Diksiyonu pazardaki satışlarını patlattı

Adana'da pazarcılık yapan bir kişinin şiir albümü çıkarabilmek için aldığı diksiyon dersi pazarda satışlarını artırdı. 

Diksiyonu pazardaki satışlarını patlattı
banner432


Şiir albümü çıkarabilmek için devlet tiyatroları sanatçısı, oyuncu ve rejisör Murat Aslan’dan 2 yıl boyunca diksiyon eğitimi alan 42 yaşındaki pazarcı İbrahim Güneş'in, meyve sebze sattığı semt pazarlarındaki işleri açıldı. Diksiyon eğitiminin bütün hayatını etkilediğini açıklayan Gürbüz, “Kendimi artık daha iyi bir şekilde ifade etmeye başladım ve kendime olan öz güvenim arttı” dedi. 

Daha önce çıkardığı şiir albümünü beğenmediğini belirten Gürbüz, “Albümde bir ifade bozukluğu olduğunu fark ettim. Murat hocamla kayıt stüdyosunda karşılaştık. Ders verip vermeyeceğini sordum. Olumlu yanıt alınca yaklaşık 2 yıl boyunca diksiyon eğitimi aldım. Kısa sürede diksiyon dersinin faydalarını görmeye başladım. Diksiyon dersi iş hayatımdan ziyade bütün hayatıma olumlu etkiler yaptı” diye konuştu. 

Daha önce kendini iyi bir şekilde ifade edemediğimi anlatan Gürbüz, “Diksiyon dersiyle cümle içerisindeki vurguyu tamamlamayı, sesi maskeden verdikten sonra karşımdaki insanın beni anladığını hissettim. İnsan bir yere gittiğinde bir şeyler anlattığı zaman kendinden emin olmalı. Eskiden bende bu eminlik yoktu. Diksiyon dersiyle kendimden emin olmaya başladım. Bu durumda gerisinin hiç önemi olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Semt pazarlarında tezgah açarak satış yaptığını anımsatan Gürbüz, şöyle devam etti: 
"Diksiyon eğitimi aldıktan sonra müşterilerimle daha iyi iletişime geçiyordum. Satış yaparken de artık kendimi daha iyi bir şekilde ifade etmeye başladım. Müşterilerimi de daha iyi anlamaya başladım. Diksiyonumun etkisiyle satışlar 2 katına çıktı. Hatta bundan dolayı benden fazla ücret almayan hocama giderek, benim satışlarım arttı. Ders ücretini arttıralım diye teklifte bulundum. Ama hocam bunu kabul etmedi." 
Uzun yıllardır diksiyon eğitimi veren devlet tiyatroları sanatçısı, oyuncu ve rejisör Murat Aslan ise, her meslek grubundan insana eğitim verdiğini kaydetti. 
Her yaştan, her kesimden öğrencisi olduğunu ifade eden Aslan, “Doktor da var, öğretmen de var, işçi de var politikacı da var. İlginç meslek gruplarından insanlar da geldi. Mesela bir hamal gelmişti. Nişanlısıyla daha iyi iletişim kurabilmek için diksiyon eğitimi aldı. İbrahim Güneş ile bir seslendirme stüdyosunda karşılaştık. Diksiyon dersi almak istediğini söyledi. Mesleğini sorduğumda, ‘Pazarcıyım. Semt pazarında domates satıyorum’ dedi. Pazar tezgahında domates satan bir öğrencim oldu. 2 yıl boyunca benden ders aldı” dedi. 
Güneş’in bir gün yanına gelerek ders ücretini arttırmasını istediğini belirten Aslan, “Nedenini sorduğumda, ‘Pazarda yan yana beş tane domates tezgahı var. Herkes bağırıyor. Benim sesim maskeden çıktığı için sizden aldığım eğitimden dolayı daha iyi bir ses çıkartıyorum. Diyaframımı kullanıp ‘domates’ diyorum herkes bana geliyor. Yandaki domatesçiler benden gıcık almaya başladı. Sizin sayenizde daha fazla para kazanmaya başladım bu yüzden size verdiğim parayı artırmak istiyorum’ dedi. Bu olaydan dolayı çok mutlu oldum ve ücreti artırmadım” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 10:02

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
meleek61
meleek61 - 9 ay Önce

Sayım baskan .botanik projesine boş yere 8 trlyon harcadınız..bu parayla .dedemin zamanında kalan otobusleri degiştirebilirdiniz ama yapmadınız.....biz mart 2019 yapacagımız biliriz....sahipsiz sehir TRABZON.....

ahmet
ahmet @meleek61 - 9 ay Önce

işe bak ya? peygamberler zamanında denizler ikiye ayrılırdı. günümüzde ise otobüsler ikiye ayrılıyor....

Alp Türk
Alp Türk - 9 ay Önce

otobüsü ikiye bölüp ihtiyac sahipleriyle paylaşan büyük başkanımız....seni yedirmeyiz...seninleyiz....

Misafir
Misafir - 9 ay Önce

Trabzonun en büyük problemi ulaşımdır bizleri 20 yıllık minibüslere mahkum edip bir de zam yapan belediye bu işi bıraksın aday bile olmasın yerel seçimlerde

ARİF
ARİF - 9 ay Önce

İstanbulda elden düşme ikinci el nekadar otobüs varsa dizdiniz trabzona.Bazılarında halen istanbul reklamları var.ayıptır ayır.

No name no sign
No name no sign - 9 ay Önce

Trabzon'da 2 gun icerisinde karsilasilan ikinci vaka.Yine belediyenin sulama tankerinin Besirli yokusunda freni patlamasi dolayisiyla bir kaza oldu.Buyuksehir olmanin gerekcesi ninem yasinda araclarla hizmet vermekse tebrikler.

King....
King.... - 9 ay Önce

Uleeee.... otobüsün uci gopti.....

İbrahim çevik
İbrahim çevik - 9 ay Önce

Bu belediyenin şöförlerini biri incelesin , deneyimsiz, liyakatsız, onun bunun torpilledik, kural tanımaz , saygısızlar. Trafikte resmen terör estiriyorlar

sali,h
sali,h - 9 ay Önce

bu otobüsler TRABZON A yakışmıyor. Gözünüz kör mü.


SIRADAKİ HABER

banner393