Haber61'in Ajandası...

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası...

BAKAN SOYLU’YA İLK DESTEK GURBETÇİLERDEN!

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin yaklaşık 65 ülkeyle kurduğu Karma Ekonomik Komisyon (KEK) nuna eş başkanlık yapacak bakanları yayımladığı genelgeyle yeniden belirledi. Hükümet değişikliğinin ardından bazı bakanlıklarda yapılan değişiklikler nedeniyle zorunlu olarak yeniden belirlenen KEK eşbaşkanlıklarında en radikal değişiklik Almanya'da oldu.

Diğer ülkelerin bağlı olduğu bakanlıklar büyük ölçüde yerinde kalırken Türkiye-Almanya KEK eşbaşkanlığı görevi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten alındı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya bağlandı. Buna göre Almanya ile yürütülecek geleceğe dönük ekonomik ilişkileri ve ortaya çıkan sorunları artık Şimşek'in yerine Soylu yönetecek. KEK toplantılarında, Türkiye’nin çeşitli ülkelerle imzaladığı anlaşmalarda yer alan ikili ticari ve ekonomik konular görüşülüyor. Bu toplantılarda hem son bir yıl içindeki faaliyetler değerlendiriliyor hem de geleceğe yönelik ilişkileri geliştirecek plan ve programlar yapılıyor.

Taraflar, ekonomik işbirliği ve ticari ilişkilerde karşılaşılan sorunları bu platformda çözmeye çalıştıkları için eşbaşkanların statüsü ile uzmanlık alanı kritik önem taşıyor. Almanya ile ortaya çıkacak sorunları artık Şimşek'in yerine Soylu çözmeye çalışacak. Rusya da enerji konularını Enerji Bakanı yerine Ekonomi Bakanı'na anlatmak zorunda kalacak.Trabzonlu hemşerimiz Bakan Soylu’ya yeni görevinde ilk tebrik Almanya’da yaşayan gurbetçilerden geldi. Almanya Düren Trabzonlular Sosyal ve Kültür Derneği Başkanı Feyzullah Yurtsever,Bakan Soylu’nun bu görevi hakkıyla yerine getireceğini dile getirdi.

**

TÜRKİYE’DE EN ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUN HANGİSİ?

Türkiye'de her 100 kişiden 58'i ‘işsizliğin' Türkiye'nin en acil çözülmesi gereken sorunu olduğunu düşünüyor. İşsizliği, yüzde 34 ile ‘yoksulluk' izliyor. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV), İnfakto'ya 2014 ve 2016 yıllarında yaptırdığı Türkiye'de yolsuzluk algısı anketleri karşılaştırıldı.

Buna göre, 2014 yılında Türkiye'de en acil çözülmesi gereken toplumsal sorunlar arasında vatandaşın ikinci sıraya yerleştirdiği ‘yolsuzluk', 2016 yılında beşinci sıraya geriledi. Buna karşın, vatandaş yüzde 34 ile en acil çözüm istedikleri sorunlar arasında ‘yoksulluğu' ikinci sıraya koydu.Üçüncü sırada ise yüzde 29 ile ‘düşük gelir' problemi yer alırken, eğitim ise yüzde 21.3 ile dördüncü sırada.

TESEV'in Türkiye'de Yolsuzluk Algısı araştırması ‘Türkiye'nin en acil çözümlenmesi gereken sorunu nedir' sorusu ile katılımcıların yolsuzluğu diğer problemlerle kıyaslandığında ne kadar önemli bulduklarını anlamayı amaçlıyor.Analize göre, yolsuzluk algısı, daha eğitimli, yüksek gelir grubunda ve nüfusu daha yoğun yerlerde yaşayanlar arasında daha yaygın. En önemli yolsuzluk örnekleri arasında “vergi kaçırma ya da vergi indirimi için kamu çalışanlarının para kabul etmesi” ve “ehliyete el konulmaması için polis memurlarına verilen para” yer alıyor. Gençler, yaşlılardan farklı olarak, ‘yolsuzluk Türkiye'de önemli ölçüde azaltılabilir' diye düşünüyor.

**

TURİZMDE KARADENİZ ŞOKU!

Bakanlar Kurulu’nun 9 gün olarak ilan ettiği Ramazan Bayramı tatilinde Akdeniz ve Ege sahillerindeki otellerde doluluk oranı yüzde 80 olarak açıklandı. Karadeniz Bölgesinde ise beklenen artış yok. Trabzon’da da bir çok otel ve turizm işletmesi büyük bir umutla şehre gelecek yerli ve yabancı turistleri beklemeye koyuldu. En çok satış yapılan paket gün sayısı ortalaması ise 5 gün. Öte yandan otellerdeki doluluk oranının yüzde 80'lere ulaşacağı belirtilirken bu dönemde yüzde 100 doluluk için ise "hayal" yorumları yapıldı.

Bakanlar Kurulu’nun bu yıl Ramazan Bayramı tatili süresini 9 güne çıkaran kararı yaklaşık 1 ay önce açıklaması, en kötü dönemini yaşayan turizm sektöründe iç pazar hareketliliğini artırdı. Sektör temsilcileri bayram döneminde ağırlıklı 4- 7 gün aralığındaki paket satışlarıyla doluluk oranlarının yüzde 80’i bulacağını açıkladı.

**

HAKİM VE SAVCILAR SES VERDİ!

Yargıtay ve Danıştay'da daire ile üye sayılarını yeniden düzenleyen kanun tasarının TBMM’ye sunulmasının ardından yargıçlar ve savcılar konuya ilişkin görüş bildirdi. 417 yargıç ve savcının katıldığı ankette “Yargı bağımsızlığı yönünden sakıncalı buluyorum” görüşü öne çıktı.

Yargı mensuplarının resmi sitesi adalet.org’ta “Yargıtay ve Danıştay üyelerinin görevlerinin kanunla sona erdirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu yöneltildi.417 yargıç ve savcının katıldığı ankette 67 kişi “Olumlu görüyorum. İstinaf mahkemeleri faaliyete geçtiği için sayılarının azaltılması gerekliydi” derken 74 kişi ise “İstinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesi sadece göstermelik bir gerekçedir.

Asıl gerekçe Yargıtay ve Danıştay’ın iktidarın istediği şekilde yeniden yapılanmasını sağlamaktır” dedi. 38 hakim ve savcı “Neden ne olursa olsun çok olumlu görüyorum. Zaten seçilenler hakkıyla seçilmemişlerdi” şeklinde görüş bildirirken 120 yargı mensubu ise “Yargıtay ve Danıştay üyelerinin geçmişteki seçilme sistemlerine karşı olsam bile bu şekilde görevlerinin sona erdirilmesini yargı bağımsızlığı yönünden sakıncalı buluyorum” dedi.

49 kişi “Lafı evelemeye gerek yok. Bu tasarrufun amacı Cemaatçi olarak görülen Yargıtay ve Danıştay üyelerini tasfiye etmektir. Arada başkaları da gidebilir” derken sadece 8 kişi ise “Hükümetimizin bir bildiği vardır. Ben sonuçlarının hayırlı olacağını düşünüyorum” dedi.

**

19 MİLYON AİLE BORÇ İÇİNDE!


Karşılıksız çekteki büyük artış nedeniyle hapis cezası yeniden gündemde. CHP eski Ankara Milletvekili Sinan Aygün hapis cezasının çare olamayacağını söylerken, bu yılın ilk dört ayında 3 milyar 379 bin liralık 307 bin 664 adet senet protesto edildiği öğrenildi. TÜİK verilerine göre 21 milyon aileden 19 milyonu borçlu durumda.

2016 yılının ilk altı ayında 11 milyar 74 milyon liralık 319 bin 556 çek karşılıksız çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek adedinde yüzde 15.6 artış yaşandı. Karşılıksız çeke hapis cezası verilmesine ilişkin uygulama 3 Şubat 2012 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 6273 Sayılı Çek Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kaldırıldı.

Cezanın kalkmasının ardından 2013 ve 2014 yıllarında düşüş yaşanmasına karşın 2015 yılında patlama yaşandı. Bu yılın ilk dört ayında 3 milyar 379 bin liralık 307 bin 664 adet senet protesto edildi. Bu yılın ilk yarısında vatandaşların kredi kartı ve tüketici kredisi borçları 394.3 milyar liraya yükseldi. Vatandaş bankalara borcunu zamanında ödeyemediği için icralık olan kredi tutarı 18.3 milyar liraya çıktı. TÜİK verilerine göre de 21 milyon ailenin 19 milyonu yani yüzde 90'nının bankalara borçlu durumda. Merkez Bankası verilerine göre ise 2.6 milyon kişi borcunu ödemediği için bankaların kara listesinde yer alıyor.  Adalet Bakanlığı verilerine göre ise 2009-2015 yılları arasında 929 binden fazla kişi borcunu ödemediği için hapse girdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.