banner192

Türkiye tarihinde bir ilk!

Avrupa Takımlar Atletizm Şampiyonası 1. Lig yarışlarını topladığı 329 puanla ilk sırada tamamlayan Türkiye, Süper Lig'e yükseldi.İzmir Atatürk Stadı'nda iki gün süren mücadelenin ilk gününü 173,5 puanla 2. sırada tamamlayan Türkiye, 2. gün sonunda toplam

Türkiye tarihinde bir ilk!

Avrupa Takımlar Atletizm Şampiyonası 1. Lig yarışlarını topladığı 329 puanla ilk sırada tamamlayan Türkiye, Süper Lig'e yükseldi.

İzmir Atatürk Stadı'nda iki gün süren mücadelenin ilk gününü 173,5 puanla 2. sırada tamamlayan Türkiye, 2. gün sonunda toplam 329 puanla rakiplerini geride bırakarak birinci sırada yer aldı.

Türk Milli Takımı 2009'daki 1. Lig mücadelesinde 266,5 puanla altıncı, 2010'da ise 224 puanla dokuzuncu olmuştu.

Bu dereceyle ilk kez Süper Lig'e yükselen Türkiye adına yarışan sporcular 40 yarıştan 9'unda birinci, 4'ünde ikinci ve 5'inde üçüncü oldu.

İlk gün bayanlar 800 metrede Yeliz Kurt, 3000 metrede Sultan Haydar, 3000 metre engellide Binnaz Uslu, erkekler 1500 metrede Kemal Koyuncu, 5000 metrede ise Mert Girmalegese birinci olarak Türkiye'ye 12'şer puan kazandırdı.

İkinci gün ise bayanlar 5000 metrede Alemitu Bekele, erkekler 3000 metre engellide Halil Akkaş ve ilk gün 1500 metrede mutlu sona ulaşan Kemal Koyuncu, 3000 metrede, bayanlarda ise Birsen Engin, Merve Aydın, Meliz Redif ve Pınar Saka'dan oluşan 4x400 metre bayrak takımı yarışlarını 1. sırada tamamladı.

REKORLAR

Erkekler 400 metrede yarışan Serdar Tamaç'ın, 46,43'lük derecesiyle kendisine ait Türkiye rekorunu geliştirdiği şampiyonada, bayanlar 100 metrede Nimet Karakuş, 11,65'lik derecesiyle gençler Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu.

Bayanlar ve erkeklerde 4x100 metrede yarışan Türkiye bayrak takımları 44,71 ve 40,00'lık dereceleriyle yeni Türkiye rekorlarının sahipleri oldular.

Bayanlar ve erkeklerde 4x400 metrede Türkiye bayrak takımları 3:29.40 ve 3:05.33'lük dereceleriyle Türkiye rekoru kırdılar.

TÜRK SPORCULARIN PERFORMANSI

40 yarıştan 9'unda ilk sırada yer alan Türk sporcuların branşlarında elde ettiği sıralamalar şöyle:

Bayanlar
---------
800 metre: (1) Yeliz Kurt
3000 metre: (1) Sultan Haydar
3000 metre engelli: (1) Binnaz Uslu
5000 metre: (1) Alemitu Bekele
4x400 metre: (1) Birsen Engin, Merve Aydın, Meliz Redif, Pınar Saka
400 metre: (2) Pınar Saka
400 metre engelli: (3) Birsen Engin
1500 metre: (3) Sultan Haydar
Gülle atma: (3) Nilgün Öztürk
4x100 metre: (4) Sema Apak, Birsen Engin, Meliz Redif, Nimet Karakuş
Üç adım atlama: (4) Çağdaş Arslan
Yüksek atlama: (4) Burcu Ayhan
Uzun atlama: (4) Melis Karen Mey
100 metre: (6) Nimet Karakuş
100 metre engelli: (6) Nevin Yanıt
Cirit atma: (7) Meryem Öcal
Çekiç atma: (7) Tuğçe Şahutoğlu
Disk atma: (8) Gökçe Çelenk
Sırıkla atlama: (8) Seda Fırtına
200 metre: (10) Birsen Engin

Erkekler
---------
1500 metre: (1) Kemal Koyuncu
3000 metre: (1) Kemal Koyuncu
3000 metre engelli: (1) Halil Akkaş
5000 metre: (1) Mert Girmalegese
Çekiç atma: (2) Eşref Apak
Cirit atma: (2) Fatih Avan
4x400 metre: (2) Ali Ekber Kayaş, Mehmet Güzel, Yavuz Can, Serdar Tamaç
400 metre: (3) Serdar Tamaç
Disk atma: (3) Ercüment Olgundeniz
Gülle atma: (4) Hüseyin Atıcı
4x100 metre: (7) İsmail Aslan, Sezayi Özkaya, İzzet Safer, Yiğitcan Hekimoğlu
100 metre: (8) İzzet Safer
110 metre engelli: (8) Oktay Güneş
Üç adım atlama: (8) Mikail Yalçın
Sırıkla atlama: (8) Ümit Sungur
200 metre: (8) İzzet Safer
400 metre engelli: (9) Tuncay Örs
Uzun atlama: (9) Kaan Şencan
Yüksek atlama: (10) Serhat Birinci
800 metre: (11) Halit Kılıç


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.