Aft nedir? Aft ve ağiz yaralari neden oluşur?

Aft genellikle yanak mukozası, dudak mukozası ve dilde görülen oval şekilli ortası beyaz etrafı kırmızı ağrılı ülser denilen yaradır.  Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte altında yatan olası etkenler arasında kötü ağız hijyeni, travma yaratan hatalı restorasyonlar, beslenme bozuklukları, stress, bağışıklık sitemini etkileyen çeşitli hastalıklar ( Behçet vb), ısıya bağlı oluşan termal yanıklar vardır. 

DİŞLERDEKİ ÇÜRÜKLER AFTA SEBEP OLUR MU?

Altta yatan diğer sistemik nedenlerle birleştiğinde özellikle yanak ve dudak mukozasını yaralayacak kadar büyük, keskin diş kenarları yaratan çürükler, diş taşları yanı sıra hatalı uyumsuz protezler ve dolgular aft oluşumunu tetikleyebilir. 

AFT ÇIKTIĞINDA BİR HEKİME GÖRÜNMEK ŞART MIDIR? AFTLARIN TEDAVİSİ VAR MIDIR? AFTLAR KAÇ GÜNDE TEDAVİ EDİLİR?

Özellikle sık tekrarlayan ve günlük yaşam kalitesini bozan aftların varlığında mutlaka diş hekimine gidilmeli ve gerekli tedavi önerileri alınmalıdır. Aftların asıl tedavisi altta yatan sebebin giderilmesi ile olabilir. Hastalara aftların neden olduğu ağrıyı gidermek için etkili olan çeşitli krem ve jeller önerilebilir.  Aftlar genel olarak 1 hafta- 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Bu süre diş hekiminin önermiş olduğu krem ve jeller sayesinde daha ağrısız ve kısa sürede geçirilebilir. Ancak uzun süre geçmeyen ve çok sayıda tekrarlayan büyük aftların önemli bir hastalığın belirtisi de olabileceği düşünülerek hastalar detaylı tıbbi incelemeye yönlendirilmelidir.

AFT OLUŞMAMASI İÇİN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKIR?

•    Vitamin veya mineral eksikliği varsa doktor kontrolünde desteklenmelidir
•    Ağız mukozasını tahriş eden yaralanmalardan kaçınmak gerekir
•    Özellikle sodyum lauril sülfat içermeyen diş macunlarının seçilmesine özen gösterilmelidir
•    Belirli aralıklarla diş hekimi kontrolünden geçip özellikle travmaya neden olan diş taşları ve kötü restorasyonlar yönünden değerlendirilmelidir
•    İyi bir ağız hijyenine sahip olmak gerekir.
 

YORUM EKLE

banner426

banner421