kebir reklamı

Haber61'in Ajandası

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası

banner197
BAKAN SOYLU’YA GÜVENİMİZ TAM!

Türkiye’nin hem içerde hem dışarıda çok hassas bir süreçten geçtiğini belirten Trabzon Esnaf-Sanatkar Odalar Birliği Başkanı Metin Kara “Terör belasından kurtulmadan bize rahat yok.15 Temmuz sonrası ülke olarak bu beladan kurtulmaya kenetlendik. Ne FETÖ ne PKK ne DAİŞ bu ülkenin topraklarını bölemeyecek, bizim huzurumuzu bozamayacak” mesajını verdi. Kara teröre karşı devlet ve milletin el-ele verdiğini belirterek hainler tek-tek temizleniyor içimiz rahat olsun dedi.

Trabzonlu hemşerimiz Süleyman Soylu’nun krtik bir dönemde önemli bir sorumluluk aldığını belirten TESOB Başkanı Metin Kara “Sayın Bakan kararlı-inatçı ve samimi bir duruş sergiliyor. Bize düşende onu desteklemek ve sahip çıkmaktır. Unutmayalım ki huzur yoksa, güven yoksa ne yapsak boş. Türkiye’nin kurtuluşu bu sürece bağlı. Egolarımızı, kişisel kaprislerimizi, sudan bahane üretmeyi bırakıp biz bu sürece nasıl destek olur ve katkı sağlarız bunun hesabını yapmalıyız” şeklinde konuştu. Son dönemde esnafı sevindiren ve gelecek adına umutlandıran gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını da belirten başkan Kara “1 Ekimden geçerli olmak üzere 2 milyon Bağ-Kurlu esnafımızın aylık ödeyeceği prim en az 83 lira azaldı. Buna göre yılda yaklaşık  bin TL cepte kalacak.  Diğer yandan ise esnafın vergi borcu ödemesi içinde kolaylık sağlandı. Esnafımız birikmiş vergi borcunu 31 Ekim’e kadar yapılandırıp cezanın çoğundan kurtulacak” dedi.

**
FETÖ’CÜLER EN ÇOK O ÜLKEYE KAÇIYOR?


Darbe girişimi sonrası aralarında asker, gazeteci, hakim, savcı ve akademisyenlerin de olduğu 280 FETÖ’cünün Almanya’ya sığınma talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Kaçan örgüt üyeleri çoğunlukla Güney Almanya ve Yeşiller’in güçlü olduğu eyaletleri tercih ediyor.

Türkiye’de darbe girişiminde bulunan ve 240 vatandaşın ölümüne binden fazlasının yaralanmasına neden olan FETÖ, darbeden önce ve sonra mensuplarını sözde “hicret” adı altında ülkeden kaçırdı. Karar’ın ulaştığı bilgilere göre kaçak FETÖ’cülerin 280’i Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu. Almanya’da ise Güney Almanya ve Baden Wüttemberg Eyaletini tercih ettikleri öğrenildi. FETÖ’cüler iade edilmemek için ise Türkiye’de işkence göreceklerini ve idam edilecekleri iddiasında bulunuyor.

Almanya’ya sığınma talebinde bulunan üst rütbeli askerlerin iltica başvurularında darbe girişimiyle ilgileri olmadığını, “Atatürkçü subaylar” oldukları için, hükümetle yakın olmadıkları için kumpasın içine sokularak yargılanacakları iddiasını dile getirdikleri öğrenildi. Türkiye’de idam cezası olmasa da adil yargılanmayacaklarını, yargısız infaz edileceklerini öne süren FETÖ’cü askerler, işkenceye uğrayacaklarını da ileri sürdükleri belirtiliyor. İşkence iddialarına ise suçüstü yakalanan darbecilerin ulusal ve uluslararası basında yer alan gözaltındaki fotoğraflarını delil gösterdikleri öğrenildi. Köprüdeki askerlerle ilgili haberler ve yüzlerinde darp görüntüsü olan darbecilerin fotoğraflarının işkence iddiaları için iltica başvurularına eklendiği bildirildi.

**
OKULLARDA SABAHÇI-ÖĞLECİ KALKIYOR!


Başbakan Binali Yıldırım,2019 yılından itibaren öğrencilerin tüm gün okula gideceğini ve yabancı dilin mecburi eğitim olacağını açıkladı.Yıldırım açıklamasında şu görüşlere yer verdi:"Tek tip değil, başka şey anlaşılabilir. Tam zamanlı eğitim. Yani öğlenciler, sabahçılar diye bir şey vardı ya. Hem sabahçıyım hem öğlenciyim. Öğlenleyin okulda olacaklar, yemeklerini yiyip aynen çalışanlar gibi. Nasıl işe gidiyorsun, sabah gidip akşam geliyorsun. Okula da sabah gidip akşam geliyorsun 2019'a kadar ikili eğitime son vereceğiz. Öğrenciler tam gün okuyacaklar. 4+4+4 sisteminde 5. yılda yabancı dil eğitimi mecburi hale gelecek"

**
NORM FAZLASI ÖĞRETMENE SÜRGÜN!


 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,  herhangi bir öğretmen açığının bulunmadığını belirterek, "30 bin öğretmen sisteme dahil oldu. Dolayısıyla bir öğretmen açığını iddia edebilmek doğru değil." ifadesini kullandı.

"Norm fazlası öğretmene sürgün" başlığıyla haberlerin bazı gazetelerde yer aldığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:"Aynı il içerisinde bir okuldan bir başka yere tayin ettiğimizde farklı bir nitelendirme yapıyor. Sorumluluğumuz 18 milyon öğrenciye, 78 milyon millete. Bir insan 40 yılda emekli olur diyelim. Demek ki bütün ömrü boyunca kamudaki dönemde 8'er yıl çalışıp, 5 okul değiştirecek ve emekli olacak. Bu da normal. Değil mi? Geçen gün gördüm, '16 yıldır aynı okuldayım. Tayinimi çıkarttılar, bu büyük haksızlık' diyor ve bunu da gazete yazıyor, vatandaşa sunuyor. Dolayısıyla da doğru olan şeyleri desteklemek lazım. Yanlış olan şeylerin yanında durmamak lazım."Eğitimde tam gün düzenlemesiyle ilgili soruya ise Yılmaz, "Ne dedik? 2019'a kadar ikili eğitimi kaldıracağız, aşama aşama. Şu anda bile birçok ilde yavaş yavaş kaldırıldığını görüyoruz. İnşallah iyi bir çalışmayla 2019'a kadar ikili eğitim kalkacak, tekli eğitime geçeceğiz." yanıtını verdi.

**
UYARMIŞTIK! O UYGULAMA BAŞLIYOR!


İlk kez Haber61.net siyaset ajandasının gündemine taşımış ve uyarmıştık. Maliye, konut kredileri ile tapudaki satış bedellerini karşılaştırıp konut alınıp satılan konutların değerinin altında gösterenleri tespit ediyor. Maliye’nin yeni uygulaması izaha davet için geri sayım başladı.

6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi amacıyla çıkarılan yasada altyapısı kurulan izaha davet uygulamasına yönelik şimdi de tebliğ taslağı hazırlandı. Tebliğ taslağında konutlarını değerinin altında gösterenlerin izaha davet edilmesi ayrı bir başlık altında yer aldı. Buna göre Maliye’nin bankalardan elde ettiği bilgilere göre kullanılan konut kreditutarları ile tapu dairelerinden elde edilen satış bedellerinin karşılaştırılması sonucunda satış bedelinin düşük beyan edilmesine dair haklarında ön tespit yapılan mükellefler izaha davet edilecek. Bu yolla Maliye, “Gel aradaki farkı izah et” diyecek. Yani alırken konut alırken değerini düşük gösterip daha az tapu harcı ödeyen de, satarken düşük gösterip daha az vergiödeyen de bunun nedenini izah edecek. 

**
PARALARINIZI GERİ ALIN!


Kredi ve kredi kartı faizlerini kartel oluşturarak 21 Ağustos 2007 ile 22 Eylül 2011 tarihleri arasında tüketiciden fazla faiz tahsil eden 12 banka için hukuki süreç tamamlandı. Banka müşterileri, 4 yılda ödedikleri fazla parayı almak için bankaya başvurabilecek ya da tazminat davası açabilecek.

Rekabet Kurulu’nun, kredi ve kredi kartı konularında birlikte fiyat tespit etmek amacıyla kartel oluşturduğu gerekçesiyle 12 bankaya 8 Mart 2013’te kestiği toplam 1.1 milyar TL idari para ceza ile ilgili hukuki süreç tamamlandı.  böylece tüketicilere uygulanan fazla faizi de geri alma imkanı doğdu. Kredi puanlarının yüksek olması ve tüketicilerden fazla faiz alınmasıyla ilgili hukuki süreç Ankara 2. İdare Mahkemesi’nin 2015 yılının başlarında Rekabet Kurulu kararını hukuka uygun bularak, bankalarca açılan iptal davalarını reddetmesiyle banka müşterileri lehine gelişti.

Ardından da Danıştay 13. Dairesi, İdare Mahkemesinin kararının bozulması ve Rekabet Kurul kararının hukuka aykırı olduğuna karar verilmesi için yapılan temyiz başvurusu yapılırken, Danıştay’ın tüketicinin lehine olan kararı onayarak kararı Rekabet Kuruluna tebliğ etti. Kararla birlikte banka müşterisi, 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında 12 bankanın birisinden aldığı kredi ve kredi kartı hizmeti için suni şekilde oluşturulan kartel faizi oranında zararı hakkında 3 kat tazminat davası açma hakkı elde etti.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.