orta Çağ'da Batı'da bu konunun sıkça tartışıldığı bildirildi.Bu konudaki tartışmaların yadırganamayacağına işaret edilen açıklamada, şu değerlendirme yapıldı:"İslam'ın ana yolunu oluşturan anlayış, başlangıçtan itibaren Hz. Peygamber'in (SAS) resim ve portresinin yapılmasını uygun görmemiştir.

Hatta bu yaklaşımı ilk Müslüman neslin önde gelen simaları için de sergilemiştir. İslam pagan kültürünü ve putperestliği reddetmiş, Allah'ın tevhid ve tenzihini en temel inanç ilkesi olarak kabul etmiştir. Allah’ın tecsim ve teşbihini şiddetle reddetmiş bir dinin mensupları olarak Müslümanların büyük çoğunluğu inanç konusunda önceki milletlerin düştüğü hataya düşmemek için Hz. Peygamber'in (SAS) müşahhaslaştırılmasını diyaneten ve edeben uygun görmemiştir."Açıklamada, Müslümanların aynı yanlışa düşmemek için hassas davrandıkları, bunun yerine Hz. Peygamber'in fiziksel özelliklerini tasvir eden şemail türü kitapları kaleme aldıkları vurgulandı.

**
OHAL KAPSAMINDA İFLASLAR KAPIDA!


OHAL sonrası iflas dalgasının yaşanacağı korkusu piyasayı sardı. İcra dairelerindeki dosya sayısı giderek artıyor.Bir icra dairesindeki dosya sayısı geçen yılın ekim ayında 29 binlerdeyken, bu yıl aynı dönemde bu sayı 32 binin üstünde... Üstelik geçen yılki rakamlar da rekor olarak ifade ediliyor.

Hukukçular bu rakamlar ışığında ‘yakında iflaslar gelebilir’ uyarısında bulunuyor. Hukukçulara göre OHAL döneminde iflas ertelemenin yasaklanması, ardından gelecek dönemde de iflas ertelemenin zorlaşacak olması firmaları zora sokabilir. İflas erteleme konusunda fırsatçıların önüne geçilebilmesi için şartların zorlaştırıldığını söyleyen hukukçular, şimdi ise işini düzgün yapan fakat zora düşen firmaların bu hakkı kullanmakta zorlanabileceğine ve iflasa sürüklenebileceklerine vurgu yapılıyor.İş dünyasında birçok firmanın sıkıntıda olduğu konuşuluyor.

İş dünyası temsilcilerine göre, gerek 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra nakit sıkıntısı yaşanması gerekse bankaların KOBİ’lere verdiği kredileri geri çağırması işleri zora sokuyor. Piyasada çözüm ise kamu yatırımlarının artırılarak piyasada nakit dönüşünün sağlanması, ticari kredilerde faiz düzenlemesi yapılması, bankaların özellikle KOBİ kredilerini yenilemede kolaylık sağlaması ve AVM/ cadde dükkanlarında kira/ ciro dengesinin uygun şekilde yeniden kurgulanması gibi maddeleri sıralıyorlar.

**
TERÖRE ASLA KOZ VERMEMELİYİZ!


Ülke gündeminin  sadece başkanlık ve yeni anayasa tartışmasına kilitlenmesinin doğru olmayacağını belirten TESOB Başkanı Metin Kara günlük yaşamın içinde çekilen sıkıntılar,iş-aş-ekmek kavgası ve esnafın sorunlarını  da yok saymamam gerek.Kara terörle mücadele noktasında Yenikapı ruhunu da hatırlatarak “Yarınlara huzurlu ve güvenli bir ülke bırakmak istiyorsak bir-birimizi anlamak ve dayanışma içinde olmak zorundayız.Terör belasına asla koz vermemeliyiz.

15 temmuz sonrası oluşan ve Yeni kapı mitingiyle taçlanan birliğimizi bozarsak bedeli ağır olur” dedi.Türkiye’nin içerden ve dışarıdan ciddi risk altında olduğunu düşmanların pusunda yattığını belirten Esnaf Sanatkar ve Odaları Birliği Başkanı(TESOB) Metin Kara “Siyasetin kardeşlik dili bizim geleceğimiz ve huzurumuz için çok önemli.

Elbet de tartışmalar,karşı duruşlar,eleştiriler olacak.Ama eğer ipin ucunu kaçırırsak geri dönüşümüz çok kolay olmaz.Türkiye güçlü bir ülke her şeyin üstesinden gelecek güce ve kararlığa sahibiz yeter ki aklı selim olup düşman sevindirmeyelim” şeklinde konuştu.Başkan Kara FETÖ konusunda Ohal uygulamasını desteklediklerini fakat yargı sürecinin de hızlanmasını istedi.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orkun - 12 ay önce
Ermantoroğlu adam gibi adam erkesin hakkını herkese veriyor başka yorumcular gibi doğruyu Konuşma sirası gelince geveleyip geçmiyor Erkek gibi yorumluyor helal olsun devam et hocam