kebir reklamı

Haber61'in Ajandası...

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası...

banner197
MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ PLATFORMU

Alçakça bir şekilde gerçekleştirilen darbe girişimine yönelik tüm Türkiye ayakta. 3 gündür Türkiye uyumuyor, 3 gündür vatandaşlarımız sokakta demokrasi nöbeti tutuyor. Gerekirse 3 yıl daha sokaklarda oluruz diyen vatandaşlar hazır kıta bekleme noktasında kararlı.

Trabzon’da da vatandaşlar çok büyük bir duyarlılık göstermeye devam ediyor.Milli İrade ve Demokrasi Platformu tarafından darbe girişimine karşı Trabzon Meydan Parkında düzenlenen etkinliklere katılım oldukça büyük.  Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduran Trabzon’daki çok sayıdaki vatandaş darbe karşıtı sloganlar atarak demokrasiye ve milli iradeye destek çıkıyor.

AK Parti Trabzon İl Binası önünde kurulan dev ekrandan ise 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeleri an ve an canlı olarak takip ediyor.Buradaki düzenin sağlanması noktasında Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya’nın büyük emeği var. Akkaya üç-gündür uykusuz bir şekilde vatandaşların meydan parkındaki tepkilerini,buradaki etkinlikleri  organize ederek üzerine düşen sorumluluğun hakkını fazlası ile veriyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait Mehteran takımı da mehter marşlarıyla alandakileri coşturarak takdir topluyor.

**
BÖLGEDE KAÇ KİŞİ GÖZ ATINDA?


Darbe girişimine ilişkin yurt genelinde başlatılan operasyonlarda binlerce hakim, savcı ve asker gözaltına alındı. Haklarında yakalama kararı bulunan hakim ve savcı karı koca yurt dışına kaçmak isterken havalimanında yakalandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada "Şu anda temizlik devam ediyor. 6 bin civarında gözaltı var. 6 bini de geçecektir. Bunlarla ilgili adli süreç devam edecektir." dedi.

Bölgemiz de gözaltı ve tutuklu Rize'de hakkında yakalama kararı çıkarılan 3 hakim ve 1 savcı gözaltına alındı. 11:00 - Ordu'da darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan 15 hakim ve savcıdan 7'si gözaltına alındı. - Giresun'da haklarında açığa alınma kararı bulunan 10 hakim ve savcıdan 7'si gözaltına alındı.

**
İDAM GERİ Mİ GELİYOR?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Varank'ın abisi İlhan Varank'ın cenaze töreninde önemli açıklamalar yaptı.

Cenaze kılınan caminin avlusunda halka seslenen Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Onların topu tankı varsa bizim de imanımız var" dedik. Bu ülkede yasama vardır, yürütme vardır, yargı vardır. Bunlar bu kurumları bile çatıştırmaya çalıştı. Ama başaramadılar. Devletin tüm kurumlarından bu virüsleri temizleme dönemi devam edecektir. İnlerine gireceğiz demiştik, intikam manasında girdik. Amerika’dan Fethullah Gülen’i isteyeceğiz. Bu darbeciler ne yazık ki FETÖ’nün temsilcileridir. Ve biz bunu siyaset merciine girdik. PKK gibi, onları da terör örgütü ilan ettik. Şuanda musalla taşında bulunan kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum.Dün de ifade ettim, demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu sizlerin bir hakkıdır. Bu hak özellikle anayasal olarak gerekli olan merciilerde değerlendirmesi yapılır ve karar verilir.

**
ARTVİN’E GELEN ŞEHİTLER VAR!


Alçakça bir şekilde gerçekleşen darbe girişiminde ne yazık ki polislerimizle birlikte vatandaşlarımız da şehit oldu.O şehitler arasında Artvin’in  Yusufeli ilçesinden iki polisimiz de var. Polis Özel Harekat Ankara Merkezi Daire Başkanlığında şehit olan Dursun Acar ve Erol İnce şehit oldu.

Şehitlerimizi dün memleketlerinde son yolculuğuna uğurladık. Yine Yusufeli ilçesi Kılıçkaya Köyünden İnşaat Mühendisi Necati Sayın Ankara Akay Sokağında darbecilerin tanklarının üzerine çıkmak suretiyle şehit oldu .Kızları hafif, damadı ağır yaralandı.Kılıçkaya Köyünden Muammer Sayın, Beştepe'de, darbecilerin helikopterden açtığı ateş sonucu ağır yaralanarak Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.Haber61.net siyaset ajandası olarak şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz,yaralılara da acil şifa versin.

*
TRABZON’UN KARNESİ İYİ!


2015 yılı verilerine göre Türkiye’de bin 483 erkek 31 bin kız çocuğu evlendi. Çocuk gelin karnesi Türkiye’nin ne yazık ki kötü imajı.Bölgeler arasında ise Karadeniz Bölgesi çocuk gelin vakası yaşanmayan iller arasında.Çocuk gelin konusunda karnesi en iyi olan il ise Trabzon.

Kadına yönelik şiddet ile ilgili olarak 1991-2016 yılları arasında 74 bin 628 kadın,37 bin çocuk olmak üzere 113 bin kişiye hizmet verildi.Türkiye’deki 137 sığınma evinde 3 bin 433 kişiye hizmet verilmeye devam ediliyor.2014 yılında erken evlilik yapan çocukların sayısı bin 670 iken,kız çocukların sayısı 34 bin 629.2015’te ise bin 483 erkek çocuk ve 31 bin kız çocuğu evlendi.2012-2016 yılları arasında Şiddet Önleme Merkezlerinde 68 bin kadın,18 bin çocuk ve 5 bin 200 erkeğe hizmet verildi.Türkiye’nin kadına yönelik şiddete ayırdığı bütçe 2015 yılında 40 milyon dolar iken,bu rakam bu yıl 48 milyon 585 bin dolara çıktı.Şiddetle mücadele çerçevesinde 71 bin polise,48 bin din görevlisine,65 bin emniyet mensubuna,778 bin mahkeme katibine,250 müfettişe eğitim verildi.Öte yandan 2015 yılında bin 246 kişi,bu yılın ilk çeyreğinde de 102 kadın insan ticareti mağdur oldu.

*
EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ZAMLANDI?


Zam oranını, enflasyon belirledi. Yasalar kapsamında, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı, emeklilerin En düşük ve en yüksek maaşlara göre bakıldığında, emeklilerin eline geçecek parada 28 lira ile 138 lira arasında artış olacak.

770 lira 28 kuruş olan en düşük emekli aylığı yüzde 3.63 artışla 798 lira 24 kuruşa, 3 bin 814 lira olan en yüksek emekli aylığı da 3 bin 952 liraya çıkacak.SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak ayında da enflasyon zammı almış, ayrıca hükümetin çıkardığı yasa sayesinde 100 lira seyyanen artıştan yararlanmıştı.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda, emekli olup Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılmıştı. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, bir sonraki zammı 2017'nin Ocak ayında alacak. 2016'nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon da bu zammın oranını gösterecek...Emekliye maaşlı zamlar dün yatmaya başladı.

**
TRABZON’DA NE KADAR İŞSİZ VAR?


Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puan azalışla yüzde 9,3 seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 bin kişi artarak 2 milyon 824 bin kişi oldu. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, söz konusu ayda geçen yılın aynı dönemine göre 3 bin kişi arttı ve 2 milyon 824 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 9,3 seviyesinde gerçekleşti. Son bir yılın en düşük seviyesine gerileyen işsizlik oranı en son geçen yılın mayıs ayında yine 9,3 olmuştu.

İşsizlik oranı söz konusu dönemler haricinde en son 2014 haziran ayında 9,1 olarak kayıtlara geçmişti.İşsizlik oranı, nisanda bir önceki aya göre ise 0,8 puan azaldı. Bir önceki ayda işsizlik oranı yüzde 10,1 olarak gerçekleşmişti.Trabzon’da geçen yılın ilk altı ayında 40 bine yakın kişi İş-Kur’a iş-başvurusu yapmıştı.Bu sayının bu yıl daha düştüğü belirtiliyor.

**
VALİ CİRİT: "KARŞILARINDA DİK OLACAĞIZ”


Sinop Valiliği görevinden alınan Yasemin Özata Çetinkaya'nın yerine jet atama yapıldı.

Sinop Valiliği'ne eski Artvin Valisi Kemal Cirit atandı. Cirit, şehre gelerek göreve başladı.

Türkiye’de son gelişen olayları değerlendiren Sinop Valisi Kemal Cirit yaptığı ilk açıklamada, “Demokrasiyi kesintiye uğratmak isteyen kesimlere kesinlikle önce milletimiz izin vermeyecektir” dedi.İlimizde yaşanan gelişmeler için “Valiliğim süresince Sinop’ta proaktif bir yönetim sergilenecektir” diyen Kemal Cirit, “Bu zor dönemlerde güzel sonuçlar elde edeceğimizi sizlere belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi. Tüm Türkiye olarak zor bir süreçten geçildiğini belirten Kemal Cirit; “Bildiğiniz üzere zor dönemleri yaşadığımız bir süreci hep birlikte yaşamaktayız. Bazı güçler maalesef kamunun imkanlarını da kullanarak bu millete silah doğrultmayı düşünebildiler ve hainlikte sınır olmadığını gösterdiler. Milli iradeye kasteden kim olursa olsun hangi birimden gelirse gelsin onun karşısında önce bu aziz milletin evlatları, sonra kamunun yetkilileri duracaktır ve bundan sonrada durmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Demokrasiyi kesintiye uğratmak isteyen kesimlere kesinlikle önce milletimiz izin vermeyecektir” dedi.1991 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Cirit, mülki idareye geçtikten sonra kaymakamlık, vali yardımcılığı, hukuk müşavirliği yapmış, yaklaşık 7 yıl süreyle Başbakanlık Müsteşarlığı'nda danışman ve Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev ifa etti ve 2 Ağustos 2013 tarihinde Artvin Valisi olarak atandı. 1 Haziran 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan valiler kararnamesi ile merkeze atanan Cirit, evli ve 2 çocuk babası.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.