• Trabzon 12 °C

Temel Uzun

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Spor hakkı engellenmemeli

04 Şubat 2013 Pazartesi 13:11

Sporu hayatın vazgeçilemez, terk edilemez ve reddedilemez bir parçası olarak kabul eden ülkelerin gelişmiş ülkeler olması tesadüf değildir.

Çünkü spor insanlara çalışmayı, azmi, disiplini öğretir.

Nihayetinde spor; mutluluğu, sağlığı ve başarıyı beraberinde getirir.

Hayatımızın her alanında çağa ayak uydurabilme adına büyük dönüşümler yaşadığımız bir dönemde, sporla uğraşı oranımızın Avrupa ülkelerinin çok altında oluşu büyük handikaplarımızdan birisidir.

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde her iki-üç kişiden biri sporla uğraşabilirken bu oranın ülkemizde %2-3 civarında oluşu oldukça düşündürücüdür.

Bu oranın artırılması öncelikle bir ‘spor bilincinin’ oluşturulmasına ve spor yapılabilecek alanların çoğaltılmasına ve halkın kayıtsız kullanımına sunulmasına bağlıdır.

Gençlik Ve Spor Bakanlığı’nın bu minvalde yaptığı çalışmalar göz ardı edilemez. Yapılan yüzlerce yeni spor kompleksi ve büyük bir çaba ile yürütülen teşvik çalışmaları takdire şayan cinsten.

Özellikle bakanlık bünyesindeki Herkes İçin Spor Federasyonu’nun yürütmüş olduğu teşvik çalışmaları kapsamında uygulanan başarılı kamu spotu reklâmları ‘Yeni Türkiye’nin’ sporu ne denli önemsediğinin göstergesi adeta.

Fakat teşvik açısından böyle başarılı çalışmaların yürütüldüğü bir dönemde devletin spor tesislerinin özellikle maddi açıdan spor yapmayı zorlaştırıcı uygulamaları da büyük bir tezatın varlığına işaret ediyor.

Örneği uzaklarda aramaya gerek yok.

Trabzon Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu’nda uygulanan fiyat politikası bu tezatın açık göstergesi.

Trabzon’da yapılan yaz olimpiyatları ile baştan aşağı yenilenen ve eşine az rastlanır kalitede bir spor merkezi haline gelen bu müessese de uygulanan tarifeler bir hayli düşündürücü.

Havuza giriş ücreti 20 TL.

Aylık abonman ücreti 175 TL

Yüzme eğitimi almak için yalnızca kuruma ödenen ücret (eğitimcinin alacağı hariç ve haftada en fazla üç kez havuza girebilme şartı ile) aylık 200 TL.

Şehrimizin özellikle ekonomik şartları göz önünde bulundurulduğunda bu paraların hiç de makul olmadığı görülecektir.

Bu fiyatlardan ötürü yüzme fikrini öteleyen insanların varlığı da bunun en büyük kanıtıdır.    

Göreve geldiği 2011 yılından beri Trabzon’da birçok büyük organizasyonun altından başarı ile kalkan, yönetim anlayışı ile herkesin memnuniyetini kazanan Trabzon Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Cemalettin Yazıcı’ nın bu uygulamayı yeniden gözden geçirmesi gerekir.             

Halkın nabzı neticesinde edindiğim kanaat odur ki: Bu fiyat politikası Trabzon halkının yüzmeye olan ilgisini frenleyecek cinsten.

Spor yapma hakkı her türlü ticari kaygıdan önce gelir.

Biz halkın sesi olalım, takdiri size kalsın…

Bu yazı toplam 2320 defa okunmuştur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 yorum eklendi.

  • PUYOLERTUĞRUL SAĞLAM04 Şubat 2013 Pazartesi 14:11

    ey yönetim,elimizdeki kötü oyuncuları,türkiyedeki rakiplerimize,satalım.iyi oyuncularımızı rakiplerimize satmayalım,yada satacaksak,elimizdeki iyi oyuncuları,yurtdışına iyi bir fiyata satalım,,,,,,,,yurtdışına satamazssak,boş boş trabsferler yaparak milyon euro lar,harcayıp,fos transferler yaparak,paralarımızı harcamayalım,elmizdeki iyi oyunculara,daha fazla para verelim,takımda tutalım,türkiyedeki rakiplerimize satmayalım.......................

    BeğendimBeğenmedim
  • Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
  • ÇOK OKUNANLAR

İnternet üzerinden Güvenli Online Ukash satın alma Adresi Ukashal.com.tr Ukash Kart Resmi Web Sitesidir.

sanalbasin.com üyesidir

ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 462 326 71 72 / Faks : 0 462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA