enbüyük

kebir

Haber61'in Ajandası

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası

MUHAMMET BALTA FARKI!

Siyasette her zaman duruşunu sağlam tutan AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta taraflı-tarafsız herkesim tarafından takdir topluyor.Nerede bir sorun-sıkıntı varsa elinden geleni yapmaya çalışan bu noktada samimi gayret gösteren Muhammet Balta mütevazi kişiliğini ve doğal duruşunu da muhafaza ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcılığı görevinde hem bürokrasiyi iyi tanıyan hem de siyasette daha fazla tecrübe sağlayan Muhammet Balta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da en güvendiği isimlerin başını çekiyor. Şehit aileleri, hasta ve yaşlı ziyaretlerine önem veren,gidemediği noktada telefonla onlara ulaşan AK Parti Trabzon Milletvekili ile ilgili her ortamda duyduğumuz güzel sözler doğrusu bizi mutlu ediyor.

Bu arada Muhammet Balta’nın danışmanlık görevine getirilen Oğuz Özbakan arkadaşımızın çok doğru bir tercih olduğunun altını çizmek gerek. Oğuz arkadaşımız bu görevi en iyi şekilde yerine getirecek donanıma sahip. AK Parti Trabzon teşkilatlarında basın danışmanlığı yapan Oğuz Özbakan Muhammet Balta’nın artık eli ayağı olacak.

**
GURBETİN ADI İSTANBUL DEĞİL RUSYA!


Bu köşeden zaman-zaman sosyal medyadan paylaşımlara da yer veriyoruz.İşte onlardan biri.Metin Kondel paylaşmış: “Karadeniz’de yaşayan hemen her ailede yaşlı insanların anlattığı klasik bir hikâye vardır. Eskiler gurbet diye şimdiki gibi İstanbul’a değil de o zamanlar zengin olan Rusya’ya giderlermiş. E haliyle bizim büyük dede de kalkıp Kırım’a gurbete gitmişti.

Hatta oldukça variyetli bir adammış. Batum’da ve Sivastopol’da dükkânları varmış. Orada evlenmiş ve çocukları olmuş. Cihan Harbi çıkınca da bizim dede Ruslara esir düşmüş. Savaş ilanından sonra otomatikman savaş esiri sayılan diğer on iki bin yedi yüz Türk gurbetçi gibi o da hapse atılmış. Sonra oradan trenlere bindirilip Sibirya’ya sürgün edilmişler. Sibirya’da hapishanedeyken kötü yaşam koşullarında hastalanmış ve yokluk içinde aç susuz ölmüş. Sibirya’dan kaçmayı başaran bazı arkadaşları dedemizi hayattayken gören son kişilermiş. Ama onu hapishaneden kurtarmak için ellerinden hiçbir şey gelmiyormuş. Ondan hiçbir zaman bir mektup ya da başka bir haber alamadık. Hangi hastalıktan öldü, bizlere ve Rusya’daki evlatlarına son vasiyeti neydi, öldükten sonra cenaze namazı kılındı mı, ardından bir Fatiha okuyanı oldu mu, onu Sibirya’da nereye gömdüler, bir mezarı var mı hiçbir zaman öğrenemedik”

**
O ALANDA MADEN ARAMASI YAPILAMAYACAK!


Çoruh Havzası baraj ve yeniden yerleşim kamulaştırma gibi devletin büyük projelerin yanında özel sektörün maden arama ve işletme ruhsatlarıyla da gündem olmaya devam ediyor.

Artvin ilinin enerji vadisine dönmesi ve gelecek planlamasında eğitimin ve turizmin yanında maden işletmelerininde önem arz edeceği bir gerçek …

Murgul- Bakır, Cerattepe, Aşağı-Yukarı Maden maden sahalarının yanında Yusufeli taç ve çorak alanlarında özel sektör tarafından yatırım yapılan alanlar olması bu gerçeği gösteryor.

Yusufeli’nde bulunan maden alanları seksenli yıllardan sonra arama yapılan ve yatırımcılar arasında el değiştiren taç ve çorak alanların ek ruhsat sahaları Akdeniz Madencilikten hisseleri Güriş firmasına devredilmesiyle yatırım hızlandı. ÇED olumlu kararında alınan maden alanı Yusufeli’nin çıkışından Yüncüler/Dokumacılar-Cala deresine kadar nehrin kuzey vadisini kuşatıyor.

Maden alanından dolay karayolu güzergâhının bile nehrin güney vadisine deplase edildiği maden ruhsat sahası yeni Yusufeli yerleşim yerinin bir kısmını kaplıyordu.

Yusufeli Belediyesinin müdahil olmasıyla konu MİGEM ve ruhsat sahibi firma ile yapılan görüşmeler ve idari yargıya müracaat ile yerleşim yerinin ruhsat işlemiyle maden arama alanı dışına çıkarılması sağlandı.

**
CHP’DEN ŞOK BYLOCK RAPORU!


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, FETÖ'cülerin kullandığı belirlenen Bylock sistemi hakkında bir rapor hazırladı. Raporda, Bylock'un özellikleri hakkında bilgi verilirken, "Sadece ByLock kurmuş olmak, terör örgütü üyeliği için yeterli görülemez. Tek başına ByLock veya hukuka uygun olmayan deliller üzerinden suçlama yapılması, darbe girişiminde rolü olan gerçek FETÖ üyelerinin işine gelir, onların kurtuluş yolu haline gelebilir" denildi. yazılım sisteminin kullanımdan kaldırılması hakkında, programın yazılımcısı David Keynes'in açıklamalarına dikkat çekilen raporda şu ifadelere yer verildi:

"1 milyon civarındaki 'beklenmedik sayıdaki' kullanıcının yüküyle başa çıkmakta zorlandığını, Orta Doğu kaynaklı zararlı trafiği önlemek amacıyla bu bölgeden gelen bağlantıları engellediğini, Bağlantı sorunları yaşayan kullanıcıların VPN (Sanal Özel Ağ) üzerinden bağlanmaları gerektiğini, ByLock++ adını verdiği yeni uygulama üzerinde çalıştığını açıklamıştır." Raporda 1 milyon kişinin kullanmasına rağmen programın geri çekilmesinin dikkat çekici olduğu vurgulanırken, "Büyük bir iddiayla ortaya çıkan ve kısa sürede 1 milyona yakın kullanıcıya hizmet verdiği söylenen bir uygulamanın, kişisel çabayla sürdürülmesi ve finanse edilmesi, bu işin doğasına aykırıdır. Normal şartlarda ByLock’un bu alanda hizmet veren bir şirket tarafından satın alınması veya yatırımcı alarak büyüme yoluna gitmesi beklenirken, uygulama mağazalarından çekilmiş ve küçülmek amacıyla çeşitli teknik önlemler alındığı söylenmiştir. Bu durum sıradışıdır, dikkat çekicidir" denildi. Raporda Bylock'un teknoloji marketlerden kaldırıldığına dikkat çekilirken, uygulamanın halen bilgisayar üzerinden veya kullanıcının bilgisi dışında, dışarından yüklenebileceğini vurgulandı.

Raporda, "Uygulamanın Google Play ve AppleApp Store’dan kaldırılması sonrasında, kurulum dosyaları birçok internet sitesinde yayımlanmaya devam etmiştir, halen indirip kurmak mümkündür. Nitekim Apple kullanıcı forumlarında uygulamayı bu yöntemle iPhone6 cihazına kurmakta zorluk çeken birçok kişinin yardım talepleri, hatta kuruluma yardım edenlere maddi yardım vaatleri bulunmaktadır" ifadeleri dikkat çekti. 

**
MEDYAYA 10 EKİM ELEŞTİRİSİ!


DİSK Basın İş, üniversitelerin İletişim Fakültelerinden bazı akademisyenlerle ortaklaşa hazırladıkları, 'Medyada 10 Ekim Katliamı, Televizyon ve Gazetelerin Habercilikle İmtihanı' başlıklı medya analiz raporunu düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Ankara Mülkiyeliler Birliği'nde düzenlenen toplantıya 10 Ekim Derneği yöneticileri, Disk Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, akademisyenler Doç. Dr. Ceren Sözeri ve Doç. Dr. Tezcan Durna katıldı.

DİSK Basın İş, Ankara Garı'nda, 102 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı saldırının yıl dönümü nedeniyle, olayın medyada nasıl haberleştirildiğine yönelik hazırladıkları raporu yayınladı. Raporu hazırlayanlardan akademisyen Doç. Dr. Ceren Sözeri, medyanın olaylarda görevini yerine getirmediğini ileri sürerek, "Muhalif gibi görünen medya kuruluşları, soru sormak yerine bizi milli birlik ve beraberliğe çağırdı. Gazetecinin görevi toplumu milli birlik ve beraberliğe çağırmak değildir. Soru sormaktır, araştırmaktır, bizim yerimize denetlemektir. Medya bunu yapmadı" dedi.

**
MECLİSİN GÜNDEMİNDE OHAL VAR!


Meclis, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin düzenlemeleri görüşeceği yeni bir haftaya giriyor.

TBMM Genel Kurulu, haftaya denetimle başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 11 Ekim Salı günü sözlü soruları yanıtlayacak. Daha sonra Genel Kurulda, olağanüstü halin (OHAL) uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi ele alınacak.

Tezkere, ülke genelinde devam etmekte olan olağanüstü halin, 19 Ekim 2016 Çarşamba günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasını öngörüyor.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında hükümetin çıkardığı 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) de bu hafta görüşülmesi bekleniyor. KHK, 20 Temmuz 2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında, darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zorunlu olan önlemler ile bunlara ilişkin usul ve esaslarını düzenliyor.

Görüşmelerine Meclis tatile girmeden önce başlanan ve yarım kalan KHK, "temel kanun" olarak bölümler halinde ele alınacak.15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişimi Araştırma Komisyonu da çalışmalarını sürdürecek. Komisyon, kimlerin dinleneceğini belirlemek üzere toplanacak.

KHK'larla ilgili itirazları değerlendirmek üzere partilerden birer temsilci ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin yer alacağı komisyon ile ilgili gelişmeler de bu haftanın gündemi arasında yer alacak.Siyasi partilerin grup toplantıları 11 Ekim Salı günü yapılacak.


Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.